Ухвала суду № 42748054, 05.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
2а-3543/11/0970
Номер документу
42748054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року Справа № 12928/12/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

представника позивача Лучка А.О.

представника відповідача Йосипенка С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2011 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Прикарпатжитлобуд» до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

ЗАТ «Прикарпатжитлобуд» 31.10.2011 року звернулося в суд з адміністративним позовом до ДПІ в місті Івано-Франківську, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення за №0004071503 від 21.09.2011 року про визначення грошових зобов'язань з сплати земельного податку за 2009-2010 роки в розмірі 391 565,84 гривень та застосування 97 891,46 гривень штрафних (фінансових) санкцій.

В позовній заяві зазначає, що висновки викладені в акті перевірки, за наслідками розгляду якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають дійсності, оскільки пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», на підставі якого органом державної податкової служби визначено базу оподаткування визнано в судовому порядку незаконним.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за №0004071503 від 21.09.2011 року про визначення Закритому акціонерному товариству «Прикарпатжитлобуд» грошових зобов'язань з сплати земельного податку з юридичних осіб в розмірі 489 457,30 гривень.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ДПІ в місті Івано-Франківську оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Апелянт зазначає, що пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська» введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, яка вступила в силу з дати прийняття цього рішення, і Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську при проведенні перевірки встановлено факт заниження позивачем податкового зобов'язання по земельному податку. Постанова суду, якою визнано незаконним пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію нову нормативну грошову оцінку землі, набрала законної сили, у відповідності до ухвали Вищого адміністративного суду України, 22.12.2010 року, а тому до правовідносин, що мали місце в 2009 та 2010 роках підлягає застосуванню нормативно грошова оцінка земель згідно вказаного рішення міської ради, не зважаючи на висновок суду касаційної інстанції про неправомірність введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав та просить їх задовольнити.

Представник позивача вимоги апеляційної скарги заперечив, вважаючи ухвалене рішення законним та обґрунтованим.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу в період 2009, 2010 років належить на праві постійного землекористування земельна ділянка промислової бази в межах міста Івано-Франківська, площею 18, 2 га на підставі акту на право постійного користування за №110 від 11.03.1996 року і він є платником земельного податку у вказані періоди.

23.01.2009 року позивачем подано відповідачу податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким задекларовано до сплати 168136, 40 гривень такого податку (а.с.44).

29.01.2010 року позивачем подано відповідачу податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік, яким задекларовано 712 225, 81 гривень такого податку (а.с.48).

Податкові зобов'язання із земельного податку позивачем визначені відповідно до витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 25.09.2008 року за №1-1/433, виданого управлінням земельних відносин Івано-Франківської міської ради на підставі рішення ХХІХ сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативно-грошової оцінки земель міста Івано-Франківська».

Визначені податкові зобов'язання по земельному податку за 2009 та 2010 роки у вищевказаних податкових розрахунках, позивачем виконано в повному обсязі, а самостійно задекларовані суми земельного податку сплачено (а.с.18-43).

02.02.2011 року в Івано-Франківській тижневій газеті №4(1265) 27 січня - 2 лютого 2011 року опубліковано резолютивну частину постанови Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року, якою визнано незаконним пункт 2 Рішення ХХІХ сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативно грошової оцінки земель міста Івано-Франківська" (а.с.67-68).

Пункт 2 Рішення ХХІХ сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативно-грошової оцінки земель міста Івано-Франківська" встановив, що затверджена нормативно грошова оцінка земель міста вводиться в дію з дати прийняття цього рішення та нормативно грошова оцінка, затверджена рішенням сесії міської ради від 12.03.1999 року, втрачає чинність з дати введення в дію даного рішення (а.с.62).

28.02.2011 року позивачем подано уточнені податкові декларації із земельного податку за 2009 та 2010 роки зі зменшенням податкових зобов'язань по земельному податку в розмірах за 2009 рік на 114574, 56 гривень та за 2010 рік - 277 047, 84 гривень.

Зменшення сум грошових зобов'язань із земельного податку у вказаних розмірах позивачем здійснено внаслідок розрахунку сум земельного податку за 2009 та 2010 роки згідно бази оподаткування, виходячи із нормативно-грошової оцінки земель міста Івано-Франківська, яка затверджена рішенням Івано-Франківської міської ради від 12.03.1999 року та довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки в м. Івано-Франківську за №367/1-4 від 10.07.2000 року, виданої на підставі вказаного рішення.

08.09.2011 року відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку позивача, висновками якої зменшення податкових зобов'язань по земельному податку в розмірах за 2009 рік на 114574, 56 гривень та за 2010 рік - 277 047, 84 гривень визначено як порушення статтей 271, 286 Податкового кодексу України та безпідставним заниженням податкових зобов'язань. За результатами проведеної перевірки складено акт №7186/15-03/05423969 (а.с.81-84).

За наслідками розгляду вказаного акту відповідачем 21.09.2011 року винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення за №0004071503 про визначення позивачу грошових зобов'язань з сплати земельного податку за 2009-2010 роки в розмірі 391 565, 84 гривень та застосування 97 891, 46 гривень штрафних (фінансових) санкцій (а.с.17).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, з чим погоджується апеляційна інстанція, що нормативна грошова оцінка земель міста Івано-Франківська, у відповідності до якої відповідачем оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено розмір земельного податку позивачу за 2009 та 2010 роки набуває чинності з 01.01.2012 року, що виключає її застосування до правовідносин сплати земельного податку за минулі періоди, в тому числі за 2009 та 2010 рік.

Так, з матеріалів справи видно, що пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська» введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, яка вступила в силу з дати прийняття цього рішення.

Постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року у справі №2а-1965/2009 за позовом ВАТ «Родон», ВАТ «Полімер», ВАТ «Промприлад», ВАТ «Будівельні матеріали», ВАТ «Залізобетон», ВАТ «Індуктор» до Івано-Франківської міської ради, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державне підприємство Міністерства оборони України « 63 котельно-зварювальний завод», ВАТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод», ЗАТ «Солід», третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Державна податкова інспекція м. Івано-Франківська, визнано незаконним пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року у справі №2а-1965/09/0907 апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради задоволено, постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року у справі №-35155/10, №-35475/10 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року скасовано, а постанову Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року, залишено в силі.

Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Як зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року у справі №-35155/10, №-35475/10, рішенням Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська» затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська станом на 01.07.2007 року, виконані Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто».

Пунктом 2 цього рішення вказану нормативну грошову оцінку земель міста введено в дію з дати прийняття даного рішення та визнано такою, що втратила чинність нормативна грошова оцінка, затверджена рішенням сесії міської ради від 12.03.1999 року.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.

Відповідно до приписів статей 14, 17, 20 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно частини 3 статті 27 Бюджетного кодексу України Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Статтею 4 цього Кодексу встановлено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому суд касаційної інстанції прийшов до переконливого висновку про неправомірність рішення відповідача в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.

Суд зазначає, що на момент подання позивачем уточнених податкових декларацій 28.02.2011 року, положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнане незаконними. Саме, на підставі вищевказаного положення рішення органу місцевого самоврядування, відповідачем в акті перевірки зроблено висновок про заниження позивачем земельного податку на 2009 та 2010 роки, що й слугувало підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

На переконання суду, рішення податкового органу щодо визначення податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій не може ґрунтуватись на незаконному рішенні іншого суб'єкта владних повноважень, яке визнано незаконним в судовому порядку.

При цьому, суд звертає увагу на те, що у відповідності до вимог частини 11 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України резолютивна частина постанови суду про визнання вищевказаного нормативно-правового акта незаконним опубліковано у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено у газеті «Західний кур»єр» від 27січня-2 лютого 2011 року (а.с.66-67).

Крім того, визнання незаконним пункту 2 Рішення ХХІХ сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року має також наслідком відновлення чинності нормативно грошової оцінки земель, затвердженої рішенням сесії міської ради від 12.03.1999 року, відповідно до якої позивачем здійснено перерахунок земельного податку за 2009 та 2010 роки, і який підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Правильність нарахування плати за землю позивачем підтверджена ще й тим, що рішенням сесії Івано-Франківської міської ради шостого демократичного скликання від 25.06.2011 року №248-Х/І внесено зміни до рішення сесії міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», згідно пункту 2 якого змінена редакція вказаного нормативно-правового акту набуває чинності з 01.01.2012 року (а.с.63).

Отже, нормативна грошова оцінка земель міста Івано-Франківська, у відповідності до якої відповідачем оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено розмір земельного податку позивачу за 2009 та 2010 роки набуває чинності з 01.01.2012 року, що виключає її застосування до правовідносин сплати земельного податку за минулі періоди, в тому числі за 2009 та 2010 рік.

Відтак, при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення за №0004071503 від 21.09.2011 року про визначення закритому акціонерному товариству «Прикарпатжитлобуд» грошових зобов'язань з сплати земельного податку з юридичних осіб в розмірі 489 457, 30 гривень, відповідач діяв всупереч вказаним вище нормативним актам, що підтверджено також судовим рішенням, висновки якого є обов»язковими.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і така задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2011 року у справі №2а-3543/11 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Д.М. Старунський

Судді В.М. Багрій

А.І. Рибачук

Ухвала у повному обсязі складена 10.02.2015 року.