ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
05 лютого 2015 рокусправа № 808/1864/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
представника позивача: Міняйла Олександра Сергійовича
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізької обласної державної адміністрації
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року
у справі за позовом Запорізької обласної державної адміністрації до виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Запорізька обласна державна адміністрація 14 березня 2014 року звернулась до суду з адміністративним позовом до виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 40 від 05.03.2014р. в частині застосування до Запорізької ОДА фінансових санкцій у вигляді стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 3599,54 гривень та штрафу в розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 1799,77 гривень.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 р. у задоволенні позову - відмовлено.
Постанову суду мотивовано тим, що на момент настання страхового випадку вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів - ОСОБА_2 не була застрахованою особою, оскільки не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА. Таким чином, ОСОБА_2 необхідно було звернутися до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації для отримання допомоги по вагітності та пологах як не застрахованій особі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Запорізькою обласною державною адміністрацією подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, нормами чинного законодавства не передбачено можливості скасування виплати допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі внаслідок того, що лікарняний лист видано на термін, менший, ніж на вищезазначений термін в 126 календарних днів.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, суду пояснив, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 26.10.2012 року ОСОБА_2 була призначена на роботу на посаду головного спеціаліста відділу господарського забезпечення апарату облдержадміністрації з 29.10.2012 року. В перший день роботи 29.10.2012 року, знаходячись на восьмому місяці вагітності, вона подала заяву про надання їй відпустки без збереження заробітної плати на цей день, а 30.10.2012 року вона повідомила, що є непрацездатною за станом здоров'я, що підтвердила листом непрацездатності по вагітності і пологам з 30.10.2012 року по 21.01.2013 року. Вважає що трудові відносини між ОСОБА_2 та облдержадміністрацією були розпочаті, тому ОСОБА_2 мала право на відповідні страхові виплати. Просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 29.10.2012р. ОСОБА_3 була призначена на посаду головного спеціаліста відділу господарського забезпечення апарату Запорізької обласної державної адміністрації, відповідно до розпорядження №194-к від 26.10.2012 (а.с. 53). Відповідно до наказу Запорізької ОДА по особовому складу №314 від 29.10.2012, їй було надано відпустку без збереження заробітної плати на 1 календарний день - 29.10.2012 (а.с. 56). Згідно з листком непрацездатності, серії АВЧ №093332, виданим Деражнянською центральною районною лікарнею, з 30.10.2012 по 21.01.2013 (84 дні) ОСОБА_3 перебувала на лікарняному (амбулаторний режим) з діагнозом "вагітність 36 тижнів" (а.с. 38). Згідно з листком непрацездатності, серії АВЧ № 093579, виданим тією ж лікарнею, з 21.01.2013 по 05.02.2013 (14 днів) ОСОБА_3 перебувала на лікарняному (стаціонарний режим) (а.с. 40). Відповідно до розрахункових листків, позивач нарахував по зазначених лікарняних 3085,32 гривні та 514,22 гривні - відповідно (а.с. 39, 41).
Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку повноти нарахування, своєчасності перерахування до Фонду страхових внесків, дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів в Запорізькій ОДА, про що складено акт від 14.02.2014 (а.с.10-19).
Перевіркою встановлено порушення позивачем абз. 2 ч. 1 ст. 38, абз. 2 ч. 3 ст. 50, ч. 1 ст.51, ч. 2 ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" із змінами та доповненнями № 2240-ІІІ від 18.01.2001, абз. 5 п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001, на загальну суму 3676,94 гривень.
05.03.2014, на підставі акта перевірки, відповідач прийняв рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №40, яким до ОДА застосовано фінансові санкції на суму неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 3676,94 гривень та штраф у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 1838,47 гривень.
Колегія суддів апеляційної інстанції встановила, що судом першої інстанції до даних правовідносин правильно застосовані норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" із змінами та доповненнями № 2240-ІІІ від 18.01.2001, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992, норми Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001, норми Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року №455 та зареєстрованої в Мінюсті України 04.12.2001 року № 1005/6196.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але й не мають права виходити за межі, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (№2240) (у редакції Закону N 4719-VI від 17.05.2012, який набрав чинності 13.06.2012 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин), "право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством".
Частиною 8 ст. 2 цього ж Закону (№2240) зазначено, що "страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом".
Згідно матеріалів справи на момент настання страхового випадку - вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів - ОСОБА_3 не була застрахованою особою, оскільки не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА.
Відповідно до п. 6.6 Інструкції №455, "жінкам, які не підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, видається довідка форми №147/о "Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування".
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 (у редакції Закону N 5290-VI від 18.09.2012, який набрав чинності 18.10.2012 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин), "право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування".
При цьому, пунктом 6.1 Інструкції №455 встановлено, що, листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами видається за місцем спостереження за вагітністю у 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів».
Таким чином, на момент настання страхового випадку - у термін вагітності 30 тижнів (вересень 2012 року) - ОСОБА_3 не була застрахованою особою, оскільки не перебувала у вересні 2012 року в трудових відносинах з Запорізькою ОДА та не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Тому їй, згідно п. 6.6 Інструкції №455 необхідно було видати довідку встановленої форми (№147/о) для отримання допомоги по вагітності та пологах через територіальне управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації особи (в силу ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", який вирішує питання соціального захисту жінок, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування).
Згідно з ч. 1 ст. 51 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (№ 2240), підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці 5 статті 37 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Згідно з абз. 2 п. 2.2, пп. 3.1.1 п. 3.1 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 25 від 23.06.2008 (у редакції Постанови N 54 від 16.11.2011, яка набрала чинності 17.02.2012 та діяла на момент виникнення спірних правовідносин), "комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
У даному випадку комісія із соціального страхування Запорізької ОДА прийняла рішення про оплату допомоги по вагітності та пологах, не дотримавши положень ст. 51 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-ІІІ: без з'ясування факту правильності видачі листка непрацездатності, який мав бути підставою для надання матеріального забезпечення.
Відповідно до пп. 1, 3, 6 ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", "страховик має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства".
Отже, враховуючи зміст вказаних норм, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскаржуване рішення № 40 від 05.03.2014 є правомірним та не підлягає скасуванню, оскільки на момент настання страхового випадку (вересень 2012 року - термін вагітності 30 тижнів) , ОСОБА_3 не була застрахованою особою у зв'язку із тим, що не перебувала на зазначену дату в трудових відносинах з Запорізькою ОДА.
Листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами АВЧ №093332 виданий не з 30 тижня вагітності, а з 36 тижня вагітності, з кількістю календарних днів не - 126, як передбачено законодавством, а на 84 дня.
Також, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що відповідно з ст. 3 Конвенції про охорону материнства, яка прийнята 28 червня 1952 року на Генеральній конференції Міжнародної організації праці у Женеві, мінімальний строк відпустки у зв'язку з вагітністю, пологами складає не менше 12 тижнів: 6 тижнів до пологів та 6 після. Аналіз законодавства дає можливість виділити особливості надання такого виду відпусток. По-перше, вагітній жінці, яка працює офіційно, надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах, що компенсує втрату зарплати за цей період. Підставою для відпустки є лист тимчасової непрацездатності із жіночої консультації. По-друге, право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 року жінці надається відпустка по вагітності та пологах тривалістю 126 календарних днів (70 до пологів і 56 - після). Відпустка по вагітності та пологах надається в повному обсязі незалежно від того, коли саме народилася дитина. Тобто, якщо до пологів майбутня мама не витратила 70 належних днів, їх залишок переноситься на післяпологовий період.
Таким чином, суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, а повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм відповідну правову оцінку, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - залишити без змін.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Запорізької обласної державної адміністрації - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року у справі за позовом Запорізької обласної державної адміністрації до виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна