ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
31.07.09 р. № 15/61-62
за позовом Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Донецького відділення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств м. Донецьк (код ЄДРПОУ 13500031)
до відповідача фермерського господарства „Познах” с. Нетайлово (код ЄДРПОУ 24641672)
про стягнення основного боргу в сумі 35000,00 грн., пені в розмірі 4073,00 грн.
Суддя Богатир К.В.
До господарського суду Донецької області звернувся позивач – Ясинуватський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Донецького відділення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств м. Донецьк до відповідача – фермерського господарства „Познах” с. Нетайлово про стягнення основного боргу в сумі 35000,00 грн., пені в розмірі 4073,00 грн.
Розглянувши матеріали позовної заяви № 2607 від 23.07.2009 р. Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Донецького відділення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств м. Донецьк, які надійшли до суду 30.07.2009 р. за вх. № 02-38/9918 та додані до неї документи, суд встановив наступне:
Ясинуватський міжрайонний прокурор позовні вимоги обґрунтував неналежним виконанням відповідачем умов договору № 1 від 05.05.2006 р. надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству, а саме: відповідач в повному об’ємі не виконав свої зобов’язання повернути фінансову підтримку (допомогу) у визначений даним договором строк на суму 35000,00 грн.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається функція представляти інтереси громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних, та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними і державою.
Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави і обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних питаннях.
Конституційний суд України в рішенні від 08.04.1999 року визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 2 резолютивної частини рішення Конституційного суду України визначено, що під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначених в ч. 2 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, треба розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, який законом наділений повноваженнями органу виконавчої влади.
В пункті 5 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України передбачено, що орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах фактично є позивачем у справі, порушеної за позовною заявою прокурора і на підставі ч.1 ст. 2 ГПК України є стороною в арбітражному процесі, цей орган здійснює процесуальні дії відповідно до вимог ст. 22 ГПК України.
Таким чином, прокурор може бути представником сторони у справі тільки у випадку, коли цією стороною у справі є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, наділені повноваженнями виконавчої влади. Тобто, враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства України, прокурор повинен звертатися до господарських судів саме в інтересах держави, а ні в інтересах підприємств, організацій, установ.
Виходячи з документів, доданих до позовної заяви, Укрдержфонд – Донецьке відділення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств за договором № 1 від 05.05.2006 р. надав фермерському господарству „Познах” фінансову підтримку (допомогу) на поворотній основі в розмірі 50000,00 грн.
Тобто, в даному випадку вбачаються взаємовідносини суб’єктів господарювання, в яких не є учасником будь-який орган державної влади.
Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви Ясинуватського міжрайонного прокурора, господарський суд перевірив правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов’язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов’язаних із захистом інтересів держави.
Із позовної заяви Ясинуватського міжрайонного прокурора та доданих до неї документів вбачається, що згідно Положення про Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки селянських (фермерських) господарств, затвердженого наказом Українського державного фонду підтримки селянських (фермерських) господарств від 22.01.2003 р. № 6, Регіональне відділення Укрдержфонду є юридичною особою, має право від свого імені укладати договори, угоди, контракти, набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов’язки, бути позивачем і відповідачем у судах.
Згідно ст. 10 Закону України „Про фермерське господарство” від 19 червня 2003 року Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики України.
Указом Президента України від 19 грудня 2005 року N 1784/2005 визначено схему організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, якою встановлений перелік міністерств, державних комітетів та інших центральних органів виконавчої влади, статус яких прирівнюється до Державного комітету України, центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів. У вказаному переліку відсутнє зазначення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств як центрального органу виконавчої влади.
Статутом Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств передбачено, що він є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції з реалізації державної політики з підтримки селянських (фермерських) господарств, і має самостійний баланс, поточні та вкладні рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Укрдержфонд має право від свого імені укладати договори, угоди, контракти, набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах.
Таким чином, ані в Законі України „Про фермерське господарство”, ані в Указі Президента України від 19 грудня 2005 р., ані в Статуті Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств не вказується, що Укрдержфонд є органом державної влади.
На підставі викладеного суд вважає, що Ясинуватським міжрайонним прокурором у даній позовній заяві не було визначено орган державної влади або орган місцевого самоврядування, що законом наділений повноваженнями органу виконавчої влади, інтереси якого були порушені, оскільки жодний з учасників спірних господарських відносин, які склались між Укрдержфондом – Донецьким відділенням Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств та фермерським господарством „Познах”, не є ні органом державної влади, ні органом місцевого самоврядування, що законом наділений повноваженнями органу виконавчої влади.
Таким чином, Ясинуватським міжрайонним прокурором фактично подано позов не в інтересах держави, а в інтересах самостійного суб’єкта господарської діяльності, тому згідно частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України позов не підлягає розгляду у господарських судах України.
Оцінивши представлені в суд позивачем документи, керуючись пунктом 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України, рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року, суд –
УХВАЛИВ :
Відмовити у прийнятті позовної заяви Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Донецького відділення Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств м. Донецьк до фермерського господарства „Познах” с. Нетайлово про стягнення основного боргу в сумі 35000,00 грн., пені в розмірі 4073,00 грн.
Позовні матеріали повернути Ясинуватському міжрайонному прокурору.
Додаток: позовна заява з доданими документами всього на 33 аркушах, конверт.
Суддя Богатир К.В.
Нєразік М.М.
тел. 381-91-18