МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
21 січня 2015 року Справа № 814/2949/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В., суддів Єнтіної А.П., Малих О.В. за участю секретаря судового засідання Єрзікова О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,54039
доДержавної служби України з надзвичайних ситуацій, вул. О.Гончара, 55-а,Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601
провизнання незаконними дії, скасування наказу в частині звільнення з посади, визнання незаконним та скасування наказу від 05.08.2014р. № 385 о/с, зобов'язанн вчинити певні дії, за участю:
позивача: ОСОБА_1;
відповідача: Кібець В.В.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі-відповідач, ДСНС України ) з наступними позовними вимогами:
- Визнати протиправними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24 червня 2014 року № 316 о/с «Про призначення осіб начальницького складу».
- Скасувати наказ в частині звільнення ОСОБА_1 з посади Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
- Поновити ОСОБА_1 на посаді Заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
- Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області» ОСОБА_4
- Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій перепризначити мене на посаду «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані накази винесені відповідачем з порушенням вимог діючого законодавства та порушують право позивача на належні умови проходження служби в органах та підрозділах цивільного захисту, а тому підлягають скасуванню.
Відповідач позов не визнав, надав до суду заперечення та докази на підтвердження своєї позиції.
Дослідивши всі матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення сторін у справі, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 20 вересня 2013 року № 591 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області в спеціальному званні полковник служби цивільного захисту, яке відповідно до п. 15 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення), належить до звання старшого начальницького складу служби цивільного захисту. Загальний стаж роботи в органах цивільного захисту складає - 23 роки, з них на керівних посадах - 8 років.
24 червня 2014 року Наказом ДСНС № 316 о/с «Про призначення осіб начальницького складу» (далі - наказ № 316, арк. с. 39) ОСОБА_1 звільнено з посади Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області та зараховано в розпорядження начальника Головного управління ДСНС України у Миколаївській області. Як підставу звільнення зазначено наказ ДСНС від 10.06.2014 р. № 311 о/с «Про проведення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві» (далі - наказ № 311, арк. с. 36-37).
Наказом № 311 передбачалось саме внесення змін до штату, а не утворення, реорганізація або ліквідація організаційних структур, затвердження штатів, штатної чисельності - перейменування посади «Заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям, та заходів цивільного захисту» на «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю».
05 серпня 2014 Наказом ДСНС № 385 о/с «Про призначення осіб начальницького складу» (далі - наказ № 385) на посаду «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області» призначено ОСОБА_4.(арк. с. 40)
Суд дійшов висновку, що оскаржувані Накази є протиправними з огляду на таке.
Наказ № 311, на підставі якого проводились організаційно-штатні заходи, надійшов до Головного управління ДСНС України у Миколаївській області 16.06.2014. Відповідно до п. 7.8. Інструкції про організацію та здійснення організаційно-штатної роботи в МНС України, затвердженої наказом МНС України від 20.06.2006 № 380 (зі змінами) (далі - Інструкція), накази з організаційно-штатних питань повинні реалізовуватись органами і підрозділами у двомісячний термін, якщо наказом не передбачено іншого терміну. Тобто, строк проведення організаційно-штатних заходів по внесенню змін до штату ГУ ДСНС щодо перейменування посади «Заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту» на «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю» закінчився 16.08.2014.
Позивач зазначив, що з 16.06.2014 р. по 10.09.2014 р. він перебував на лікарняному, що також підтверджується довідкою Міської лікарні 1(арк. с. 13).
Тобто, оскаржувані накази були прийняті відповідачем у період знаходження позивача на лікарняному.
Відповідно до положень ч. ч. 2, 3 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.
Пунктом 79 Положення, передбачено вичерпний перелік підстав для звільнення осіб рядового та начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу, але жодна з яких не вказана в наказі № 316.
Відповідно до того ж п. 79 Положення, особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту в разі: ліквідації (розформування, реорганізації) органу чи підрозділу цивільного захисту, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, якщо до кінця встановленого строку проведення таких заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених осіб рядового і начальницького складу, - до двох місяців.
Також, відповідно до п. п. 68, 69 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.2009 № 1068Л/І (далі - Дисциплінарний статут) на осіб начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися дисциплінарні стягнення у вигляді: звільнення з посади. Відповідно до п. 87 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення не може бути накладено у період тимчасової непрацездатності.
Таким чином, вищевказане свідчить, що в будь-якому випадку до завершення проведення організаційно-штатних заходів, відповідач мав попередити про наступне звільнення позивача з посади у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів, а у випадку, коли до завершення проведення зазначених заходів не було б вирішено питання про його подальше службове використання - видати наказ про звільнення позивача з посади та зарахування у розпорядження.
Крім того, згідно пп. 2 п. 63 Положення призначення осіб рядового і начальницького складу (переміщення по службі) здійснюється: на рівнозначні посади: в інтересах служби для більш доцільного використання за фахом чи досвідом практичної роботи; у разі проведення планової заміни, ротації кадрів; за особистим проханням з урахуванням ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи; у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів; за сімейними обставинами; за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС.
Відповідно до п. 62 Положення призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється з додержанням таких вимог: 1) посади рядового і начальницького складу комплектуються особами, придатними за станом здоров'я для проходження служби, з урахуванням їх ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи; 2) призначення на посади та переміщення по службі осіб рядового і начальницького складу здійснюється з урахуванням основної або спорідненої спеціальності чи досвіду практичної роботи, освіти, наукового ступеня - (згідно послужного списку я 8 років перебував на керівних посадах); 3) призначення на посади осіб рядового і начальницького складу, які перебувають у розпорядженні керівників (начальників), здійснюється в найкоротший строк.
Таким чином, в результаті проведення організаційно-штатних заходів в апараті ГУ ДСНС (зміни у штаті щодо найменування посади одного із заступників начальника), позивача мали призначити на відповідну посаду.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав належних доказів на підтвердження правомірності дій щодо внесення оскаржуваних наказів.
Таким чином суд вважає доведеними ті обставини, на які посилається позивач, тому адміністративний позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24 червня 2014 року № 316 о/с «Про призначення осіб начальницького складу».
2.Скасувати наказ в частині звільнення ОСОБА_1 з посади Заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
3.Поновити ОСОБА_1 на посаді Заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
4.Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.2014 № 385 о/с в частині призначення на посаду «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області» ОСОБА_4
5.Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно призначити ОСОБА_1 на посаду «Заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області».
6.Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений згідно квитанції від 25.09.2014 року судовий збір в сумі 73,08 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Головуючий суддя Є. В. Марич
Судді А.П. Єнтіна
О.В. Малих