Постанова № 42747254, 27.01.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
810/7179/14
Номер документу
42747254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2015 року 810/7179/14

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування податкової вимоги,

в с т а н о в и в:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування податкової вимоги від 11.12.2014р. № 1155-25-26.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю нарахування податковим органом пені, доданої до узгодженого податкового зобов'язання, оскільки таке нарахування свідчить про збільшення розміру такого зобов'язання, у зв'язку з чим ДПІ, з огляду на положення п. 60.6 ст. 60 Податкового кодексу України, повинна була винести окреме податкове повідомлення-рішення, а не визначати суму пені в спірній вимозі.

Представник відповідача в письмових запереченнях проти позову заперечив, вказуючи, що підставою для винесення спірної вимоги та нарахування пені слугував факт узгодженого податкового зобов'язання, яке самостійно позивачем не погашається.

Представники сторін в судове засідання не прибули, проте надали заяви про розгляд справи без їх участі в письмовому провадженні.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, враховуючи заперечення відповідача, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 30.04.2014р. Білоцерківською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 1012/0008201703/81, яким визначено ФОП ОСОБА_1 податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 17 685,21 грн., з них 14 012,17 грн. основного платежу та 3 673,04 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Не погоджуючись із вказаним рішенням контролюючого органу, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.07.2014р. у справі № 810/3628/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2014р., у задоволенні вказаного позову ФОП ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.

За таких обставин, в силу п. 56.18 ст. 56 ПК України податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 17 685,21 грн. набуло статусу узгодженого та підлягало до сплати підприємцем.

Станом на 10.12.2014р. суму податкового зобов'язання позивачем не сплачено, у зв'язку з чим податковим органом винесено податкову вимогу від 11.12.2014р. № 1155-25-26, відповідно до якої з поміж узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 17 685,21 грн. від підприємця вимагається сплатити 2 294,16 грн. пені.

Всі вищевказані обставини сторонами не заперечуються.

Спірні правовідносини зводяться до питання правомірності дій податкового органу щодо визначення в оскаржуваній вимозі сум пені за несплату податкового боргу при відсутності окремого податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пп. 20.1.18 та пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

У відповідності до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Як встановлено п. 129.4 ст. 129 Кодексу пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Так як станом на 10.12.2014р. сума податкового зобов'язання позивачем не була погашена самостійно, то нарахування пені на суму цього зобов'язання за кожний календарний день прострочення у його сплаті узгоджується з вищенаведеними приписами Податкового кодексу України.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, податковий борг позивача складається з суми узгодженого податкового зобов'язання та пені, нарахованої за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

У відповідності до пп. 59.5 ст. 59 Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Наведені норми дають підстави прийти до висновку про те, що у випадку несплати платником податків податкового зобов'язання в передбачений законодавством строк контролюючий орган надсилає (вручає) такому платнику податкову вимогу, яка містить відомості про дійсну суму податкового боргу, який включає в себе також пеню, нараховану за кожний календарний день прострочення у сплаті узгодженого податкового зобов'язання.

Суд не бере до уваги посилання позивача на п. 60.6 ст. 60 ПК України, оскільки вказаним пунктом передбачено, що при збільшенні суми податкового зобов'язання або податкового боргу під час їх оскарження в адміністративному чи судовому порядку окреме податкове повідомлення-рішення виноситься лише на суму збільшення грошового зобов'язання. В даному випадку збільшення грошового зобов'язання відсутнє; нарахування пені за несплату узгодженого податкового зобов'язання не відноситься до предмету регулювання наведеного пункту.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що дії Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області щодо винесення податкової вимоги від 11.12.2014р. № 1155-25-26 в повній мірі відповідають вищезазначеним положенням Податкового кодексу України та є правомірними.

Зважаючи на наведене вище, керуючись ст.ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.