Справа № 522/5029/13-ц
Н.п. 2/522/1462/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2015 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, третя особа ОСОБА_3 про поновлення на роботі, визнання протиправними дій начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо видання листа №8/13/4189 від 26.12.2012 року щодо попередження про звільнення, визнання стажу роботи на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області стажем роботи державного службовця, визнання протиправним та скасування наказу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №97-ОС від 05.04.2013р. про звільнення, стягнення та перерахунок заробітку та інших виплат, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача та згідно останнього уточнення до позову просить визнати протиправними дії начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо видання листа №8/13/4189 від 26.12.2012 року щодо попередження ОСОБА_2 про звільнення з займаної посади; визнати стаж її роботи на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з 27.02.2012 р. стажем роботи державного службовця; визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №97-ОС від 05.04.2013р. про звільнення її з посади; зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області провести та виплатити перерахунок її заробітної плати та всіх інших виплат з 27.02.2012 р.; поновити її на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області.
При цьому посилається на те, що на підставі наказу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №18 від 27.02.2012 року вона була призначена на посаду начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в порядку переведення з відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області, де займала посаду завідуючого сектором Держінспекції з контролю за використанням земель Відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області, тобто посаду державного службовця, з присвоєним 9 рангом державного службовця. Отже до переведення на посаду до ДІСГ в Одеській області вона займала посаду державного службовця, переведення до ДІСГ в Одеській області та її призначення узгоджене Державною інспекцією сільського господарства України, вона пройшла відповідне стажування і щодо неї проводилась спеціальна перевірка відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тому з часу призначення її на посаду ДІСГ в Одеській області вона фактично була не службовцем, а державним службовцем, оскільки відповідно до п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про державну службу» посада начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області фактично відноситься до четвертої категорії посад державних службовців.
Перебуваючи на посаді начальника юридичного відділу ДІСГ в Одеській області вона не втрачала статусу державного службовця і фактично займала посаду державного службовця, а враховуючи відсутність у наказі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №18 від 27.02.2012 року посилань на призначення її саме на посаду державного службовця у неї і виникла необхідність у зверненні до суду з вимогами про визнання її стажу роботи на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з 27.02.2012 року стажем роботи державного службовця, у зв'язку з чим зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області провести та виплатити їй перерахунок заробітної плати та всіх інших виплат з 27 лютого 2012 року.
02.01.2013 року її було ознайомлено з листом №8/13/4189 від 26.12.2012 року про те, що посада, яку вона обіймає з 01.01.2013 року набуває статусу державної служби, у зв'язку з чим її попереджено про звільнення з посади. Дата з якої її буде звільнено не вказана. Інших посад їй не запропоновано. У подальшому, 15.04.2013 року їй стало відомо про її звільнення з займаної посади відповідно до наказу начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №97-ОС від 05.04.2013 року на підставі п.6 ст.36 КЗпП України. При ознайомленні з відповідним наказом 15.03.2013р. у наданні його копії їй було відмовлено.
З даним наказом вона не згодна, оскільки незважаючи на те, що вона фактично займала посаду державного службовця, про що начальнику ДІСГ в Одеські області було достеменно відомо і її призначення узгоджувалося на рівні Державної інспекції сільського господарства України - начальник ДІСГ в Одеській області видаючи наказ про звільнення, у порушення норм чинного законодавства не узгоджувала її звільнення на рівні Державної інспекції сільського господарства України. Крім того, 05.04.2013 року їй було запропоновано посаду провідного юрисконсульта юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, від якої вона не відмовлялась, однак відповідачем було проведено її звільнення.
Перевіркою територіальної Державної інспекції з питань праці в Одеській області (ТДІзПП) були встановлені чисельні порушення законодавства про працю адміністрацією Державної інспекції сільського господарства в Одеській області під час її звільнення.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні позов не визнали, вважають його необґрунтованим, та таким що не підлягає задоволенню.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №18 від 27.02.2012 року ОСОБА_2, була призначена на посаду начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в порядку переведення з відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області. Підставою для прийняття цього наказу стали: заява ОСОБА_2 та погодження Державної інспекції сільського господарства України від 27.02.2012р. №33-7-9/552.
(а.с. 6)
Відповідно до наказу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №5 від 07.02.2012 року «Про стажування ОСОБА_2.» у Державній інспекції сільського господарства в Одеській області позивачка проходила відповідне стажування до 15.02.2013р.
(а.с. 92)
Згідно постанови Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2013 року по справі №815/2544/13-а було визнано протиправними дії начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області Демчук О.Б. щодо призначення та проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця-начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, який відбувся 01.03.2013 року. Визнано протиправними дії конкурсної комісії Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця-начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, який відбувся 01.03.2013 року. Скасовано результати конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця-начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, який відбувся 01.03.2013 року.
(а.с. 8 - 14)
Начальник ДІСГ в Одеській області 02.01.2013 року ознайомила ОСОБА_2 з листом №8/13/4189 від 26.12.2012 року в якому йдеться про те, що посада, яку обіймає позивачка з 01.01.2013 року набуває статусу державної служби, у зв'язку з чим ОСОБА_2 попереджено про звільнення з посади. Дата з якої ОСОБА_2 буде звільнено не вказана. Інших посад ОСОБА_2 не запропоновано.
(а.с. 4)
Відповідно до ч.2 ст.40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1,2 і 6 цієї статті допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. До того ж даний лист був підписаний відповідачем в той час, коли відповідач знаходився у відпустці та не мав правових підстав для виконання своїх повноважень.
05.04.2013 року ОСОБА_2 було звільнено з займаної посади відповідно до наказу начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №97-ОС від 05.04.2013 року на підставі п.6 ст.36 КЗпП України. При ознайомленні з відповідним наказом 15.03.2013р. у наданні його копії ОСОБА_2 було відмовлено.
(а.с. 109)
Відповідно до листа 15-9 295; 426/1976-034 від 31.03.2014р. перевіркою територіальної Державної інспекції з питань праці в Одеській області (ТДІзПП) були встановлені порушення законодавства про працю адміністрацією Державної інспекції сільського господарства в Одеській області під час звільнення ОСОБА_2, а саме при проведенні перевірки документів, які б підтверджували відмову ОСОБА_2 про продовження роботи в нових умовах на посаді начальника юридичного відділу-державного службовця не встановлені, що є порушенням ч.4 ст.32 КЗпП України.
(а.с. 208 - 212)
В порушення ч.1, 2 ст.47 КЗпП України ОСОБА_2 в день звільнення не видана належно оформлена трудова книжка та не видана копія наказу про звільнення з роботи.
В порушення ст.83 КЗпП України, ст.19 Закону України «Про відпустки» грошова компенсація за всі невикористані ОСОБА_2 дні додаткової відпустки на день проведення перевірки не виплачена, що призвело до порушення ст.116 КЗпП України щодо виплати всіх сум, що належать при звільненні від інспекції не в день звільнення.
За наслідками перевірки складено акт перевірки; у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про працю до посадової особи інспекції вжиті заходи відповідного реагування згідно наданих повноважень, а саме видано припис від 31.03.2014 року №15-01-034/0372-0339. У зв'язку з невиконанням законних вимог державного інспектора праці, а саме припису від 31.03.2014 року №15-01-034/0372-0339 до керівника інспекції сільського господарства в Одеській області вжиті заходи, а саме складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.188-6 КУпАП і керуючись підпунктом 8 пунктом 6 Положення винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності відповідно до ст.188-6 та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1360 грн.
Наказом Державної інспекції сільського господарства в Одеській області від 22.04.2013 року №111-ОС позивачку призначено на посаду провідного юрисконсульта юридичного відділу з 22.04.2013 року.
(а.с. 30)
Відповідно до ст.235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більше, як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Суд критично ставиться до відомостей Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, наданих в листі №09-13/08/6056 від 05.11.2013р., відносно того, що спеціальна перевірка відносно ОСОБА_2 не проводилась. До суду не надано матеріали стажування, яке відбувалось на підставі наказу №5 від 07.02.2012 року «Про стажування ОСОБА_2.». Лист Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №09-13/08/6056 від 05.11.2013р. підписано не уповноваженою особою.
(а.с. 82 - 83)
Допитаний судом свідок ОСОБА_4, який на період призначення на посаду ОСОБА_2 виконував обов'язки начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області підтвердив факт стажування та проведення Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області спеціальної перевірки відомостей щодо позивачки, згідно з Порядком організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим Указом Президента України від 25 січня 2012 року №33/2012.
Також він пояснив, що стажування позивачки на посаді відбувалось у відповідності до Положення про порядок стажування у державних органах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 1994 року №804.
На період стажування в Державній інспекції сільського господарства в Одеській області за позивачкою було закріплено відповідального за стажування. Зміст стажування було визначено індивідуальним планом стажування.
За наслідками стажування стажистом ОСОБА_2 було виконано індивідуальний план стажування та подано керівнику доповідну записку про стажування з висновками керівника щодо можливості використання стажиста на державній службі.
За результатами стажування ОСОБА_2 було надано довідку для надання за основним місцем роботи. Відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області була нарахована заробітна плата ОСОБА_2 за час її стажування в державному органі.
Відповідно до наказу Державної інспекції сільського господарства України від 10.02.2012 року №85 «Про вимоги до кандидатів на посади працівників територіальних органів та рекомендації щодо порядку їх призначення» затверджено рекомендовані професійно-кваліфікаційні характеристики посад державних службовців територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України, а також затверджено рекомендований порядок призначення керівників самостійних структурних підрозділів територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України.
Зазначеним актом посаду керівника правової служби віднесено до посад державних службовців територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України; визначено завдання обов'язки, повноваження та кваліфікаційні вимоги щодо цієї посади.
Відповідно до затвердженого порядку призначення керівників самостійних структурних підрозділів територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України визначено процедуру призначення керівників самостійних структурних підрозділів територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України.
Зазначену процедуру було цілком дотримано територіальним органом, шляхом надання до Державної інспекції сільського господарства України пропозицій щодо погодження призначення ОСОБА_2 на посаду начальника юридичного відділу із відповідними документами (подання від 15.02.2012 року №8). (копія подання, біографічної довідки та погодження знаходиться в матеріалах справи.)
У встановленому порядку пропозиція Державної інспекції сільського господарства в Одеській області була розглянута і погоджена, про що направлено відповідне погодження №33-7-9/552 від 27.02.2012 року.
Разом з цим відповідно до статті 11 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та згідно з Порядком організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим Указом Президента України від 25 січня 2012 року №33/2012 Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області було направлено відповідні запити для проведення спеціальної перевірки відомостей щодо ОСОБА_2, яка претендує на зайняття посади, пов'язаної із виконанням функцій держави.
У встановленому порядку зазначені запити були підписані керівником (в.о.начальника інспекції ОСОБА_4.) та зареєстровані в установі. (копії запитів знаходяться в матеріалах справи).
Всі запити було відправлено до визначених органів.
Отримавши погодження Державної інспекції сільського господарства України №33-7-9/552 від 27.02.2012 року ОСОБА_2 було призначено на посаду начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області (наказ №18 від 27.02.2012 року) в порядку переведення з відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області.
Таким чином, суд вважає, що позивачкою доведена обґрунтованість її вимог щодо незаконності та необґрунтованості наказу від 05.04.2013 р. про звільнення її з посади начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, тому вона підлягає поновленню на роботі в займаній посаді.
Крім того, відповідно до вимог ст. 235 ч. 2 КЗпП України з відповідача на користь позивачки слід стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу, для чого відповідача слід зобов'язати зробити перерахунок заробітної плати за час звільнення до моменту ухвалення судового рішення з утриманням всіх доході та зборів. Крім того, підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання стажу її роботи на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з 27.02.2012 р. стажем роботи державного службовця.
Керуючись ст.ст. 40, 47, 83, 116, 235 КЗпП України, ст.ст. 213 - 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії начальника Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо видання листа №8/13/4189 від 26.12.2012 року відносно попередження ОСОБА_2 про звільнення з займаної посади.
Визнати стаж роботи ОСОБА_2 на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з 27.02.2012 р. стажем роботи державного службовця.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства в Одеській області №97-ОС від 05.04.2013 року «Про звільнення з посади ОСОБА_2».
Поновити ОСОБА_2 на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з 05.04.2013 р.
Стягнути з Державної інспекції сільського господарства в Одеській області на користь ОСОБА_2 заробітну плату за час вимушеного прогулу зобов'язавши Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області зробити перерахунок заробітної плати за час звільнення до моменту ухвалення судового рішення з утриманням всіх доході та зборів.
Рішення підлягає негайному виконанню в частині поновлення ОСОБА_2 на роботі на посаді начальника юридичного відділу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області та стягнення середньої заробітної плати за один місяць.
Рішення може бути оскаржено, про що протягом десяти днів з дня проголошення подається апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу потягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
03.02.2015