06.02.2015
Провадження№ 2-а/522/225/15
Справа №522/1788/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2015 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Івченко В.Б.
при секретарі - Січінава М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Акціонера ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН», ОСОБА_1, до Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ? Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, згідно вимог якого просить зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем безпідставно не проводиться державна реєстрація змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН», чим порушуються законні права та інтереси позивача.
28.01.2014 року представником ВАТ «ХК «КРАЯН», з метою приведення ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН» власного Статуту у відповідності до вимоги, встановленої п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», були подані до державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН» (ЄДРПОУ 05769299).
За наслідком розгляду документів, як випадково стало відомо позивачу від Фонду державного майна України по Одеській області, відповідачем відповідно до ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» було залишено вищевказані документи без розгляду, у зв'язку з тим, що вони були подані не в повному обсязі. Однак ніякої належним чином письмово оформленої та обґрунтованої відповіді-відмови з приводу вказаних вище документів для проведення реєстрації до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН», ані позивачем, ані ВАТ «ХК «КРАЯН» на день звернення до суду отримано не було.
Письмове повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови відповідачем до ВАТ «ХК «КРАЯН» надіслано не було, а таким чином позивач вважає, що фактично з боку відповідача має місце бездіяльність з порушенням норм чинного законодавства. Наведена бездіяльність відповідача порушує законні права та інтереси позивача у зв'язку з чим він звернувся до суду з адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача - Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, проти задоволення позову не заперечував.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом в судовому засіданні встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Холдингова компанія «КРАЯН» створене відповідно до Указу Президента України від 11 травня 1994 року № 224/94 «Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації».
Відповідно до вимог п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим законом.
Отже, всі відкриті акціонерні товариства до 30.04.2011 року зобов'язані були привести свою діяльність у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства».
15.10.2013 року на загальних зборах ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН» було винесено питання про зміну найменування акціонерного товариства з Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» на ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КРАЯН», у зв'язку з приведенням діяльності Товариства у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та затвердження Статуту Товариства в новій редакції, у зв'язку з приведенням у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
18.10.2013 року за одностайним голосуванням акціонерів на загальних зборах ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН» було прийнято рішення про приведення діяльності Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» у відповідність до норм Закону України Про акціонерні товариства», визначено тип акціонерного товариства як публічне та змінено найменування Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» на ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КРАЯН», затверджено Статут Публічного акціонерного товариства «КРАЯН» в новій редакції, доручено Керуючому санацією Товариства та секретарю Зборів підписати Статут ПАТ «КРАЯН», доручено (з правом передоручення) Керуючому санацією Товариства забезпечити державну реєстрацію Статуту у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство. Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону. Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Матеріалами справи підтверджується, що 28.01.2014 року представником ВАТ «ХК «КРАЯН» були подані до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН» (ЄДРПОУ 05769299), за наслідком розгляду яких, відповідачем відповідно до ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» було залишено вищевказані документи без розгляду, у зв'язку з тим, що вони були подані не в повному обсязі.
Разом з тим, в матеріалах відсутня належним чином письмово оформлена та обґрунтована відповідь-відмова відповідача у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН» у зв'язку з наданням представником ВАТ «ХК «КРАЯН» неповного пакету документів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно положень ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Положеннями ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що державний реєстратор, зокрема: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
В матеріалах відсутні та відповідачем не надано до суду належним чином письмово оформленої та обґрунтованої відповіді-відмови в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН» в зв'язку з наданням представником ВАТ «ХК «КРАЯН» неповного пакету документів для проведення такої реєстрації.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодекс.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому діючим законодавством України повноваження.
Всупереч наведеним вимогам відповідачами як суб'єктами владних повноважень не надано суду достатніх беззаперечних доказів, не наведено законних та обґрунтованих підстав для відмови у задоволенні позову, і не доведено правомірності оспорюваних вчинених (не вчинених) дій (бездіяльності).
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Згідно ч. 1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряє їх відповідність усім вимогам, які вказані у п. 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 р. №2. Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Враховуючи вищевикладене, а також враховуючи те, що відповідачем не доведені обставини правомірності своїх дій (бездіяльності) щодо ненадання належним чином письмово оформленої та обґрунтованої відповіді-відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ВАТ «ХК «КРАЯН», а також беручи до уваги, що бездіяльність Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в здійсненні державної реєстрації змін до установчих документів Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» порушує законні права позивача, суд вважає, що позовні вимоги Акціонера ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН», ОСОБА_1, до Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, про зобов'язання вчинити певні дії ? підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статями 2, 6-14, 17, 18, 23, 69-7 1, 99, 122, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Акціонера ВАТ «Холдингова компанія «КРАЯН», ОСОБА_1, до Відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції (65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 15) здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів Відкритого акціонерного товариства «Холдингова компанія «КРАЯН» (код ЄДРПОУ 05769299) шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк - з дня проголошення постанови, у разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії цієї постанови, а для суб'єктів владних повноважень, яких було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді - з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси Івченко В.Б.