Постанова № 42741200, 12.06.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
522/9124/14-а
Номер документу
42741200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.06.2014

Справа № 522/9124/14а

Провадження № 2а/522/724/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря: Гудзь О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - "Про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії", -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, по якому просить суд визнати протиправною відмову УПФ України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у включенні до складу призначеної пенсії інших виплат на які нараховано та з яких утримано страхові внески за останні 24 місяці до звернення; зобов'язати УПФ України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 13.08.2010 року з урахуванням інших витрат згідно довідки ГУ Міндоходів Одеської області про складові заробітної плати від 30.04.2014 р. № 469/Б/15-32-05-01-10; звернути постанову до негайного виконання; судові витрати покласти на відповідача.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що вона перебувала на державній службі на різних посадах, останню посаду, яку займала була - заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб. З 30.11.2005 року вона була звільнена з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, у зв'язку з чим їй Управлінням ПФУ у Приморському районі м. Одеси була призначена пенсія відповідно до Закону України " Про державну службу". Згодом позивачу ГУ Міндоходів в Одеській області видана довідка про складові заробітної плати, з на підставі якої вона звернулась до УПФ України в Приморському районі м. Одеси з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу", у чому їй було відмовлено. Такі дії відповідача вона вважає неправомірними, тому звернулась до суду з відповідним позовом.

Позивач в до судового засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача - Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав до суду заперечення в яких посилався на ст. 37 "Про державну службу", згідно з вимогами якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звільнення не є державними службовцями,- у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно ст. 33 Закону України " Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому відповідач правомірно відмовив у зарахуванні до складу пенсії позивачки інших виплат.

Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на державній службі на різних посадах, останню посаду, яку займала була - заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб, що підтверджується копією трудової книжки, наявною в матеріалах справи ( а.с.13-20).

Наказом № 1265-0 від 30.11.2005 року позивача звільнено з посади за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, згідно ст. 38 КЗпП України ( а.с.20).

Згідно з Довідкою, виданою ГУ Міндоходів в Одеській області № 469/5/15-32-05-0110 від 30.04.2014 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії не працюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано) пенсію, до складу заробітної плати позивачки за з 01.02.2008 року входять у тому числі "інші виплати", в які включаються винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. На всі виплати, включені в довідку, в тому числі і на "інші виплати", нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, копія довідки наявна в матеріалах справи ( а.с. 7).

Позивач зверталась з заявою про перерахунок раніше нарахованої пенсії з включенням " Інших виплат", які є складовою заробітної плати та з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Проте листом Управління ПФУ в Приморському районі м. Одеси № 182/Б-11 від 12.05.2014 року, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на Закон України " Про державну службу"(а.с.8).

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Водночас ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці", який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться по надвстановлені зазначеними актами норми.

Отже, призначення і перерахунок пенсії працівникам органів місцевого самоврядування здійснюється згідно закону України " Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723- ХІІ, відповідно до якого та враховуючи вимоги закону України " Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР до складу такої пенсії включаються всі суми доходу, у тому числі індексації та матеріальна допомога, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІVне містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Згідно ч.1 ст. 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу), на які відповідно до закону України " Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу ( прибутку), сукупного оподаткованого доходу ( граничної суми заробітної плати ( доходу), з яких справляються внески ( збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Судом враховується, що, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і мають прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії позивачці, оскільки були запроваджені із вступом в силу Закону України "Про державну службу", тобто з 28 грудня 1993 року.

Таким чином, позивач отримувала такі надбавки під час перебування на державній службі та була звільнена зі служби після їх запровадження.

Тому, неврахування відповідачем складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили - Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", а також Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", на яку посилається відповідач в обґрунтування відмови.

Згідно зі статтею 41 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Тому суд вважає протиправною відмову Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси щодо включення до складу пенсії позивачки інших виплат, а вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку її пенсії, враховуючи вищевказані виплати - обґрунтованими. Тому вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки, ст. 256 КАС України не передбачає випадку звернення постанови до негайного виконання у випадку, коли винесено постанову про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Таким чином, законом не передбачена можливість щодо звернення до негайного виконання постанов про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене, та керуючисьст. ст. 11,99,105,159-163,256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - "Про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії", - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку ОСОБА_1 інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 13.08.2010 року з урахуванням інших виплат, згідно довідки Головного управління мін доходів Одеської області від 30.04.2014 року № 469/Б/15-32-05-01-10 про складові заробітної плати відповідно до Закону України " Про державну службу" за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь держави судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

СУДДЯ: Р.Д.Абухін