Постанова № 42736363, 09.02.2015, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.02.2015
Номер справи
317/4893/14-а
Номер документу
42736363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 317/4893/14-а

№/п 2-а/317/11/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2015 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Яркіної С.В.,

при секретарі Бєлоусовій Ю.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення, -

В С Т А Н О В И В:

20.11.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПСЗН ЗРДА Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2013-2014 рік з урахуванням раніше сплачених сум, посилаючись на те, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та є інвалідом 2-ї групи, про що їй видано посвідчення встановленого зразку, та перебуває на обліку в УПСЗН ЗРДА Запорізької області. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй передбачена виплата щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, тобто відповідачем. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. У 2013-2014 р. вказана допомога позивачу нарахована та виплачена в розмірах, визначених постановою КМУ від 12.07.2005 р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у грудні 2013 р. - в розмірі 120 гривень, у квітні 2014 р. - в розмірі 120 гривень. Позивачка просить поновити строк звернення до суду, визнати протиправними дії УПСЗН ЗРДА Запорізької області та стягнути на її користь з відповідача недоплачену суму щорічної разової допомоги на оздоровлення за 2013-2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше сплачених сум.

Позивачка заявила клопотання про розгляд справи в її відсутності.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, повідомлений про час та місце розгляду справи, надав суду заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення на позов. В обґрунтування заперечень посилається на правомірність дій управління в межах повноважень відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет» на відповідний рік та постанов Кабінету Міністрів України. Передбачена законом щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і становить для інвалідів І і ІІ групи - 120 гривень. Крім того, вважає що у позивача сплив строк звернення до суду у жовтні 2014 року, у зв'язку з тим, що позивачу здійснено виплату допомоги у 2013 році - у грудні 2013 року, у 2014 році - у квітні 2014 року, що вважає підставою для залишення позову без розгляду.

Крім того зазначив, що на сьогоднішній день відбулись зміни у законодавстві, відповідно до яких 28.12.2014 року внесено зміни до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а відтак посилання позивача щодо виплати щорічної допомоги в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат є помилковими.

Також зазначили, що відповідачем змінено найменування на Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та є інвалідом 2-ї групи, та перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення ЗРДА Запорізької області.

30.10.2014 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до відповідача про проведення виплати щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, та листом від 04.11.2014 року позивачу було повідомлено, що їй нарахована та виплачено щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 120 грн.

Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

З 01.01.2014 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким і визначено, зокрема, доходи і видатки Державного бюджету України у 2014 році.

Проте, положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не передбачено інших умов для реалізації положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ніж ті, які визначені останнім. Зміни, зокрема, до ст.48 Закону в частині визначення розмірів щорічної допомоги на оздоровлення особам не вносилися, не делеговано права на встановлення розмірів таких виплат і Кабінету Міністрів України.

Водночас, Верховною Радою України 31 липня 2014 року (набрав чинності 03 серпня 2014 року) було прийнято Закон України №1622-VIІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", яким доповнено "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7 та встановлено, що норми і положення статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Проте, на виконання наданого зазначеним вище Законом права, нормативні акти Кабінетом Міністрів України з приводу встановлення розмірів щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не приймалися.

Враховуючи, що спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли до внесення, змін на які посилається відповідач, суд відповідно не приймає доводи відповідача в цій частині.

Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

В 2014 році нормативні акти Кабінету Міністрів України з приводу встановлення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам, визначеним ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не приймалися.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, входячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягають норми ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не норми Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Оскільки Управління соціального захисту населення ЗРДА Запорізької області вчинило неправомірні дії щодо законодавчо визначеного обов'язку вчинити дії, пов'язані з перерахунком щорічної допомоги на оздоровлення, суд не може здійснювати розрахунок суми щорічної допомоги на оздоровлення, оскільки це відноситься до повноважень відповідача, а лише має право зобов'язати його вчинити дії щодо перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до вимог ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 99 КАС України, встановлений 6-ти місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом. Ст. 100 КАС України передбачає, що пропуск зазначеного строку є підставою для залишення позову без розгляду, якщо суд за заявою особи не знайде підстав для поновлення такого строку.

Позивачка поважних причин пропуску строку (хвороба, інші причини, які заважали своєчасно звернутися за захистом до суду) не зазначила та доказів про поважність пропуску встановленого законом строку звернення до суду за захистом своїх прав не надав, тому вимоги про поновлення пропущеного строку та стягнення з відповідача на її користь недоплаченої суми щорічної разової допомоги на оздоровлення за 2013 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше сплачених сум, задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, суд вважає такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача на отримання передбаченої ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2014 рік з урахуванням раніше отриманих сум та захист цього права від поршень з боку органів праці та соціального захисту населення, у вигляді бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 104, 158-163 КАС України, ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті одноразової щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2014 рік, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2014 рік, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням раніше сплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Запорізький районний суд Запорізької області.

Суддя С.В.Яркіна