Ухвала суду № 42722362, 11.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
813/6408/13-а
Номер документу
42722362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 року Справа № 876/11632/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року у справі за позовом в.о.прокурора Залізничного району м.Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в :

В.о.прокурора Залізничного району м.Львова звернувся в суд в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ПАТ «Львівобленерго» про стягнення коштів.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року позов задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ «Львівобленерго» на користь державного бюджету України штраф у розмірі 3 060 грн.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Державна податкова інспекція в Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки із штрафом накладеним постановою від 04.03.2013 року №07 в сумі 3 060 грн. не погоджуються, оскільки вважають припис від 04.12.2012 року №03/23-30-264 та зазначену постанову винесеними всупереч та з порушенням норм законодавства. Крім того, в даному випадку прокурором порушено порядок звернення до суду із адміністративним позовом в інтересах держави.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.9 Закону України "Про електроенергетику" та Акта від 30.11.2012 року №03/23-33-264 позивачем проведено позапланове інспектування за зверненням фізичних та юридичних осіб до органів державної влади щодо порушень суб'єктами господарювання вимог законодавства, а саме, за зверненням громадянина ОСОБА_1 мешканця с.Куликів Жовківського району Львівської області з приводу виносу електричного проводу, який проходить над дахом житлового будинку.

За результатами такого огляду складено припис №03/23-30-264 від 04.12.2012 року, яким зобов'язано відповідача з дотриманням вимог п. 2.4.53 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 05.01.2006 року №3 (із змінами та доповненнями) винести за межі будівлі, що знаходяться на території земельної ділянки, що на правах власності належить ОСОБА_1 будинковий ввід від оп.№12 Л-2 ЗТП-573 до ж/б вул.Шевченка №9 з терміном усунення таких порушень до 28.12.2012 року.

Актом перевірки (протоколом) від 19.02.2013 року №03/23-33-16 предметом якого була позапланова перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду встановлено не виконання вимоги Припису від 04.12.2012 року №03/23-30-264.

В результаті ухилення від виконання припису від 04.12.2014 року позивачем складено постанову №07 від 04.03.2013 року про накладення на Жовківський район електричних мереж ПАТ «Львівобленерго» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері електропостачання в розмірі 3 060 грн.

Не погодившись із винесеним приписом та постановою відповідач оскаржив останні до суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 року у адміністративній справі №813/2620/13-а за позовом публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису від 04.12.2012 року за № 03/23-30-264 та постанови № 07 від 04.03.2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року апеляційну скаргу ПАТ «Львівобленерго» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 року в адміністративній справі №813/2620/13-а за позовом публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису та постанови - залишено без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.

Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва у суді інтересів держави є: наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. У вказаній нормі Закону також передбачено, що однією із форм представництва прокурором є звернення до суду з позовами (заявами, поданнями).

Згідно з ч.2 ст.60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Конституційний Суд України у Рішенні від 08.04.1999 року (справа № 1-1/99) зазначив, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Водночас, вказаним Рішенням визначено, що інтереси держави є оціночним поняттям, органи прокуратури мають право визначати в чому саме відбулось або могло відбутись порушення матеріальних або інших інтересів держави. В даному ж випадку, на думку прокурора, несплата відповідачем штрафу істотно порушує фінансові інтереси держави, зумовлює неповноту надходження коштів до бюджету, у зв'язку із чим, останній і звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні».

Відповідно до ст.60 КАС України у цьому випадку прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Держенергонагляду у Західному регіоні.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснює свою діяльність на підставі Статуту затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.10.2009 року №527. В той же час, Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створений відповідно до наказу ДП «НЕК Укренерго» від 20.02.2006 року №63 «Про створення відокремлених підрозділів ДП «НЕК «Укренерго».

Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року №575/97державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

Згідно зі ст.27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до п.8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Згідно з п.10 вказаного Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на те, що припис №03/23-30-264 від 04.12.2012 року та постанова від 04.03.2013 року, оскаржувались в судовому порядку, проте не були скасовані, на день розгляду даної справи в суді сума штрафу у розмірі 3 060 грн. не сплачена, а відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету, тобто факт не поступлення або несвоєчасне поступлення за штрафним санкціями до бюджету коштів свідчить про загрозу порушення інтересів держави, що полягає у недофінансуванні бюджетних установ, організацій, соціальних програм.

З метою недопущення виникнення таких порушень, в.о. прокурора Залізничного району м. Львова правомірно звернувся до суду з позовною вимогою про стягнення вказаної суми штрафу в судовому порядку.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року у справі № 813/6408/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді В.Я.Качмар

О.І.Мікула