Справа № 344/19348/14-п
Провадження № 3/344/12/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2015 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Пастернак І.А., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1, працюючої, за ст.155-1 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 28.11.2014 року порушила встановлений порядок проведення розрахунків в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: проведення операції з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування РРО, не видача розрахункового документа встановленого зразка, чим вчинила правопорушення передбачене ст.155-1 ч.1 КупАП.
Згідно акту перевірки щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства було встановлено порушення встановленого Законом порядку проведення розрахункових операцій а саме: здійснення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій згідно акту перевірки № 178/09/19/22/07/36060724 від 03.12.2014 року, чим порушено ст.4 п.2, 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) від 06.07.0995 року №265/95-ВР .
За цим фактом на касира ТОВ "ФК Абсолют фінанс" код ЄДРПОУ 36060724 ОСОБА_1, складений протокол про адміністративне правопорушення № 338 Серія АА № 051306 від 03.12.2014 р., за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП..
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, надала суду заперечення в якому зазначає, що при здійсненні валютно-обмінних операцій ТОВ "ФК Абсолют фінанс" РРО застосовувати не потрібно, оскільки, відповідно до Свідоцтва від 26.12.2011 року Серія ФК №218 ТОВ "ФК Абсолют фінанс" є фінансовою установою, тобто надання фінансових послуг з обміну валют здійснюється в операційних касах ТОВ "ФК Абсолют фінанс" з використанням розрахункових документів визначених НБУ без застосування РРО та без отримання торгового патенту, згідно з вимогами ПК України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", постанови Правління НБУ "Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів НБУ" від 12.12.2002 року за №502.
У зв'язку з вищенавєденим та відносно визначення статусу об'єкта перевірки слід додати, що листом від 29.04.2014 року № 451-1/290414 ТОВ «ФК Абсолют фінанси» повідомило Управління Національного банку України в Івано-Франківській області про відкриття відділень, зокрема за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Бачинського, 3, яке має право виконувати діяльність з обміну валют в розумінні глави 4 Положення про порядок надання небанківськими фінансовими установами, національному оператору поштового зв'язку генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій, затвердженого постановою Правління НБУ № 297 від 09.08.2002 року.
Адвокат ОСОБА_2 в судовому засідання пояснення надані гр. ОСОБА_1 підтримав, просив провадження по справі закрити за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
Беручи до уваги поснення гр. ОСОБА_1., адвоката ОСОБА_2 та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження по адміністративній справі про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 ч. 1 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до преамбули Закону № 265/95-ВР цим Законом встановлені правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно зі ст. 1 цього Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Стаття 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року за №265/95-ВР, встановлює перелік розрахункових операцій, при здійсненні яких суб'єкти господарювання не зобов'язані застосовувати РРО, зокрема: при виконанні усіх банківських операції, крім операцій з купівлі-продажу іноземної валюти; при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються з оформленням розрахункових документів, відповідно до нормативних актів НБУ України у касах уповноважених банків.
Стаття 4 Закону, визначає обов'язки уповноважених банків, що здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Порядок проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти встановлено у Законі України від 01.06.2000 р. № 1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).
Згідно з п. 7 ст. 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані забезпечувати відповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти даним фіскального звіту.
Відповідно до норм цього Закону РРО застосовуються уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
Разом з тим згідно зі ст. 9 Закону РРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Національного банку України.
Тобто, якщо такі операції провадяться не у касах уповноважених банків, а у пунктах обміну валюти, зазначене звільнення на них не поширюється й операції з купівлі-продажу іноземної валюти мають провадитися через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО.
У відповідності до Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої постановою Правління НБУ № 337 від 14.08.2003 р., касові операції - операції, які здійснює банк; операційна каса - приміщення банку (філіалу, відділення), в якому здійснюються касові операції.
За таких обставин поняття "місце проведення операцій купівлі-продажу іноземної валюти" і "каса" не є ідентичними.
З огляду на ідентичність статусу ТОВ "ФК Абсолют фінанси" за операціями з переказу коштів та обміну валют статусу уповноваженого банку, вимоги ст. 4 Закону поширюються на ТОВ "ФК Абсолют фінанси", як на фінансову установу, що не є банком та здійснює валютно-обмінні операції не на підставі агентської угоди, а на підставі генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій.
При виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти в операційних касах ТОВ "ФК Абсолют фінанси" не застосовується РРО, згідно вимог п. 3 ст. 9 зазначеного Закону, у зв'язку з тим, що статус ТОВ "ФК Абсолют фінанси" за валютно-обмінними операціями відповідає статусу уповноваженого банку, як фінансової установи, що здійснює діяльність з обміну валют на підставі генеральної ліцензії Національного банку України, валютно-обмінні операції в касах яких здійснюються в однаковому порядку, визначеному постановою Правління НБУ "Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" від 12.12.2002 року за №502. А при виконанні в операційних касах ТОВ "ФК Абсолют фінанси" операцій з переказу коштів РРО не застосовується, у зв'язку з належністю таких операцій до банківських.
Відповідно до вимог п.п. 5.3, 5.5, 5.12 глави 5, п.п. 6.2., 6.3 глави 6 Інструкції, встановлено, що в касах банків (фінансових установ), в якості підтвердження здійснення валютно-обмінної операції видаються квитанції форми №377-К без застосування РРО, а квитанції за формою № 377-А можуть видаватися тільки в пунктах обміну валют із застосуванням РРО.
Здійснення в касах банків (фінансових установ) обміну валют із використанням квитанцій за формою № 377-А та застосуванням РРО не відповідає законодавчо визначеному порядку проведення валютно-обмінних операцій, за порушення якого банки (фінансові установи) притягуються до відповідальності.
Всупереч викладених вище вимог чинного законодавства, стверджувати про те, що вимоги п. 3 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року за №265/95-ВР не поширюється на операції ТОВ "ФК Абсолют фінанси" з обміну валют, здійснювані в підпорядкованих операційних касах через неналежність ТОВ "ФК Абсолют фінанси" до банків, то це, як наслідок, унеможливить застосування до ТОВ "ФК Абсолют фінанси" за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти визначених Законом №265 порядків проведення розрахунків та притягнення посадових осіб до відповідальності.
Викладені обставини та норми законодавства унеможливлюють застосування РРО до операцій з обміну валют, що здійснюються операційними касами ТОВ "ФК Абсолют фінанси", а також до операцій з переказу коштів.
Тобто, надання фінансових послуг з переказу коштів та обміну валют здійснюється в операційних касах ТОВ "ФК Абсолют фінанси" з використанням розрахункових документів, визначених Національним банком України без застосування РРО та без придбання торгових патентів, згідно з вимогами Податкового кодексу України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", постанови Правління НБУ "Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів НБУ" від 12.12.2002 року за №502 тощо.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 155-1 ч. 1 КУпАП, що підтверджується поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколом про адміністративне правопорушення, актом про результати фактичної перевірки та іншими доказами у справі.
Відповідно до вимог ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведені обставини та керуючись ст. 247 п. 1, 284 Кодексу України про адміністративні дразеперушення, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП закрити за відсутністю в її діях події і складу правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора. Апеляційна скарга, протест прокурора на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Пастернак І.А.
Копія вірно