Справа № 539/29/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2015 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.
при секретарі Мирна Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення на 2014 рік,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення на 2014 рік.
У позові вказав, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії та інваліда 2 групи. Враховуючи це, відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. За 2014 рік повинен був отримати 6090 грн. такої допомоги, натомість за вказаний період 11.07.2014 року отримав - 120 грн. Вважає, що відповідачі недовиплатили йому грошову допомогу на оздоровлення в сумі 5970 грн. (6090 грн. - 120 грн.). Враховуючи, що на момент виплати йому допомоги на оздоровлення дія статті 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не була призупинена згідно ЗУ «Про державний бюджет на 2014 рік», прохав суд : зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5970 грн. згідно ст.. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації на його користь недовиплачену щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5970 грн. згідно ст.. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судове засідання позивач не з»явився, згідно позовної заяви прохав суд розглядати справу без його участі.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Шкицький М.О. проти задоволення позову заперечував.
Представник відповідача Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в судове засідання не з»явився, направивши на адресу суду листа, у якому прохали справу розглядати за відсутності їх представника та в задоволенні позову прохали відмовити.
З'ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Судом встановлено , що ОСОБА_1 згідно наданих суду копій посвідчень є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та інвалідом 2 групи по захворюванню пов»язаному з ліквідацією наслідків аварії. Вказана група інвалідності йому була встановлена 29.04.2008 року (а.с. 4-5).
У зв»язку з цим, він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачено ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 16.12.2014 року виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік позивачу проведено згідно Постанови КМУ від 12.07.2005 року № 562.
Відповідно до Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна особа має право мирно володіти майном ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Стаття 41 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути позбавлений права власності та право власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України №796 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 48 Закону №796 в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено перелік компенсаційних виплат особам за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сім'ям за втрату годувальника, та встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення для осіб, які є інвалідами 2 групи, становить п»ять мінімальних заробітних плат.
Як вбачається з матеріалів справи, щорічна допомога на оздоровлення за 2014 рік нарахована позивачу у розмірі 120 грн. згідно розпорядження Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 19.05.2014 року.
Доказів сплати позивачу суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі, встановленому Законом №796, матеріали справи не містять.
Згідно ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
При вирішенні даного спору для встановлення часу отримання позивачем грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік, нарахованої згідно розпорядження Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 19.05.2014 року, судом 29.01.2015 р. до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації направлявся відповідний запит , отриманий адресатом 02.02.2015 року. Разом із тим, враховуючи, що на запит суду без поважних причин відповідачем не надано доказів щодо часу отримання позивачем спірних сум грошової допомоги, судом у відповідності до ст. 71 КАС України вирішено справу на основі наявних доказів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що права позивача щодо отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі, встановленому ст. 48 Закону № 796, порушені .
Таким чином, здійснюючи нарахування та виплату позивачу у 2014р. щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі меншому ніж це передбачено ч.4 ст.48 Закону №796, відповідачі діяли неправомірно.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" п. 6-7 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України надано право у 2014 році встановлювати розміри соціальних виплат в тому числі відповідно до норм і положень статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами) виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Вказана норма набула чинності з 03.08.2014р. у зв'язку з вступом в законну силу Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII. На даний час чинною є постанова Кабінету Міністрів України "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 12 липня 2005 р. N 562, якою встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII мають застосовуватись з 03.08.2014 року замість відповідних норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З матеріалів справи вбачається , що спірна щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 120 грн. була нарахована позивачу у травні 2014 року, тобто до моменту набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII. Виходячи з викладеного суд вважає, що при визначенні розміру допомоги на оздоровлення позивачеві відповідач повинен був керуватись положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. N 562.
Проте, суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню. Суд зазначає, що такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування недоотриманих сум разової грошової допомоги замість органу, якому надані такі повноваження.
Разом із тим, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради здійснює лише нарахування та перевірку списків осіб, яким необхідно здійснити виплати.
Відповідно до п. 4.6 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат №147 від 25.04.2006 р. уживати заходи до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги , інших грошових виплат покладено на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Тому суд вважає за необхідне зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради здійснити перерахунок , а центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації - виплату допомоги на оздоровлення , що є предметом спору по даній справі.
Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення на 2014 рік задовольнити частково.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до вимог ст. 48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 2 групи, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ЗУ „Про державний бюджет України" на відповідний рік, з урахуванням виплачених сум на оздоровлення.
Зобов»язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до вимог ст. 48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 2 групи, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ЗУ „Про державний бюджет України" на відповідний рік, з урахуванням виплачених сум на оздоровлення.
В іншій частині в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Іващенко Ю. А.