ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" лютого 2015 р. Справа № 809/568/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника заявника - Кічури Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду подання Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Добромиль" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася в суд в порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України із поданням до ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Внесене подання мотивоване тим, що у ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" наявна заборгованість по сплаті до бюджету податку на додану вартість та плати за землю в загальному розмірі 431145,72 грн., у зв'язку з чим у контролюючого органу виникло право податкової застави. Однак, відповідачем в порушення підпунктів 16.1.7., 16.1.9. статті 16 Податкового кодексу України на вимогу заявника не надано позивачу переліку ліквідного майна для опису податкової застави, яке може бути використане як джерело погашення податкового боргу та відмовлено у здійсненні опису майна у податкову заставу, що в свою чергу слугувало складенню акта відмови платника податків від опису майна у податкову заставу та звернення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на підставі пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України та статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України до суду із поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль".
Представник заявника в судовому засіданні подання підтримала та просила його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився без поважних причин та без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча відповідач згідно частини 4 статті 33, частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до вимог абзацу 3 частини 8 статті 183-3 КАС України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання. За таких обставин, враховуючи скорочені строки розгляду подання, суд вважає за можливе розглянути подання на підставі наявних доказів у відсутності представника відповідача.
Розглянувши подання, заслухавши представника заявника, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що внесене подання Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" 04.08.2000 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.8-10) та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області як платник податків.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпунктів 9.1.3., 9.1.10. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин податок на додану вартість та плата за землю належать до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно статей 15, 180, 269 Податкового кодексу України відповідач є платником податку на додану вартість, а також платником плати за землю та у відповідності до пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком.
За приписами підпункту 14.1.175. пункту 14.1. Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
В судовому засіданні встановлено, що станом на 29.01.2015 року за ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" рахується податковий борг в загальній сумі 431145,72 грн. з податку на додану вартість, який виник внаслідок несплати узгодженої суму податкового зобов'язання згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень 2014 року (а.с.31-32), за вересень 2014 року (а.с.33-34), за жовтень 2014 року (а.с.35-36) та узгодженої суми штрафу згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" від 04.11.2014 року за № 0027781501 (а.с.40); з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, який виник внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобов'язання згідно поданої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 03.02.2014 року (а.с.37-38); з земельного податку, який виник внаслідок несплати узгодженої суми штрафу згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" від 19.11.2014 року за № 0030711503 (а.с.43). Вищезазначені податкові повідомлення-рішення отримані ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" , що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.41, 44).
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області надіслана відповідачу податкова вимога форми "Ю" від 02.10.2014 року за № 7597-25 (а.с.19), яка 13.10.2014 року отримана ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" (а.с.19). На час розгляду справи податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.
Згідно пункту 87.2. статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 88.2. статті 88 Податкового кодексу України право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно підпункту 14.1.155. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 89.1 статті 89 коментованого Кодексу визначено, що у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, виникає право податкової застави. Право податкової застави виникає також з дня виникнення податкового боргу, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом.
Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
За змістом пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
В судовому засіданні встановлено, що наказом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області від 16.10.2014 року за № 1497 призначено податкових керуючих суб'єктів господарювання юридичних осіб згідно додатків (а.с.14-15).
12.12.2014 року в.о. начальника Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, прийнято рішення № 21544/10/25150/10234 про опис майна у податкову заставу платника податків ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" (а.с.16). Дане рішення отримане ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" 19.12.2014 року (а.с.16).
Окрім зазначеного, відповідно до листів Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, які отримані відповідачем 13.10.2014 року та 29.11.2014 року відповідно, заявником було запропоновано ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" надати перелік ліквідного майна для опису податкової застави із зазначенням його залишкової вартості, яке може бути використане як об'єкт застави у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна або в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, але не менше суми податкового боргу, однак вказані листи залишені ТОВ "Українська промислова компанія "Добромиль" без реагування (а.с.13, 12).
10.02.2015 року о 17 год. 00 хв. податковим керуючим був складений акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу за № 22563/10/25-150/1100 (а.с.11).
За приписами пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
За приписами підпунктів 20.1.31., 20.1.32. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень; звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до статтей 88-90, 92 та 93 розділу ІІ Податкового кодексу України розроблено Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 572 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 31.10.2013 року за № 1841/24373, який визначає механізм застосування податкової застави органами доходів і зборів.
Пунктом 2.4. вказаного Порядку визначено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (додаток 4).
У такому випадку орган доходів і зборів звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня:
складення акта опису майна податковим керуючим;
складення акта про відсутність майна платника податків, що може бути описано у податкову заставу;
погашення податкового боргу в повному обсязі.
Доказів, які б свідчили про виконання вимоги заявника, погашення заборгованості, по якій заявник вимагає оформлення податкової застави або спростування наявності податкового боргу, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Добромиль" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків є обґрунтованими, а подання таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Подання Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про зупинення видаткових операцій на рахунках товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Добромиль" - задовольнити.
Зупинити до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі, видаткові операції на рахунках відкритих у банківських установах товариства з обмеженою відповідальністю "Українська промислова компанія "Добромиль" (ідентифікаційний код 13640988, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вулиця Військових ветеранів, будинок 10).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статей 183-3, 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 14.02.2015 року.