ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2015 року Справа № 803/66/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
з участю представника позивача Романік Т.М.,
представників відповідача Шумської С.І., Романюка В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - позивач, Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській обл.) звернулася з позовом до Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» (далі - відповідач, ДП «Луцький КХП №2») про стягнення податкового боргу в сумі 7800506,90 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що станом на 13.01.2015 року за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 7800506,90 грн., з яких: 3703318,64 грн. - заборгованість з податку на додану вартість; 22761,60 грн. - заборгованість по авансових внесках з податку на прибуток; 4035018,51 грн. - заборгованість з податку на прибуток; 13450,55 грн. - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб (Луцький район) та 17797,60 грн. - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб (м.Луцьк); 8160,00 грн. - заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкових вимог, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. Просить стягнути з рахунків ДП «Луцький КХП №2» на користь держави податковий борг в сумі 7800506,90 грн.
В судовому засіданні представник позивача подала заяву про зменшення позовних вимог на суму 250292,00 грн., оскільки заборгованість у вказаній сумі помилково була двічі включена в розрахунок заборгованості з податку на додану вартість. Просить стягнути з рахунків ДП «Луцький КХП №2» на користь держави податковий борг в сумі 7550214,90 грн.
В поданих запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні представники відповідача позовні вимоги Луцької ОДПІ не визнали, зазначили, що не погоджуються з донарахованими позивачу грошовими зобов'язаннями з податку на прибуток: основного платежу в сумі 2137500,00 грн та штрафних санкцій в сумі 1897000,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 16.12.2010 року №0000603301/3, в решті суму податкового боргу не заперечили. Просили в задоволенні позовних вимог Луцької ОДПІ відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ДП «Луцький КХП №2» зареєстроване як юридична особа 26.03.1992 року та взяте на облік як платник податків Луцькою ОДПІ 25.08.1994 року, що підтверджується довідкою Луцької ОДПІ від 16.01.2015 року №1503081400118 (а.с.14), Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.73-75).
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Сума грошового зобов'язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 7550214,90 грн., з яких: 3453026,64 грн. - заборгованість з податку на додану вартість; 22761,60 грн. - заборгованість по авансових внесках з податку на прибуток; 4035018,51 грн. - заборгованість з податку на прибуток; 13450,55 грн. - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб (Луцький район) та 17797,60 грн. - заборгованість по земельному податку з юридичних осіб (м.Луцьк); 8160,00 грн. - заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6-11), довідкою про наявність заборгованості (а.с.12-13), зворотнім боком облікової картки платника (а.с.81-140).
Заборгованість по податку на додану вартість виникла внаслідок несплати узгоджених сум грошового зобов'язання згідно з поданими відповідачем деклараціями: №9052176951 від 12.09.2014 року, №9053426537 від 18.09.2014 року, №9054230620 від 22.09.2014 року, №9060238366 від 20.10.2014 року, №9068140328 від 21.11.2014 року, №9067867105 від 20.11.2014 року, №9074076035 від 22.12.2014 року, №9074076043 від 22.12.2014 року (а.с.16-51). Податковий борг збільшився в результаті нарахування грошових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями №0021701501 від 16.10.2014 року в сумі 170,00 грн. (а.с.52); №0024091501 від 04.11.2014 року в сумі 1020,00 грн. (а.с.53); №0000592301/3 від 16.12.2010 року в сумі 1710000,00 грн. - основний платіж та в сумі 855000,00 грн. - штрафні санкції.(а.с.54). Крім того, позивачем нарахована відповідачу пеня в сумі 41497,73 грн. згідно з підпунктом 129.1.2 статті 129 ПК України.
Відповідачем в судовому порядку було оскаржено податкове повідомлення-рішення №0000592301/3 від 16.12.2010 року і постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 року, в справі №2а-3593/10/0370 в задоволенні позову ДП «Луцький КХП №2» до Луцької ОДПІ про його скасування відмовлено (а.с.148-151). Доказів оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень №0021701501 від 16.10.2014 року та №0024091501 від 04.11.2014 року в сумі 1020,00 грн. відповідач суду не надав, отже визначені у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях суми грошового зобов'язання є узгодженими.
Заборгованість по авансових внесках з податку на прибуток виникла внаслідок несплати відповідачем нарахованої пені, яка з врахуванням наявної переплати становить 44,3 грн.; несплати узгоджених сум грошових зобов'язань згідно з поданою відповідачем декларацією з податку на прибуток підприємства №9090682241 від 26.02.2014 року (а.с.55-58) в загальній сумі 22164 грн.; несплати донарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0029421502 від 22.12.2014 року (а.с.59), яке відповідачем не оскаржувалось.
Заборгованість по податку на прибуток підприємств в розмірі 4035018,51 грн. виникла внаслідок несплати донарахованих грошових зобов'язань згідно податкового повідомлення-рішення №0000602301/3 від 16.12.2010 року (а.с.60). У відповідності до постанови Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014 року, в справі №2а-3593/10/0370 в задоволенні позову ДП «Луцький КХП №2» про скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення було відмовлено, відтак визначене у ньому грошове зобов'язання є узгодженим. Крім того, позивачем нарахована відповідачу пеня в сумі 18,51 грн. згідно з підпунктом 129.1.2 статті 129 ПК України.
Земельний податок з юридичних осіб по Луцькому району в сумі 13450,55 грн. та по м.Луцьку в сумі 17797,60 грн. виник внаслідок несплати відповідачем самостійно визначених зобов'язань згідно податкових розрахунків земельного податку №9002654585 від 28.01.2014 року та №9002766768 від 28.01.2014 року. Крім того, позивачем нарахована відповідачу пеня в загальній сумі 50,22 грн. згідно з підпунктом 129.1.2 статті 129 ПК України.
Також матеріалами справи підтверджується та обставина, що відповідачем не сплачено нараховані позивачем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО згідно податкового повідомлення-рішення №0009672205 від 25.09.2014 року в сумі 8160,00 грн. (а.с.65).
У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що Луцькою ОДПІ вживались заходи у відповідності до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами і доповненнями, у редакції чинній на час виникнення правовідносин) щодо примусового стягнення податкового боргу, зокрема, боржнику були направлені та вручені податкові вимоги №1/1431 від 30.09.2010 року та №2/1906 від 22.12.2010 року (а.с.15).
Податковий борг з часу вручення відповідачу податкових вимог по даний час не переривався, про що свідчить зворотній бік облікової картки платника податків.
Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу, доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача з приводу безпідставності визначення Луцькою ОДПІ суми грошового зобов'язання з податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення від 16.12.2010 року №0000603301/3, оскільки постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року в справі №2а-3595/10/0370 (а.с.148-151), яка набрала законної сили, доведено правомірність прийняття податковим органом зазначеного рішення.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про стягнення з відповідача на користь держави податкового боргу на загальну суму 7550214,90 грн.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» (45650, Волинська область, Луцький район, село Рованці, вулиця Промислова, будинок 4, код ЄДРПОУ 00953065) на користь держави податковий борг в загальній сумі 7550214,90 грн. (сім мільйонів п'ятсот п'ятдесят тисяч двісті чотирнадцять грн. 90 коп.) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 16 лютого 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій