ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2015 р.Справа № 916/3600/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Бєляновського В.В.,
суддів: Мишкіної М.А.,
Будішевської Л.О.
при секретарі - Шитря О.М.
за участю представників:
Від прокурора: Лянна О.А.
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Заступника прокурора Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області
від 19 листопада 2014р.
по справі № 916/3600/14
за позовом: Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Білгород - Дністровської районної державної адміністрації
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: відділу Держземагенства у Білгород - Дністровському районі Одеської області
про внесення змін до договору оренди землі.
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2014 року заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Білгород - Дністровської районної державної адміністрації звернувся до господарського суду Одеської області із позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області, про внесення змін до договору оренди землі від 29.10.2004р., укладеного між Білгород - Дністровською районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_2, зареєстрованого у Білгород - Дністровському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.11.2004р. за № 040451500001, шляхом викладення п. 4 договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 906376,60 грн." та п. 8 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 90637,66 грн. за кожен рік оренди".
Позовні вимоги обґрунтовувалися обставинами зміни розміру річної орендної плати за землю. При цьому, заступник прокурора посилався на приписи ст. ст. 632, 651, 653, 654, 792 ЦК України, ст.ст. 188, 189 ГК України, ст. ст. 1, 13, 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 274, 288 Податкового кодексу України, п.п. 34, 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
ФОП ОСОБА_2 не визнала позов посилаючись на безпідставність позовних вимог заступника прокурора, оскільки жодним нормативно - правовим актом або договором не встановлено розміру процентної ставки від нормативної грошової оцінки землі для вирахування розміру орендної плати на рівні 10%.
Рішенням господарського суду Одеської області від 19 листопада 2014 року (суддя Цісельський О.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю з мотивів недоведеності позовних вимог.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням заступник прокурора Одеської області звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Апеляційна скарга обґрунтована порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 144 Конституції України, ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 13,15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 632, 651, 654, 792 ЦК України, ст. ст. 43, 84 ГПК України, п.п. 1, 4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про судове рішення» від 23.03.2012р. № 6.
Відзиви на апеляційну скаргу від інших учасників судового процесу не надходили.
Про день, час і місце розгляду апеляційної скарги усі учасники судового процесу заздалегідь були повідомлені судом належним чином, проте сторони та третя особа не скористалися наданим законом правом на участь своїх представників в засіданні суду. Водночас до Одеського апеляційного господарського суду від представників відповідача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи, призначеної на 12.02.2015 року, на іншу дату у зв'язку з тим, що ФОП ОСОБА_2 станом на дату розгляду справи буде знаходитися в Ізраїлі.
Вказані клопотання визнані судом необґрунтованими та відхилені з огляду на те, що по - перше: встановлені статтею 102 ГПК України строки розгляду апеляційної скарги спливають 16.02.2015 року; по - друге: розгляд апеляційної скарги за клопотанням ФОП ОСОБА_2 раніше вже відкладався; по - третє: чинний Господарський процесуальний кодекс України (ст. 28) не обмежує кількість представників сторони, які можуть прийняти участь у засіданні господарського суду. В даному випадку представництво інтересів відповідача в господарському суді може здійснюватись як особисто ФОП ОСОБА_2, так і іншою особою в силу повноваження, що ґрунтується на довіреності. В матеріалах справи міститься копія довіреності від 24.10.2014р. видана ОСОБА_2, згідно з якою остання уповноважує чотирьох осіб бути її представниками в суді, кожен з яких має право діяти самостійно.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, розпорядженням Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 06.08.2004р. № 992/2004 затверджено проект відведення земельної ділянки, надано суб'єкту підприємницькій діяльності - фізичній особі ОСОБА_2 земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 0,8675 га, в тому числі база відпочинку "Трембіта" - 0,2405 га, база відпочинку "Чернівціліс" - 0,6270 га, розташовану поза межами населеного пункту на Будацькій косі, Білгород - Дністровського району Одеської області, біля селища Затока у довгострокову оренду строком на 25 років для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" та "Чернівціліс".
29.10.2004 року між Білгород-Дністровською райдержадміністрацією (орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення, яка знаходиться на території Будацької коси, біля селища Затока Білгород-Дністровського району Одеської області, загальною площею 8675 га, в тому числі 0,2405 га - під базою відпочинку "Трембіта" та 0,06270 га - під базою відпочинку "Чернівціліс", в тому числі 0,8675 га забудованих земель, строком на 25 років
На земельній ділянці знаходяться будівлі і споруди бази відпочинку "Трембіта" згідно з договором купівлі-продажу від 29.03.2001р., посвідченого приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу, та будівлі і споруди бази відпочинку "Чернівціліс" згідно з договором оренди від 17.08.2002р., укладеного між ТОВ "Берегометська лісова компанія" та ФОП ОСОБА_2.(п. 3 договору).
Пунктом 4 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42090,12 грн.
Відповідно до п. 8 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки землі у розмірі 4250 грн. за кожен рік оренди, що складає 106250 грн. за весь строк оренди.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції (п. 9 договору).
Пунктом 11 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Пунктами 13, 14 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для обслуговування пляжного комплексу; цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення.
За умовами п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з п. 39 договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання - передачі об'єкта оренди.
Вказаний договір зареєстрований у Білгород - Дністровському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що в Книзі договорів оренди землі вчинено запис від 01.11.2004р. за № 040451500001.
15.08.2007 року Білгород-Дністровською райдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_2 було підписано угоду про внесення змін до договору оренди землі від 29.10.2004р. реєстраційний № 040451500001, якою, зокрема, п. 13 договору викладено у наступній редакції: п. 13. Земельна ділянка передається в оренду, в тому числі: площею 0,2405 га для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку "Трембіта"; площею 0,6270 га для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку "Чернівціліс".
Пунктом 7 угоди встановлено, що ця угода набирає чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації і є невід'ємною частиною договору оренди землі від 29.10.2004р. реєстраційний № 040451500001.
Проте, докази проведення державної реєстрації зазначеної додаткової угоди від 15.08.2007р. у встановленому законом порядку в матеріалах справи відсутні.
29.10.2007 року між Білгород-Дністровською райдержадміністрацією (продавець) та ФОП ОСОБА_2 (покупець) було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, посвідчений приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 3715, за умовами якого продавець на підставі Розпорядження за № 1876/2007 від 22.10.2007р. зобов'язується передати у власність покупця земельну ділянку рекреаційного призначення розміром 0,2405 га, у тому числі по угіддям: 0,2405 га - землі, що використовуються для відпочинку, яка перебуває у довгостроковій оренді покупця згідно договору оренди від 29.10.2004р., зареєстрованого у Білгород - Дністровському районному відділі ДП «Центр державного земельного кадастру» Одеської регіональної філії 01.11.2004р. за №040451500001, та розташована за адресою: Будацька коса, Шабівська сільська рада Білгород - Дністровського району Одеської області, згідно схеми земельної ділянки, що додається та є невід'ємною частиною договору.
Кадастровий номер земельної ділянки, згідно довідки про присвоєння кадастрових номерів - 5110300000:02:027:0024.
На вказаній земельній ділянці знаходяться належні покупцю будівлі та споруди бази відпочинку "Трембіта".
11.04.2008 року Білгород-Дністровською райдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_2 було підписано додаткову угоду до договору оренди землі від 29.10.2004р., за умовами якої сторони керуючись взаємною згодою вирішили внести до зазначеного договору, зокрема, такі зміни: 1) пункти 2 та 3 розділу «Об'єкт оренди» викласти в такій редакції: « 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6270 га, в тому числі 0,6270 га забудованих земель під базою відпочинку "Чернівціліс"», « 3. На земельній ділянці знаходиться комплекс будівель та споруд б/в "Чернівціліс", що перебувають в оренді за договором від 17.08.2002р., укладеного між ТОВ "Берегометська лісова компанія" та ФОП ОСОБА_2»; 2) пункт 8 договору розділу «Орендна плата» викласти в такій редакції: « 8. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 8234,62 грн. за кожен рік оренди».
Пунктом 5.1 угоди встановлено, що ця угода набирає чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.
Проте, докази проведення державної реєстрації зазначеної додаткової угоди від 11.04.2008р. у встановленому законом порядку в матеріалах справи відсутні.
14.04.2010 року Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_2 було підписано додаткову угоду до договору оренди землі від 29.10.2004р., за умовами якої сторони керуючись взаємною згодою вирішили внести до зазначеного договору, зокрема, такі зміни: 1) пункти 2 та 3 розділу «Об'єкт оренди» викласти в такій редакції: « 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6270 га, в тому числі 0,6270 га забудованих земель під базою відпочинку "Чернівціліс"», « 3. На земельній ділянці знаходиться комплекс будівель та споруд б/в "Чернівціліс", що перебувають в оренді за договором від 17.08.2002р., укладеного між ТОВ "Берегометська лісова компанія" та ФОП ОСОБА_2»; 2) пункт 8 договору розділу «Орендна плата» викласти в такій редакції: « 8.Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 20916,58 грн. за кожен рік оренди».
Пунктом 5.2 угоди встановлено, що ця угода набирає чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.
Проте, докази проведення державної реєстрації зазначеної додаткової угоди від 14.04.2010р. у встановленому законом порядку в матеріалах справи відсутні.
Рішенням Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012р. № 282-VІ затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,8675 га суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів), грошова нормативна оцінка якої складає 1 254 037,80 грн. (п. 1);
рекомендовано Білгород-Дністровській районній державній адміністрації прийняти відповідний нормативно-правовий акт про затвердження конкретної ставки у відсотках від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки; укласти додаткові угоди відповідно до затвердженої нормативної грошової оцінки до 15.08.2012 року (п.2).
Як вбачається з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.08.2014р. № 1663, наданого відділом Держземагенства у Білгород - Дністровському районі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 6270 кв.м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Білгород - Дністровський район, Будацька коса, біля селища Затока (за межами населеного пункту), користувачем якої є суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2, становить 906 376,60 грн.
Згідно з проведеним заступником прокурора розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку "Чернівціліс", площею 6270 кв.м., відповідно до умови п. 8 договору оренди землі від 29.10.2004р. про те, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 10% нормативної грошової оцінки землі, нормативна грошова оцінка орендованої ФОП ОСОБА_2 земельної ділянки станом на 07.08.2014р. становить 906376,60 грн., розмір орендної плати на рік становить 90 637,66 грн.
Посилаючись на те, що сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору оренди землі від 29.10.2004р., заступник Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області звернувся до господарського суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову місцевий господарський суд послався на те, що судом не приймається в якості обґрунтування розрахунку розміру орендної плати з застосуванням 10% від нормативної грошової оцінки землі посилання прокурора на зазначену ставку у договорі, укладеному між сторонами, оскільки наступні редакції цього договору чітко визначають розмір річної орендної плати без застосування відсоткового коефіцієнту. Невідповідність розміру існуючої орендної плати вимогам закону не є підставою для необґрунтованого визначення суми річної орендної плати у розмірі, що дорівнює 10% від нормативної грошової оцінки землі, оскільки пунктом 2 рішення Білгород-Дністровської районної ради № 282-VІ від 27.07.2012р. було рекомендовано Білгород-Дністровській РДА прийняти нормативно-правовий акт про затвердження конкретної ставки у відсотках від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки, проте доказів прийняття відповідного акту прокурором та позивачем не наведено.
Проте, колегія суддів з такими висновками місцевого суду погодитися не може, оскільки вони не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".
Згідно з ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Частиною 2 ст. 125 та частиною 2 ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
16.03.2010 року набрав чинності Закон України від 11.02.2010р. № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України», яким стаття 18 та стаття 20 Закону України «Про оренду землі» виключені, а стаття 6 доповнена пунктом 5, згідно з яким право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до Закону.
Розділом ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону № 1878-VI встановлено, що до 01.01.2012 року (09.12.2011р. дію вказаної норми продовжено до 01.01.2013р.) державна реєстрація, зокрема, договорів оренди земельних ділянок проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Місцевим судом залишено поза увагою, що в справі не міститься доказів проведення в установленому законом порядку державної реєстрації додаткових угод від 15.08.2007р., від 11.04.2008р., від 14.04.2010р. до спірного договору оренди землі від 29.10.2004р.
Згідно з роз'ясненнями, що містяться в п. 2.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» від 29.05.2013р. № 11, не вважаються вчиненими правочини (укладеними господарські договори), зокрема, у разі якщо не здійснено державну реєстрацію або нотаріальне посвідчення, необхідні для їх вчинення. Визначення договору як неукладеного може мати місце на стадії укладення договору, а не за наслідками виконання його сторонами. Однак, це правило не стосується випадків, коли для вчинення правочину необхідні його державна реєстрація або нотаріальне посвідчення, оскільки за відсутності відповідної реєстрації чи посвідчення договір в будь - якому разі не вважається укладеним.
Таким чином, всі вищевказані додаткові угоди від 15.08.2007р., від 11.04.2008р., від 14.04.2010р. до спірного договору оренди землі від 29.10.2004р. є неукладеними, у зв'язку з чим не породжують ніяких правових наслідків.
Отже, на момент вирішення даного спору чинною є редакція договору оренди землі від 29.10.2004р., і зокрема умова п. 8 договору про те, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10% нормативної грошової оцінки землі, у зв'язку з чим рекомендація Білгород - Дністровської районної ради щодо прийняття районною державною адміністрацією відповідного нормативно - правового акту про затвердження конкретної ставки у відсотках від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки, що міститься в п. 2 рішення від 27.07.2012р. № 282-VI, не є обов'язковою для останньої та не може бути підставою для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За змістом ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Відповідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України № 2756-VI від 02.12.10р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", що набрав чинності з 01.01.11р., змінено, зокрема, ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі": слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України", частини четверту, п'яту і сьому виключено.
Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1. ПК України (в редакції на момент прийняття судових актів) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області до суду з позовом про внесення змін у спірний договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору. Більш того, змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку не було внесено сторонами і під час розгляду даної справи.
Також судом установлено, що пунктом 11 договору оренди від 29.10.2004р. передбачена можливість зміни розміру орендної плати, зокрема, у випадках, передбачених законодавчими актами України. Згідно з чинним пунктом 8 даного договору відповідачу встановлено річну орендну плату у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
З огляду на те, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що сторонами у договорі оренди землі від 29.10.2004р. передбачена можливість перегляду орендної плати, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди землі у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову місцевий господарський суд неповно з'ясував і надав невірну юридичну оцінку обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального права, які підлягають застосуванню до спірних відносин, що призвело до неправильного вирішення спору, у зв'язку з чим зазначене рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволенні позову.
Згідно з ст. ст. 44, 49 ГПК України з відповідача до Державного бюджету України підлягає стягненню 1218 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції та 609 грн. за розгляд апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, Одеський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області задовольнити.
Рішення господарського суду Одеської області 19 листопада 2014 року у справі № 916/3600/14 скасувати.
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 29.10.2004р., укладеного між Білгород - Дністровською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, зареєстрованого у Білгород - Дністровському районному відділі Одеської регіональної філіії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.11.2004р. за № 040451500001, яким передано у строкове платне користування строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,6270 га, в тому числі 0,6270 га забудовних земель під базою відпочинку «Чернівціліс», розташовану на Будацькій косі Білгород - Дністровського району Одеської області, біля селища Затока.
Викласти пункт 4 договору оренди земельної ділянки у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 906376,60 грн."
Викласти пункт 8 договору оренди земельної ділянки у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 90637,66 грн. за кожен рік оренди".
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до спеціального фонду Державного бюджету України 1218 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції та 609 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ із зазначенням правильних реквізитів.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повна постанова складена 16.02.2015р.
Головуючий суддя: Бєляновський В.В.
Судді: Мишкіна М.А.
Будішевська Л.О.