ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2015 року справа № 823/74/15
12 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,
представника позивача - не прибув,
відповідача - ОСОБА_1 (особисто),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
У Черкаський окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області (далі - позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України (р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989) кошти в розмірі 4910,44грн., що еквівалентно 307,8 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме: 15.07.2014.
Позов мотивовано тим, що під час проведення перевірки дотримання відповідачем законодавства про автомобільний транспорт виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, у зв'язку з чим нараховано плату за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яка у добровільному порядку відповідачем не погашена. Тому просив задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечував з тих підстав, що, на його думку, перевищення допустимих норм вагових обмежень, встановлених законодавством, не було вчинено.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, повно та об'єктивно дослідивши докази у справі у їх взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з таким.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем з 15.11.2001 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та здійснює свою діяльність у сфері вантажного автомобільного транспорту.
З письмових доказів у справі суд встановив, що на підставі направлення від 14.07.2014 №020881 службовими особами управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області у пункті габаритно-вагового контролю на автодорозі Київ-Знам'янка 241км+800м проведено рейдову перевірку автомобіля DAF XF92/480 (державний номерний знак НОМЕР_2) з причепом марки ППЦ (модель 28, державний номерний знак НОМЕР_3), які належать відповідачу відповідно до свідоцтв про право власності на транспортний засіб НОМЕР_4 та НОМЕР_5 відповідно. Перевіркою виявлено, перевищення нормативно-допустимих параметрів навантаження на вказаний автомобіль.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2011 №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Суд з'ясував, що під час перевірки вищезазначений транспортний засіб відповідача здійснював перевезення карбамідно-аміачної суміші, масою 20,215 тонн згідно з товарно-транспортною накладною від 15.07.2014 №49, що підтверджується даними квитанції про зважування від 15.07.2014 (а.с.10). Оскільки характеристика причепа, в якому знаходився вантаж, передбачає здвоєну вісь, навантаження на неї становило 20,4 тонни при максимально допустимій вазі 16 тонн, чим порушено п.22.5 Правил дорожнього руху України. При цьому, відповідний дозвіл на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, у відповідача відсутній. За результатами перевірки складено акт від 15.07.2014 №002091 (а.с.12), в якому зафіксовано зазначене порушення.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень відповідно до ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ) обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
П.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, передбачено, що рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата відповідно до п.31.1 Порядку №879 визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
На виконання вищевказаних вимог позивач склав для відповідача розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 15.07.2014 №79 на суму 307,80 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, еквівалентно 4910,44грн.
У зв'язку з виявленим порушенням відповідно до вимог Порядку №879 позивач склав розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування на суму 307,80 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, еквівалентно 4910,44грн. Розрахунок відповідач отримав, у встановленому порядку не оскаржив, а грошове зобов'язання не сплатив; доводів та доказів на спростування зазначених обставин справи суду не надав.
П.26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
З аналізу викладених норм законодавства вбачається, що право на стягнення Уктрансінспекцією та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.
Врахувавши встановлені обставини справи, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 4910,44грн., що еквівалентно 307,80 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку. Тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд звернув увагу, що позивач просив суд звільнити його від сплати судового збору у цій справі. Враховуючи обґрунтованість позовних вимог та вимоги ч.4 ст.94 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення судових витрат із сторін.
Керуючись ст.ст. 159 - 163, 254 - 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (18024, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989) кошти в сумі 4910,44грн. (чотири тисячі дев'ятсот десять гривень 44 коп.).
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копію постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 16.02.2015