Рішення № 42706284, 12.02.2015, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
12.02.2015
Номер справи
923/71/15
Номер документу
42706284
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2015 р. Справа № 923/71/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Зуденко Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група Компаній "Теплотехніка", м. Херсон,

до відповідача-1 Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, м. Херсон,

до відповідача-2 Херсонської обласної державної адміністрації, м. Херсон,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1 Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, м. Херсон,

про стягнення 350 796 грн. 00 коп.,

за участю представників:

позивача - Рубан Т.Г., представник, дов. від 09.01.15р.; Корнєєв М.П., представник, дов. від 09.01.15р.;

відповідача-1 - не прибув;

відповідача-2 - Шеремет О.М., представник, дов. № 382/0/7-15/67 від 10.02.15р.;

третьої особи - Дмитренко О.В., предствник, дов. № 1514/1217 від 15.01.15р.

Позивач звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить стягнути солідарно з відповідачів 350796грн.00коп. заборгованості, відповідно до умов договорів підряду на реконструкцію артезіанських свердловин № 12 та № 13 від 02.11.2012 року. В обґрунтування позовних вимог позивач також посилається на положення обласної програми «Питна вода Херсонщини» на 2012 - 2020 роки, затвердженої рішенням XV сесії обласної ради VI скликання 10.05.2012 за № 472, Положення про управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Херсонської обласної державної адміністрації від 18.01.2013 року за № 18, ст. ст. 2, 13, 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ст. ст. 3, 13, 525, 530, 610, частини 2 статті 837, частини 1 статті 837 Цивільного кодексу України, частини 1 статті 173, ст. 174, частини 1 статті 175, частини 1 статті 193 ГК України.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Відповідач-1, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив. У відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує, посилаючись на відсутність вини відповідача-1 в невиконанні грошового зобов'язання оскільки, на думку відповідача-1, зазначена у позові заборгованість виникла через порушення Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області вимог ч. 2 ст. 49 Бюджетного кодексу України, а саме: не здійснення платежів за дорученнями відповідача по зареєстрованим бюджетним фінансовим зобов'язанням із оплати робіт виконаних позивачем по договорах про закупівлю робіт за державні кошти від 02.11.2012 р. № 12 (реконструкція артезіанської свердловини № 18-24 по вул. Миру в с. Преображенка Чаплинського р-ну Херсонської області із застосуванням новітніх технологій та обладнання) та № 13 (реконструкція артезіанської свердловини № 18-182 по вул. Пушкіна в с. Григорівка Чаплинського р-ну Херсонської області із застосуванням новітніх технологій та обладнання).

Представник відповідача-2 в ході судового розгляду справи заперечував проти позовних вимг, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини. Згідно Положення Відповідача-1 він є самостійною юридичною особою. Обласна державна адміністрація не є стороною по вказаним у позові договорам. Зазначені у позові договори укладено між ТОВ «Група Компаній «Теплотехніка» та Управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, яке є окремою юридичною особою та самостійно відповідає за власні зобов'язання. Сторонами договорів підряду є замовник, в даному випадку Відповідач-1 та підрядник в даному спорі Позивач. Тому, на думку відповідача-2, обласна державна адміністрація з урахуванням норм ЦК, ГК України та укладених договорів, не є стороною та не може відповідати за зобов'язаннями інших юридичних осіб. Відповідно до ст. 227 ГК України солідарно відшкодовуються збитки у разі їх заподіяння одночасно кількома учасниками господарських відносин. У зв'язку з тим, що обласна державна адміністрація не заподіювала збитки позивачу то, на думку відповідача-2, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості солідарно з Відповідача-1 та Відповідача-2 є неправомірними. Крім того, відповідач-2 просить вирішити питання про виключення Херсонської обласної державної адміністрації з участі у справі як неналежного відповідача.

Представник третьої особи на стороні відповідача-1 в ході судового засідання надав усні пояснення, щодо наступних обставин. Відповідно до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (далі - Порядок), який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 за № 419/20732, розпорядником бюджетних коштів - управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації 28.12.2012 на підставі реєстрів бюджетних фінансових зобов'язань від 28.12.2012 за № 724, 726, 730, 736, документів, що підтверджують факт узяття бюджетних фінансових зобов'язань, та в межах бюджетних асигнувань було зареєстровано в Головному управлінні Казначейства бюджетні фінансові зобов'язання на суму 362 498,00 грн. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства України в першу чергу забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений частиною 2 статті 55 БК України. Видатки за незахищеними статтями розпорядників і одержувачів бюджетних коштів здійснюються впродовж поточного операційного дня в межах наявного фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку. Станом на 01.01.2015 на обліку в Головному управлінні Казначейства по управлінню капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації по КПКВК 2751050 "Питна вода України" рахується кредиторська заборгованість на суму 350 796,00 грн. Відповідно до підпункту 2.1. пункту 2 Порядку розпорядники бюджетних коштів в поточному році беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства. Частиною 2 статті 49 БК України передбачено, що органи Казначейства здійснюють платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань. Протягом 2013 - 2014 років та станом на 11.02.2015 вищезазначені документи, розпорядником бюджетних коштів управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації по КПКВК 2751050 "Питна вода України" до Головного управління Казначейства не надавались.

У судовому засіданні 12.02.15 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд

в с т а н о в и в :

02.11.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю Група компаній "Теплотехніка" (надалі за текстом рішення - Позивач) уклало з Управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації (надалі за текстом рішення - Відповідач) два Договори (за № № 12, та 13) на реконструкцію артезіанської свердловини № 18-24 по вул. Миру в с. Преображенка Чаплинського району із застосуванням новітніх технологій та обладнання, а також на реконструкцію артезіанської свердловини № 18-182 по вул. Пушкіна в с. Григорівка Чаплинського району із застосуванням новітніх технологій та обладнання (відповідно) (надалі за текстом рішення - договори №№ 12 та 13).

Умовами пункту 1.1. Договорів № № 12 та 13 визначено, що Генпідрядник зобов'язується за завданням Замовника виконати роботи, зазначені в п. 1.2. Договору відповідно до проектної документації та умов Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи.

За умовами пункту 1.2. Договорів підряду № № 12 та 13 позивач, як підрядник, зобов'язався виконати роботи по вище зазначених об'єктах з реконструкції артезіанських свердловин № 18-24 та № 18-182 в селах Преображенка та Григорівка Чаплинського району із застосуванням новітніх технологій та обладнання. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Генпідряднику, визначені проектно-кошторисною документацією

За пунктом 3.1. Договору № 12 ціна цього Договору становить 268 228,00 грн. грн. 00 коп. із ПДВ 20% в тому числі: будівельно-монтажні роботи 153 710,00 грн. грн. 00 коп. із ПДВ 20%; пусконалагоджувальні роботи 4 589,00 грн. грн..; устаткування 109 929,00 грн. грн. 00 коп. Замовник має право надати Генпідряднику аванс у розмірі, що не перєщує 30 відсотків вартості загальної ціни договору.

За пунктом 3.1. Договору № 13 ціна цього Договору становить 288 211,00 грн. грн. 00 коп. із ПДВ 20% в тому числі: будівельно-монтажні роботи 175 346,00 грн. грн. 00 коп. із ПДВ 20%; пусконалагоджувальні роботи 4 589,00 грн. грн.; устаткування 108 276,00 грн. грн. 00 коп. Замовник має право надати Генпідряднику аванс у розмірі, що не перевищує 30 відсотків вартості загальної ціни договору.

Загальна вартість робіт разом становить 556 439,00 грн. Замовник сплатив Генпідряднику аванс у розмірі 166 931,00 грн.

Умовами п. 4.2. договорів № № 12 та 13 узгоджено, що останточний розрахунок за виконані підрядні роботи здійснюється замовником (відповідачем-1) протягом 5 робочих днів з дня підписання замовником документів, що підтверджують виконання робіт.

Акт приймання виконаних будівельних робіт за договором № 12 підписаний сторонами 21.01.13, а за договором № 13 - 28.12.12.

За пунктом 4.4. зазначених договорів фінансування робіт здійснюється за рахунок державних коштів за планом фінансування (Додаток № 3) по мірі їх надходження, та у відповідності до Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764. Зобов'язання сторін щодо фінансування визначаються положеннями Загальних умов.

Позивачем виконано взяті на себе зобов'язання за договорами № № 12 та 13, що підтверджується Актами приймання виконаних будівельних робіт (а. с. 51-55, 87-92).

В той же час, в порушення умов договорів та вимог частини 1 статті 837 ЦК України, відповідач-1 взяті на себе за Договорами № № 12 та 13 грошові зобов'язання належним чином не виконав, заборгованість (основний борг) выдповідача-1 за двома договорами становить 350 796,00 грн., що підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків станом на 01.10.14 р., підписаним позивачем та відповідачем-1 (а. с. 13).

Реконструкція зазначених свердловин виконувалась у відповідності до обласної програми «Питна вода Херсонщини» на 2012 - 2020 роки, затвердженої рішенням XV сесії обласної ради VI скликання 10.05.2012 за № 472. Реалізацію повноважень з виконання зазначеної програми, разом з коштами на виконання обсягів робіт, сесія обласної ради делегувала Херсонській обласній державній адміністрації.

Згідно пункту 4 Положення про Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 26 листопада 2014 року № 845 (надалі за текстом рішення - Положення) Управління має статус юридичної особи публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки.

Підпунктом 38 пункту 6 Положення визначено, що Управління здійснює розрахунки з підрядниками та іншими організаціями за виконані роботи та послуги; для здійснення повноважень та виконання завдань, відповідно до пп. 6 п. 8 Положення, Управління має право розпоряджатися коштами, передбаченими у вартості будівництва на виконання основних завдань та функцій замовника, в межах затвердженого в установленому порядку кошторису.

Приписами пункту 1 Положення про управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Херсонської обласної державної адміністрації від 18.01.2013 року за № 18 (як і в попередньому Положенні) визначено, що управління капітального будівництва є структурним підрозділом Херсонської обласної державної адміністрації, входить до її складу і в межах Херсонської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Пунктом 5 Положення визначено, що управління виконує функції замовника будівництва об'єктів житлово-комунального і соціального призначення на території області. За підпунктами 24, 37 та 38 пункту 5 Положення основними завданнями управління, зокрема, є укладання з будівельними організаціями відповідних договорів, передача завершених будівництвом та введених в дію об'єктів підприємствам та організаціям, на які покладено їх експлуатацію, а також здійснення розрахунків з підрядниками та іншими організаціями за виконані роботи та послуги.

Відповідно до статті 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.

Господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).

Статтею 175 ГК України передбачено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Суб'єктами майново-господарських зобов'язань можуть бути суб'єкти господарювання, зазначені у статті 55 цього Кодексу, негосподарюючі суб'єкти - юридичні особи, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією. Якщо майново-господарське зобов'язання виникає між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами, зобов'язаною та управненою сторонами зобов'язання є відповідно боржник і кредитор.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна, сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор (стаття 510 ЦК України).

Відповідно до приписів частини 1 статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України (435-4) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За вказаних обставин, позовні вимоги до відповідача-1 підлягають задоволенню, а заперечення відповідача-1 проти позову не приймаються судом до уваги. Не підлягають задоволенню позовні вимоги до відповідача-2, оскільки з умов договорів підряду № № 12 та 13, а також положень зазначених позивачем норм законодавства, обласної програми «Питна вода Херсонщини» на 2012 - 2020 роки, не вбачається обов'язок відповідача-2 щодо виконання господарського (грошового) зобов'язання за договорами підряду № № 12 та 13 перед позивачем.

Судом залишається без задоволення клопотання відповідача-2, викладене у відзиві на позовну заяву, про виключення його з числа учасників судового процесу у справі, як ненеалежного відповідача, оскільки діючими положеннями Господарського процесуального кодексу України (ст. 24) не передбачено виключення відповідача з числа учасників процесу, натомість заміна неналежного відповідача належним допускається лишеза згодою позивача. Позивачем такої згоди, в ході судового розгляду справи, не надавалось.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача-1.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

в и р і ш и в :

1. Позов до відповідача-1 задовольнити.

2. Стягнути з Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код - 04014143, адреса - 73003, місто Херсон, вул.9-го Січня, 13) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Група Компаній "Теплотехніка" (ідентифікаційний код - 24107688, адреса - 73003, місто Херсон, вул. Гагаріна, 8-А) 350796грн.00коп. основного боргу, 7015грн.92коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. В задоволенні позову до відповідача-2 відмовити.

(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).

Повне рішення складено "16" лютого 2015 р.

Суддя Ю.В. Гридасов