ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/232/15-a
12 лютого 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
при секретарі судового засідання Калиняк О.В.,
за участю прокурора Ковальчук М.О.,
відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом прокурора Лановецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Лановецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Лановецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Лановецької районної державної адміністрації (далі - Управління, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4009 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 на підставі заяв від 14.04.2011 року, 27.10.2011 року, 23.04.2012 року, 12.10.2012 року була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В подальшому перевіркою декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що подані відповідачем разом із заявами про призначення державної соціальної допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 у порушення вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не повідомила Управління про факт отримання пенсії по втраті годувальника, що вплинуло на розмір призначеної державної допомоги. Як наслідок, позивачем надмірно виплачено ОСОБА_1 бюджетні кошти у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 01.10.2011 року по 15.01.2013 року в загальному розмірі 4409 грн. 00 коп.
Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів, проте на час звернення до суду кошти повернуті лише частково в сумі 400 грн. 00 коп. Відтак, прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4009 грн. 00 коп.
У судовому засіданні прокурор адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує (а. с. 37). Таким чином, судовий розгляд проведено за відсутності представника позивача.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнала у повному обсязі, про що подала до суду письмову заяву від 12.02.2015 року про визнання позову (а. с. 43). Пояснила, що на даний час не має можливості сплатити кошти, по мірі можливості буде повертати переплату.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.04.2011 року, 27.10.2011 року, 23.04.2012 року, 12.10.2012 року зверталася до Управління з заявами про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та надала необхідний пакет документів, у тому числі декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а. с. 8-18). ОСОБА_1 у період з 01.10.2011 року по 15.01.2013 року була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а. с. 19).
В подальшому проведеною Управлінням перевіркою правильності та повноти інформації заявників, наданої для призначення допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не зазначені відомості про отримання нею пенсії по втраті годувальника. Отримання ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України у Лановецькому районі Тернопільської області Тернопільської області від 29.04.2013 року (а. с. 22).
Відповідач 29.04.2013 року звернулась до Управління з заявою про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку з отримання пенсії по втраті годувальника та зобов'язувалась повернути такі кошти (а. с. 23). Відповідно до проведеного Управлінням розрахунку сума переплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2011 року по 15.01.2013 року склала 4409 грн. 14 коп. (а. с. 20), про що повідомлено відповідача. Правильність розрахунку відповідачем не заперечується.
ОСОБА_1 частину коштів у розмірі 400 грн. 00 коп. повернуто (а. с. 24-27), станом на 19.01.2015 року сума надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та неповернутих відповідачем складає 4009 грн. 14 коп., позовні вимоги заявлені про стягнення 4009 грн. 00 коп.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей регулює Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII, який спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (тут і надалі в редакції Закону, чинного на день виникнення спірних правовідносин) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 13 цього Закону визначено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Підвищення розміру такої допомоги передбачалось Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, та визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми визначено, що для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Так, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та наведеної вище постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, на підставі поданих заяв ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно з пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Обставини, встановлені судом свідчать про те, що відповідач при зверненні до Управління з заявою для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не зазначила у декларації про доходи та майновий стан відомостей про отримання пенсії в разі втрати годувальника, в результаті чого надмірно отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Неповернута та заявлена до стягнення сума переплати станом на 19.01.2015 року складає 4009 грн. 00 коп. та підтверджена належними і допустимими доказами, визнається відповідачем.
Згідно зі статтею 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до статті 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що визнання відповідачем адміністративного позову про стягнення коштів не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, а тому приймається судом. Таким чином, враховуючи наведені положення чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення Лановецької районної державної адміністрації (вулиця Незалежності, будинок 19а, місто Ланівці, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 03195582) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4009 (чотири тисячі дев'ять) гривень 00 (нуль) копійок, які перерахувати на розрахунковий рахунок УДКСУ в Лановецькому районі № 31110115700347, код платежу 24060300, МФО 838012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 16 лютого 2015 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.