ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2015 року м. Київ К/800/64673/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Конюшка К.В.
суддів: Єрьоміна А.В., Зайця В.С.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Харківської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року
у справі № 820/12601/14
за позовом Харківської міської ради
до Харківської обласної державної адміністрації
треті особи державне підприємство «Жовтневе лісове господарство», Державна інспекція сільського господарства в Харківській області
за участю прокуратури Ленінського району м. Харкова
про визнання протиправним та скасування розпорядження
В С Т А Н О В И В :
У липні 2014 року Харківська міська рада звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської обласної державної адміністрації, треті особи: Державне підприємство «Жовтневе лісове господарство», Державна інспекція сільського господарства в Харківській області, за участю прокуратури Ленінського району м. Харкова, про визнання протиправним та скасування розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 30.05.2014 № 235 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству «Жовтневе лісове господарство» на території міста Харкова».
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2014, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2014, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 30.05.2014 № 235 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству «Жовтневе лісове господарство» на території міста Харкова».
Не погоджуючись зі вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій, Харківська обласна державна адміністрація оскаржила їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі скаржник просив скасувати вказані рішення судів попередніх інстанцій з мотивів порушення цими судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення - про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована переважно тим, що у межах міста Харкова, як міста обласного значення, Харківська обласна державна адміністрація розпоряджається землями для всіх потреб.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні в установленому статтею 2201 Кодексу адміністративного судочинства України порядку.
Згідно з частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і правильність застосування судами норм процесуального та матеріального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає відхиленню з огляду на таке.
Як установлено судами попередніх інстанцій, 30.05.2014 Харківська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 235 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству «Жовтневе лісове господарство» на території міста Харкова».
Відповідно до пункту 1 вказаного розпорядження державному підприємству «Жовтневе лісове господарство» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовано 449,0 га із земель лісогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення лісового господарства на території міста Харкова Харківської області.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Харківська обласна державна адміністрація, приймаючи оспорюване розпорядження від 30.05.2014 №235, діяла неправомірно та не в межах повноважень, оскільки прийняття розпорядження про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству «Жовтневе лісове господарство» на території міста Харкова відноситься до повноважень Харківської міської ради.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з обґрунтованим висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Частиною другою статті 84 Земельного кодексу України визначено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 55 Земельного кодексу України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Відповідно до частини першої статті 56 Земельного кодексу України передбачено, що землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Згідно зі статтею 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.
Відповідно до статті 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами.
Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
З 01.01.2013 право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до статті 10 цього Закону Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав.
Частиною п'ятою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
На підставі вказаної норми земельного права касатор дійшов висновку про те, що у межах міста Харкова, як міста обласного значення, Харківська обласна державна адміністрація розпоряджається землями державної власності для всіх потреб.
Водночас, суд касаційної інстанції виходить з того, що предметом доказування у цій справі є не право власності, зокрема розпорядження, спірною земельною ділянкою орієнтовною площею 449,0 га, а правомірність порядку формування та оформлення права на таку земельну ділянку.
Так, з 01.01.2013, тобто з дня набрання чинності Законом України від 06.09.2012 № 5245-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» (далі - Закон № 5245-VІ), землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Згідно з пунктом 4 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону №5245-VІ у державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони.
Пунктом 6 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону №5245-VІ чітко установлено, що у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються:
у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами;
за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
Зважаючи на те, що предметом доказування у цій справі є не визначення повноважень щодо розпорядження землею державної форми власності, а порядок надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, яка знаходиться в межах міста Харкова, колегія суддів погоджується із висновком судів попередніх інстанцій стосовно прийняття Харківською обласною державною адміністрацією оспорюваного рішення від 30.05.2014 № 235 за межами передбачених законодавством повноважень цього суб'єкта владних повноважень.
Отже, доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та установленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень.
Згідно з частиною третьою статті 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Харківської обласної державної адміністрації відхилити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
(підпис)
К.В. Конюшко
Судді
(підпис)
А.В. Єрьомін
(підпис)
В.С. Заяць
Згідно з оригіналом пок судді М.Р. Мергель