ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 лютого 2015 року 15:00 № 826/18890/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Українські продуктові традиції» до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києвіпро визнання протиправними та скасування рішень від 13.08.2014 року № 0006951705, № 0006961705, № 0006971705, № 0006981705, № 0006991705, № 0007021705, № 0007031705, № 0007041705, № 0007051705, -В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Українські продуктові традиції» (надалі - позивач, ТОВ «УПТ») з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (надалі - відповідач, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві) про визнання протиправними та скасування рішень від 13.08.2014 року № 0006951705, № 0006961705, № 0006971705, № 0006981705, № 0006991705, № 0007021705, № 0007031705, № 0007041705, № 0007051705.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.12.2014 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на протиправність рішень відповідача від 13.08.2014 року про застосування до ТОВ «УПТ» штрафних санкцій та нарахування сум пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ним сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки задекларовані у звітах за періоди вересень-грудень 2013 року і січень-жовтень 2014 року суми єдиного внеску були сплачені Товариством в повному обсязі та вчасно. При цьому, допущення позивачем помилок (як то невірно зазначений ідентифікаційний код в призначенні платежів) при заповнення платіжних доручень, на переконання позивача, по суті не спростовує факту надходження сум коштів на відповідний рахунок органу державної казначейської служби.
У судове засідання 05.02.2015 року з'явився представник позивача, який заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у призначене на 05.02.2015 року судове засідання не з'явився, явку свого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що у відповідності до положень ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою. Про причини неявки у дане судове засідання відповідач суду не повідомляв, клопотань чи заяв про розгляд справи без участі його представника або про відкладення судового засідання не заявляв.
При цьому, попередньо 30.12.2014 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що оскаржувані рішення від 13.08.2014 року є правомірними та такими, що прийняті у межах та на підставі наявних у ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві повноважень. Зокрема, підставами для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування сум пені, згідно таких рішень, стали випадки несвоєчасної сплати ТОВ «УПТ» єдиного внеску по звітах за певні періоди, що зафіксовано даними картки особового рахунку підприємства за 2013 - 2014 роки.
З огляду на вищевикладене, суд у судовому засіданні 05.02.2015 року на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття належним чином повідомленого відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.08.2014 року ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на підставі ч. 10 і п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI застосувала до ТОВ «УПТ» (ідентифікаційний код 38451148) фінансові санкції у вигляді штрафів та пені за порушення, згідно рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.08.2014 року за № 0006951705, № 0006961705, № 0006971705, № 0006981705, № 0006991705, № 0007021705, № 0007031705, № 0007041705 і № 0007051705.
Так, згідно рішення від 13.08.2014 року за № 0006951705, до позивача застосований штраф у розмірі 9 878,69 грн. та нараховано пеню в сумі 3 564,13 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 98 786,90 грн. за період з 20.12.2013 року по 11.02.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0006961705 до позивача застосований штраф у розмірі 14 217,13 грн. та нараховано пеню в сумі 3 360,46 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 142 171,30 грн. за період з 21.05.2014 року по 07.07.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0006971705 до позивача застосований штраф у розмірі 15 040,29 грн. та нараховано пеню в сумі 2 913,89 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 150 402,90 грн. за період з 21.03.2014року по 17.04.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0006981705 до позивача застосований штраф у розмірі 14 912,79 грн. та нараховано пеню в сумі 3 055,49 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 149 127,90 грн. за період з 21.02.2014 року по 03.04.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0006991705 до позивача застосований штраф у розмірі 7 809,94 грн. та нараховано пеню в сумі 1 324,10 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 78 099,40 грн. за період з 22.07.2014 року по 07.08.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0007021705 до позивача застосований штраф у розмірі 14 972,84 грн. та нараховано пеню в сумі 3 315,35 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 149 728,40 грн. за період з 23.04.2014 року по 06.06.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0007031705 до позивача застосований штраф у розмірі 12 848,39 грн. та нараховано пеню в сумі 3 647,98 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 128 483,90 грн. за період з 21.01.2014 року по 24.02.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0007041705 до позивача застосований штраф у розмірі 6 300,52 грн. та нарахована пеня в сумі 3 087,25 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 63 055,20 грн. за період з 21.11.2013 року по 08.01.2014 року; рішення від 13.08.2014 року за № 0007051705 до позивача застосований штраф у розмірі 14 505,97 грн. та нарахована пеня в сумі 2 466,02 грн. несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 145 059,70 грн. за період з 21.06.2014 року по 07.07.2014 року (розрахунки фінансових санкцій додані до кожного з Рішень).
Не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаних рішень від 13.08.2014 року, позивач скористався процедурою адміністративного оскарження останніх шляхом подання скарг до вищестоящих контролюючих органів, за наслідками розгляду яких рішенням Головного управління Міндоходів у м. Києві від 29.09.2014 року № 9664/10/26-15-10-09-25 в задоволенні первинної скарги було відмовлено, а спірні рішення залишені без змін, і рішенням Державної фіскальної служби України від 07.11.2014 року № 6331/6/99-99-10-01-07-15 - повторна скарга підприємства залишена без розгляду.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
У відповідності до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (надалі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до визначення, закріпленого у ст. 1 названого Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), «єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - єдиний внесок) є консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За приписами норм п. 1 і п. 4 ч. 2 ст. 6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI).
При цьому, в силу приписів норм ч. 4 ст. 8 Закону № 2464-VI, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, у відповідності до п. 4 розд. 1 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765 (надалі - Порядок № 765), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 року за № 217/24994, облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій (далі - ДПІ) відповідно до функціональних повноважень.
За даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску Міндоходів та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску, відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо (п. 11 цього Порядку).
Порядок нарахування та обліку сум платежів, нарахованих в інтегрованій картці платника визначена розділом ІІІ зазначеного Порядку. Зокрема, п. 4 розд. ІІІ Порядку передбачено, що нарахування податків, зборів та сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника здійснюються відповідно до звітності, що подається платником до територіального органу Міндоходів, а також митних та інших платежів - на підставі оформленої митної декларації.
Нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань за податками, зборами, митними платежами та сум єдиного внеску, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 9 Закону № 2464-VI, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку (ч. 7 ст. 9 Закону № 2464-VI).
Нормами абз. 1 і 2 ч. 8 ст. 9 цього Закону встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI).
Аналогічні норми наведені в п. 4.2 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 455, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154 та набрав чинності з 01.10.2013 року (надалі - Інструкція № 455).
При цьому, в силу норм ч. 11 ст. 9 Закону № 2464-VI, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 та п. 2 п. 7.2 розд. VII Інструкції № 455, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9 до зазначеної Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Також, згідно з ч. 10 і 13 ст. 25 Закону № 2464 та п.7.5 розд. VII Інструкції № 455, на суму недоїмки (під якою в п. 6 ст. 1 цього Закону розуміється сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом) нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
За результатами дослідження наданих представниками сторін документів судом встановлено, що фактично підставою для застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафів у розмірі 10% від сум коштів у розмірах 98 786,90 грн., 142 171,30 грн., 150 402,90 грн., 149 127,90 грн., 78 099,40 грн., 149 728,40 грн., 128 483,90 грн., 63 055,20 грн. і 145 059,70 грн., та нарахування сум пені у розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення зазначених платежів слугували висновки контролюючого органу про несвоєчасність сплати підприємством сум єдиного внеску, які зазначені у поданих звітах за звітні періоди жовтень 2013 року (реєстр. № 1301960217 від 13.11.2013 року), листопад 2013 року (реєстр. № 1303182533 від 18.12.2013 року), грудень 2013 року (реєстр. № 1400604757 від 14.01.2014 року), січень 2014 року (реєстр. № 1403578734 від 19.02.2014 року), лютий 2014 року (реєстр. № 1404714216 від 20.03.2014 року), березень 2014 року (реєстр. № 1406086506 від 22.04.2014 року), квітень 2014 року (реєстр. № 1407248832 від 20.05.2014 року), травень 2014 року (реєстр. № 1408256325 від 20.06.2014 року) та за червень 2014 року (реєстр. № 1409346721 від 21.07.2014року).
Протягом жовтня 2013 року - травня 2014 року ТОВ «УПТ» були подані платіжні доручення до установи банку на сплату єдиного соціального внеску від 18.10.201 3року № 29 на суму 15 217,88 грн., від 07.11.201 3року № 57 на суму 48 476,00 грн., від 21.11.2013 року № 86 на суму 36 674,73 грн., від 06.12.2013 року № 137 на суму 162,59 грн., від 06.12.2013 року № 134 на суму 62071,00 грн., від 06.12.2013 року № 133 на суму 320,40 грн., від 18.12.2013 року № 171 на суму 50 491,69 грн., від 08.01.2014 року № 229 на суму 238,93 грн., від 08.01.2014 року № 227 на суму 77 728,00 грн., від 21.01.2014 року № 267 на суму 55 375,00 грн., від 11.02.2014 року № 340 на суму 93 749,67 грн., від 11.02.2014 року № 339 на суму 5,30 грн., від 24.02.2014 року № 399 на суму 70 428,00 грн., від 07.03.2014 року № 459 на суму 79 976,02 грн., від 21.03.2014 року № 510 на суму 59 467,00 грн., від 03.04.2014 року № 568 на суму 95 107,08 грн., від 17.04.2014 року № 624 на суму 63 329,00 грн., від 07.05.2014 року № 686 на суму 78 055,13 грн., від 16.05.2014 року № 723 на суму 50 954,00 грн.
При цьому, в даних платіжних дорученнях в графі призначення платежу вказано: «;201:38810795;ЄСВ нарахований з ЗП за жовтень 2013року/листопад 2013року/другу половину листопада 2013 року/грудень 2013року/січень 2014року/лютий 2014року/березень 2014року/квітень 2014року/травень 2014року», тобто, зазначений ідентифікаційний код іншого підприємства, а саме - ТОВ «СТРІТ ЕКСПРЕС».
У зв'язку з тим, що ТОВ «УПТ» були невірно заповнені платіжні документи на сплату єдиного внеску в особовому рахунку платника станом на 20.11.2013 року виникла недоїмка в сумі 63 038,11 грн. та станом на 30.12.2013року - 161 792,05 грн., розмір якої в подальшому протягом періоду з 20.11.2013 року по 07.08.2014 року коливався у бік збільшення та/або зменшення (за даними витягу з особової картки платника єдиного внеску - позивача за 2014 рік погашення відбувалося за рахунок платіжних доручень від 08.01.2014 року № 227, від 08.01.2014 року № 229, від 21.01.2014 року № 267, від 11.02.2014 року № 340, від 11.02.2014 року № 339, від 24.02.2014 року № 399, від 07.03.2014 року № 459, від 21.03.2014 року № 510, від 03.04.2014 року № 568, від 17.04.2014 року № 624, від 07.05.2014 року № 686, від 16.05.2014 року № 723, від 29.05.2014 року № 772, від 06.06.2014 року № 807, від 13.06.2014 року № 830, від 17.06.2014 року № 836, від 07.07.2014 року № 914, від 18.07.2014 року № 998, від 23.07.2014 року № 1012, від 07.08.2014 року № 1058).
22.07.2014 року ТОВ «УПТ» подало до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві заяву, в якій просило податкову інспекцію перенести зарахування коштів, сплачених за платіжними дорученнями від 18.10.2013 року № 29 на суму 15 217,88 грн., від 07.11.2013 року № 57 на суму 48 476,00 грн., від 21.11.2013 року № 86 на суму 36 674,73 грн., від 06.12.2013 року № 137 на суму 162,59 грн., від 06.12.2013 року № 134 на суму 62071,00 грн., від 06.12.2013 року № 133 на суму 320,40 грн., від 18.12.2013 року № 171 на суму 50 491,69 грн., всього в загальній сумі 213 414,29 грн. в картку особового рахунку ТОВ «УПТ» (ідентифікаційний код 38451148) по єдиному податку.
27.08.2014 року відповідно до висновку ДПІ за № 38810795 було здійснено зарахування коштів у сумах 36 674,73 грн., 48 476,00 грн., 15 217,88 грн., 62 071,00 грн., 320,4 грн., 162,59 грн., 50491,69 грн. (всього на загальну суму 213 414,29 грн.) в рахунок сплати єдиного внеску в особовій картці ТОВ «УПТ».
Таким чином, відповідач дійшов висновку про порушення ТОВ «УПТ» вимог Закону № 2464 та Інструкції № 455 в частині несвоєчасної сплати єдиного внеску за періоди жовтень 2013 року в сумі 63005,20 грн. (граничний термін сплати - 20.10.2013 року, фактично сплачено 08.01.2014 року), за листопад 2013 року в сумі 98 786,90 грн. (граничний термін сплати - 20.12.2013 року, фактично сплачено 08.01.2014 року і 11.02.2014 року), за грудень 2013 року в сумі 128483,90 грн. (граничний термін сплати - 20.01.2014 року, фактично сплачено 11.02.2014 року і 24.02.2014 року), за січень 2014 року в сумі 149 127,90грн. (граничний термін сплати - 20.02.2014 року, фактично сплачено 24.02.2014 року, 07.03.2014 року, 21.03.2014 року і 03.04.2014 року), за лютий 2014 року в сумі 150 402,90 грн. (граничний термін сплати - 20.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року і 17.04.2014 року), за березень 2014 року в сумі 149 728,40 грн. (граничний термін сплати - 20.04.2014року, фактично сплачено 07.05.2014 року, 16.05.2014 року, 29.05.2014 року і 06.06.2014 року), за квітень 2014 року в сумі 142 171,30 грн. (граничний термін сплати - 20.05.2014року, фактично сплачено 06.06.2014 року, 13.06.2014 року, 17.06.2014 року і 07.07.2014 року), травень 2014 року в сумі 145059,70 грн. (граничний термін сплати - 20.06.2014 року, фактично сплачено 07.07.2014 року) та за червень 2014 року в сумі 78 099,40 грн. (граничний термін сплати - 20.07.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року і 07.08.2014 року).
Форма та порядок заповнення платником платіжних документів про списання коштів з рахунків банками (в т.ч. порядок заповнення реквізитів розрахункового документу (зокрема, з них «Код платника», «Призначення платежу), викладено в додатку 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976. Згідно цього Додатку 8, до зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів з питань заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету.
Порядком заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 року № 609 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2013 року за № 1878/24410 та набрав чинності 26.11.2013 року) визначено, що у разі сплати суми податків зборів/єдиного внеску (код виду сплати 101) в «Призначенні платежу» розрахункового документу в полі № 3 вказується код за ЄДРПОУ платника, який здійснює сплату.
В період до 26.11.2013 року діяв аналогічний Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету» від 07.07.2012 року № 817, що був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.07.2012 року за № 1287/21599).
За приписами п. 1.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку.
Також, згідно п. 2.14 Наказу Міністерства фінансів «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/707, і ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999року № 996-XIV, відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці первинні документи.
Факт зазначення ТОВ «УПТ» невірного ідентифікаційного коду при заповненні платіжних документів в призначенні платежу, що в призвело до порушення порядку сплати єдиного внеску, та як наслідок - до порушення граничних термінів сплати єдиного внеску - підтверджується матеріалами справи.
При цьому, позивачем під час судового розгляду даної справи не було надано суду жодних документальних доказів на підтвердження того, що допущення помилок при оформленні платіжних доручень на перерахування сум єдиного внеску були спричинені з незалежних від нього причин.
Таким чином, через невірне заповнення позивачем платіжних документів в особовому рахунку платника виникли суми недоїмки по сплаті єдиного внеску за місяці жовтень - грудень 2013 року та січень - червень 2014 року, які були погашені лише після спливу встановленого законодавством терміну, а тому висновки податкового органу про порушення позивачем термінів сплати задекларованих сум єдиного внеску є обґрунтованими.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.07.2014 року № К/9991/11353/11.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачу фінансових санкцій у вигляді штрафних санкцій у розмірі 10% від погашеної суми недоїмки і нарахування сум пені на підставі оскаржуваних рішень від 13.08.2014 року № 0006951705, № 0006961705, № 0006971705, № 0006981705, № 0006991705, № 0007021705, № 0007031705, № 0007041705, № 0007051705.
В силу норми пп. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, яка кореспондується з наведеними вище положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Частиною третьою ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 158-163, 167, 181, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські продуктові традиції» (ідентифікаційний код: 38451148, адреса: 01103, м. Київ, вул. Кіквізде/Бастіонна, 1/2) судовий збір у розмірі 4 384,80 грн. (чотирьох тисяч трьохсот вісімдесяти чотирьох грн. 80 копійок) на р/р №31218206784007, отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача - 820019, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу: «Судовий збір, за позовом ___ (П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд міста Києва, код ЄДРПОУ 34414689».
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок