ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" лютого 2015 р.Справа № 916/4815/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Волкова Р.В.,
при секретарі судового засідання Кришталь Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест», м. Одеса,
до відповідача Затоківської селищної ради, Одеська обл., міста Білгород-Дністровський р-н, смт. Затока,
про визнання протиправним та скасування рішення
за участю:
представника позивача Дрішлюк О.П. - за довіреністю,
представника відповідача Коломієць І.В. - за довіреністю, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест», м. Одеса, звернувся до суду з позовом до відповідача Затоківської селищної ради, Одеська обл., міста Білгород-Дністровський р-н, смт. Затока, визнання протиправним та скасування рішення. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступне.
22.10.2004 року між відповідачем (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 35,034 га, строком на 25 років для реконструкції, експлуатації та обслуговування пансіонату Клубний комплекс «Променад», що знаходиться за адресою: Одеська область, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Лиманський курортний район.
Рішенням відповідача за № 89 від 21.01.2011 року затверджено застосування значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельних ділянок, в розмірі 6,0 до суб'єктів землекористування, які довгий час використовують земельні ділянки під базами відпочинку, але не розвивають свої об'єкти відпочинку; для земель комерційного призначення затверджено коефіцієнт в розмірі 3,0, що й було впроваджено в договорі оренди.
06.10.2014 року відповідач прийняв рішення за № 2585 «Про повторний розгляд рішення Затоківської селищної ради від 22.09.2014 року № 2198 «Про внесення змін в рішення Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011 року «Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок», яким затверджує застосування коефіцієнту - 12,0 до TOB «Укрбудінвест», яке довгий час використовує земельну ділянку для розміщення готельно-розважального комплексу, але не розвиває об'єкти відпочинку.
Позивач зазначає, що зазначене рішення прийняте відповідачем в порушення норм матеріального права а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
22.10.2004 року між відповідачем (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 35,034 га, строком на 25 років для реконструкції, експлуатації та обслуговування пансіонату Клубний комплекс «Променад», що знаходиться за адресою: Одеська область, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Лиманський курортний район (а.с. 13-18).
Частиною 1 ст. 206 ЗК України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка у відповідності до положень ст. 18 цього Закону, проводиться не рідше ніж на 5-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. При цьому, вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Згідно до ст. ст. 13, 23 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно до п. 5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 7517548,80 гривень.
Умови використання земельної ділянки передбачені п. 14 договору - вона передається в оренду для реконструкції, експлуатації та обслуговування пансіонату.
Відповідно до п. 34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін та нотаріального посвідчення.
Рішенням відповідача № 1362 від 12.01.2010 року «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока Білгород-Дністровський Одеської області» затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області (а.с. 24-25).
21.01.2011 року відповідачем прийнято рішення № 89 «Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок», затверджено застосування значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельних ділянок, в розмірі 6,0 до суб'єктів землекористування, які довгий час використовують земельні ділянки під базами відпочинку, але не розвивають свої об'єкти відпочинку; для земель комерційного призначення (готелі, розважальні комплекси, землі оптової торгівлі та складського господарства, землі роздрібної торгівлі, землі автотехобслуговування, землі ринкової інфраструктури) затверджено коефіцієнт в розмірі 3,0 (а.с. 27-29).
На підставі зазначеного рішення відповідача сторонами 23.03.2011 року було підписано договір про внесення змін до договору оренди від 22.10.2004 року, яким визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 23574832,00 гривень (а.с. 50).
06.10.2014 року відповідачем прийнято рішення № 2585 «Про повторний розгляд рішення Затоківської селищної ради від 22.09.2014 року № 2198 «Про внесення змін в рішення Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011 року «Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок», яким затверджено застосування коефіцієнту - 12,0 до TOB «Укрбудінвест», яке довгий час використовує земельну ділянку для розміщення готельно-розважального комплексу, але не розвиває об'єкти відпочинку (а.с. 23).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 34 ст. 26, ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Згідно зі ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Статтею 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 про скасування актів органів місцевого самоврядування).
Відповідно до абз. 3-5, 7 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" дія вказаного Закону поширюється на відносини у сфері здійснення регуляторної діяльності (діяльності, спрямованої на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів. У свою чергу регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим органом місцевого самоврядування нормативно - правовий акт, інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання: господарський відносин; адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
У відповідності до п. 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Рішенням Конституційного суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 визначено, що зі змісту ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб в судовому порядку.
В Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3).
Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
З матеріалів справи вбачається, що рішення відповідача № 2585 від 06.10.2014 року «Про повторний розгляд рішення Затоківської селищної ради від 22.09.2014 року № 2198 «Про внесення змін в рішення Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011 року «Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок» (яке за своєю правовою природою є регуляторним актом), стосується конкретної юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест», м. Одеса, саме до неї затверджено застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельних ділянок - 12,0, у зв'язку з тим, що позивач довгий час використовує земельну ділянку для розміщення готельно-розважального комплексу, але не розвиває об'єкти відпочинку.
Зазначене рішення стало підставою виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів позивача, який в свою чергу заперечує проти зміни таких правовідносин.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача суперечить нормам діючого законодавства та порушує права та охоронюванї законом інтереси позивача, оскільки призводить до односторонньої зміни договору оренди.
Таким чином, на підставі встановлених вище обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. ст. 33-34 ГПК України кожна сторона за допомогою належних та допустимих доказів повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судовими доказами, за визначенням ст. ст. 32-36 ГПК України, слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест», м. Одеса, до Затоківської селищної ради, Одеська обл., міста Білгород-Дністровський р-н, смт. Затока, про визнання протиправним та скасування рішення підлягають задоволенню.
Судові витрати, сплачені позивачем в розмірі 1218,00 гривень при зверненні до суду в якості судового збору, відповідно до ст. 49 ГПК України підлягають віднесенню на відповідача.
На підставі ст. ст. 3, 19, 144 Конституції України, ст. ст. 21, 525, 526, 530 ЦК України, ст. ст. 12, 152, 206 ЗК України, ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 26, 59, 73, 74, 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 1, 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009, Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" та керуючись ст.ст. 22, 33, 36, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест», м.Одеса, до Затоківської селищної ради, Одеська обл., міста Білгород-Дністровський р-н, смт. Затока, про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
2. Рішення Затоківської селищної ради, Одеська обл., міста Білгород-Дністровський р-н, смт. Затока, № 2585 від 06.10.2014 року «Про повторний розгляд рішення Затоківської селищної ради від 22.09.2014 року № 2198 «Про внесення змін в рішення Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011 року «Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок» - визнати протиправним та скасувати.
3. Стягнути з Затоківської селищної ради (67772, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Приморська, 21, код ЄДРПОУ 04527052) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудінвест» (65009, м. Одеса, вул. Гагарінське плато, 5, код ЄДРПОУ 31829910) судові витрати в розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області протягом десяти днів з моменту складення повного рішення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Вступна та резолютивна частина рішення оголошені в судовому засіданні 09.02.2015 року. Повний текст рішення складений 14 лютого 2015 р.
Суддя Р.В. Волков