Ухвала суду № 42700988, 10.02.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2015
Номер справи
522/9408/13-а
Номер документу
42700988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/9408/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Жука С.І.

- Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно із встановленими наказами Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50», які видані у відповідності та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців станом на 01 січня 2011 року та на 01 червня 2011 року; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру щомісячної премії з 01 січня 2011 року по 31 травня 2011 року - до 55%, а з 01 червня 2011 року - до 90% від посадового окладу; нарахувати компенсацію втрати частини доходів громадян у зв'язку з несвоєчасним перерахунком пенсії по час фактичного розрахунку.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14 липня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з 25 жовтня 2012 року відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни посадового окладу та премії у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково - педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити ОСОБА_2 заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян.

Не погоджуючись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається, що висновки постанови суду першої інстанції помилкові та такі, що не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.

Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що військовий пенсіонер ОСОБА_2, 11.08.1991 року звільнений з посади у запас із Збройних Сил за станом здоров'я (а.с. 12), перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на лютий 2013 року становить 4101,79 грн. (а.с. 13) з соціальними надбавками, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної пенсії складає 10 відсотків від посадового окладу.

Протягом 2012-2013 р.р. позивач, не погоджуючись з визначеним Одеським обласним військовим комісаріатом розміром посадового окладу, звертався до Міністерства оборони України із заявою про перегляд попередньо визначеного розміру посадового окладу . Звернення позивача відповідачем задоволено не було.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахування посадового окладу, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію позивачу з урахуванням довідки третьої особи яка видана у травні 2012 року.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади і відповідні їм звання передбачаються у штатах військових частин, кораблів, органів військового управління.

Військові звання присвоюються військовослужбовцям персонально, послідовно з урахуванням посади, яку вони займають, згідно пункту 49 Указу Президента України від 07 листопада 2001 року №1053/2001.

Нормативні правила призначення грошового забезпечення військовослужбовцям встановлені у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". В цій постанові вказано, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (пункт 2 постанови № 1294 від 07.07.2007 року). Також постановою № 1294 від 07.11.2007 року встановлено розміри грошових забезпечень військовослужбовців різних силових відомств за типовими посадами і однаковими підходами до визначення розміру складових додаткових видів грошового забезпечення.

З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України видано Наказ № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Вказаним Наказом Міністр оборони України реалізував надане йому право встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією Постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

При цьому, як прямо зазначено в преамбулі вказаного наказу, його видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 5 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що для перерахунку пенсій в грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМ України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 6 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Постанови №45).

З аналізу Постанови № 1294 від 07.11.2007 року вбачається, що Кабінетом Міністрів України змінено структуру грошового забезпечення і встановлено єдині розміри типових посад для військовослужбовців різних силових відомств.

Також, колегія суддів відносно вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням премії зазначає, що судом першої інстанції зроблено правильний висновок, що премія носить тимчасовий характер та виплата її дозволена в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках, так розмір премії більше 10% посадового окладу не є остаточним та залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України та інших чинників, та може бути переглянутий як у бік збільшення, так у бік зменшення. тому вказані накази не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 ст. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Статтею 9 зазначеної постанови КМУ встановлено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

На виконання вказаної постанови, наказом Міністра Оборони України № 355 від 25.06.2011 року премії особам офіцерського складу збільшено з 01.06.2011 року до 90% посадового окладу.

Така правова позиція сформульована колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року № 21-5а13.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що у випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з 25.10.2012 року.

Також колегія суддів зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, щомісячна премія являється основним видом грошового забезпечення військовослужбовців з якого нараховується пенсія.

Відповідно до частини 3,4 підпункту 9 п.6 Указу Президента України від 06.04.2011 року № 406/11 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України», Міністерство оборони України відає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.

Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01.03.2001 року №121 «Про Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинний виконувати вимоги чинного законодавства, до складу якого входять і накази Міністра оборони України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністру оборони України надано право установлювати грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно із зміною розміру грошового забезпечення, усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.

Відповідно до п.1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року передбачено, що з 01.01.1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншим органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Наказ Міністра оборони України в Міністерстві юстиції України реєстрацію не проходив, оскільки не потребує державної реєстрації.

Відповідно до п. 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не містять нових правових норм.

У разі впровадження нового порядку призначення премій або нової винагороди, наказ підлягав би державній реєстрації. Таким чином, премія входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців і не є новим додатковим щомісячним видом грошового забезпечення.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 ч.1 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 не скасований, діє і підлягає застосуванню при розрахунку розміру пенсії незважаючи на дату звільнення зі Збройних Сил України. Вибіркове застосування положень цього наказу до певних категорій пенсіонерів є незаконним.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційних скарг, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Жук С.І.

Семенюк Г.В.