Справа № 266/4569/14-а
Провадження № 2-а/266/9/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2015 року м.Маріуполь
Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі: головуючого - судді Дзюба М.В., при секретарі Петрухіній Т.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача по проведенню позивачу індексації її пенсії з 12 травня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за № 1078, без врахування фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з травня 2006 року та зобов'язати провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 12.05.2014 року. В обґрунтування своїх вимог посилалась не те, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Приморському районі м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування». 20.08.2014 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії. З отриманої відповіді їй стало відомо про суттєві порушення відповідачем при проведенні індексації її пенсії, а саме з квітня 2006 року при нарахуванні пенсії відповідачем базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін не було обрано травень 2006 року.
Позивачка та її представник за довіреністю ОСОБА_2 до суду не з'явились, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача заперечував проти позову, в своїх запереченнях посилався на те, що позивачка дійсно перебуває на обліку у відповідача, є працюючим пенсіонером з дати призначення пенсії з 15.12.2003р. по теперішній час. Відповідно до п.3 Порядку до об'єктів Індексації не відносяться, зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст. 28 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. У відповідності до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії та індексація не сплачується. Позивач не має права на індексацію, так як у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, а тому просив суд у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, встановлено, що у разі підвищення розмірів, зокрема, мінімальної пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Відповідно до п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ Приморського району м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з грудня 2003 року, що підтверджується відповіддю УПФУ Приморського району м. Маріуполя (а.с.12)
Індексація пенсії відповідачем не проводилась, оскільки позивач є працюючим пенсіонером з дати призначення пенсії, а саме з 15.12.2003року. З 01.01.2007 року позивачу було встановлено доплату до прожиткового мінімуму згідно абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Пункт 1-1 Порядку визначає, що індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше від 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян провадяться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
З матеріалів справи вбачається, що базовим місяцем для індексації пенсії позивача ОСОБА_1 є квітень 2006 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з травня 2006 року.
В подальшому не відбулося підвищення його пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації його пенсії за умови її проведення відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.п. 5 абз.3., 10.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Посилання відповідача на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому з урахуванням п. 3 Порядку, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.
Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
В подальшому, положення пункту 98 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Відповідно до приписів ч. 4 ст 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Такими чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05 червня 2014 року у справі № К/800/5966/13 (К/9991/69509/12).
Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивача пенсії з 12 травня 2014 року відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р., з урахуванням базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачу. Виходячи з того, що суми індексації пенсії позивача не виплачені йому своєчасно в повному обсязі, при сплаті недоотриманих сум їх необхідно проіндексувати відповідно до вимог п.4 абз.7 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Закону України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що встановлено ст. 11 КАС України.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Керуючись вказаними принципами, за існуючих обставин справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного з державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір на користь позивачки у розмірі 73,08 грн., сплачений нею при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17, 18, 41, 79, 86-88, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя по проведенню ОСОБА_1, індексації пенсії з 12 травня 2014 року з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя здійснити ОСОБА_1, перерахунок та виплату індексації пенсії за період з 12 травня 2014 року з врахуванням за базовий місяць квітень 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету Україну на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Дзюба М. В.