Постанова № 42694199, 06.02.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2015
Номер справи
813/7183/14
Номер документу
42694199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2015 року Справа № 813/7183/14

12 год. 04 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Кравців О.Р.,

секретар судового засідання Небесна М.В.,

від позивача Паславська О.І.,

від відповідача Мудрак Р.Б.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про стягнення заборгованості з Публічного акціонерного товариства «Львівське АТП-14630».

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова (далі - позивач, УПФ України в Шевченківському районі м. Львова) з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Львівське АТП-14630» (далі - відповідач, ПАТ «Львівське АТП-14630»), в якому просить стягнути з відповідача а користь позивача 36095,63 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання вимог п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органом Пенсійного фонду України відповідачу направлено розрахунки суми понесених позивачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1, однак внески за період січень 2013 року - липень 2014 року в сумі 36095,63 грн. від відповідача до органу Пенсійного фонду України не надійшли. Оскільки, відповідач не відшкодував витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову від 24.11.2014 року за вх. № 40937 /а.с.45-46/. Зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та наведені ним доводи не відповідають фактичним обставинам справи. Зазначив, що впродовж 2013 року жодних розрахунків від позивача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної ОСОБА_3 не надходило. Зазначив, що строк виконання зобов'язання не може виникати до моменту виникнення зобов'язання. Визнано суму заборгованості 11458,66 грн. за період лютий - липень 2014 року, в іншій частині позовних вимог просив відмовити.

Суд заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та -

в с т а н о в и в :

ПАТ «Львівське АТП-14630» зареєстроване як юридична особа 24.04.1997 року з присвоєнням коду ЄДРПОУ 03114744 /а.с.67-71/, перебуває на обліку як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФ України в Шевченківському районі м. Львова /а.с.22/.

Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через віце-прем'єр-міністра - міністра соціальної політики України.

У п. 3 Положення викладено основні завдання Пенсійного фонду України, одним з яких є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів.

Відповідно до п. 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсії за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: - чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; - жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2014 році.

Згідно п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

У відповідності до п. 6.7 зазначеної вище Інструкції, підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В разі зміни розміру пенсії або настання обставин, що впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного Фонду повідомляють про це підприємства у місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Судом встановлено, що за період роботи на підприємстві відповідача право на пільгову пенсію, призначену за Списком № 1 одержав ОСОБА_3.

Як пояснив представник позивача, відповідачу надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, які надійшли з УПФ України в Жовківському районі Львівської області, оскільки пенсіонер ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФ України в Жовківському районі Львівської області.

Як пояснив представник позивача згідно з п. 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Суд не бере до уваги покликання представника позивача на те, що терміни направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій) не змінюють підстав для відшкодування вищевказаних витрат та не звільняють від обов'язку їх відшкодування.

На підтвердження наявності права у ОСОБА_3 на пільгову пенсію, призначену на пільгових умовах за Списком № 1, представником позивача до матеріалів справи приєднано копії: довідки про підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, протоколу призначення пенсії № 151069 від 16.02.2012 року, а також довідку про суми виплачених пенсій ОСОБА_3 за січень 2013 року - липень 2014 року /а.с.23, 24, 25/.

Як справедливо зазначив представник позивача, рішення про призначення позивачем пенсії ОСОБА_3, як і розрахунки про суми пенсій до відшкодування відповідачем не оскаржувалися, докази протилежного у матеріалах справи відсутні.

Разом з тим, суд вважає за доцільне звернути увагу на те, що при зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.

Відповідно до ст. 100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Слід зазначити, що позивачем до матеріалів справи долучено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: з 2014 року;з травня 2014 року; з червня 2014 року; з липня 2014 року з доказами їх одержання відповідачем /а.с.8-21/, однак розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_3, понесених позивачем у 2013 році до матеріалів справи не долучено, як і не долучено доказів їх одержання відповідачем.

Крім того, суд бере до уваги часткове визнання позову відповідачем в частині існування заборгованості перед Пенсійним фондом України з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, за період лютий 2014 року - липень 2014 року на загальну суму 11458,66 грн. /а.с.46/ та прохання прийняти таке часткове визнання позову, та зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України визначено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із вказаним адміністративним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, суд дійшов висновку, що частину позовних вимог позивача слід залишити без розгляду, а саме за період з січня 2013 року по січень 2014 року включно.

Таким чином, з врахуванням викладених обставин беручи до уваги визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми заборгованості в сумі 11458,66 грн. є обґрунтованими та слід задовольнити, в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Львівське АТП-14630» (м. Львів, вул. Городницька, 47; ЄДРПОУ 03114744) на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківсвькому районі м. Львова (м. Львів, вул. Замарстинівська, 170, ЄДРПОУ 20847520) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону україни «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Списком № 1)за лютий - липень 2014 року в сумі 11458 (одинадцять тисяч чотириста п'ятдесят вісім) грн. 66 коп.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 11.02.2015 року.

Суддя Кравців О.Р.