Постанова № 42691198, 05.02.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
820/20398/14
Номер документу
42691198
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 лютого 2015 р. № 820/20398/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,

представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Гнатченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: скасувати рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Харківській області № 0000222210 від 21 травня 2014 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 фінансових санкцій в розмірі 6800 грн. 00 коп.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 21 травня 2014 року Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Харківській області винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 0000222210, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, застосовані санкції в розмірі 6800,00 грн. за порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР кд 19 грудня 1995 року. Підставою застосування санкцій є в тому числі і протокол №1 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгенківської сільської ради Ізюмського району Харківської області 6 скликання від 04.03.2014 року про накладення на ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. за скоєння правопорушення ч. 2 ст. 156 КУпАП, який скасовано постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 18.12.2014 року по справі №623/503214-а за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Довгенківської сільської ради Ізюмського району Харківської області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. Позивач також вважає, що рішення про застосування фінансових санкцій № 0000222210 від 21 травня 2014 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки протокол про адміністративне правопорушення серія ХК № 003232 від 12 лютого 2014 року складений працівниками СКМСД Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області за ч. 2 ст. 156 КупАП України не може бути доказом вини позивача.

Представник позивача у судовому засіданні вимоги та доводи адміністративного позову підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де вказав, що рішенням Ізюмської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 21.05.14 року № 0000222210 до ФО-П ОСОБА_3 на підставі ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення останньою приписів ст. 153 цього ж Закону, в частині продажу пива особі, що не досягла 18 років, застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу розміром 6800 грн. Дане рішення прийнято на підставі матеріалів правоохоронного органу - СКМСД Ізюмського МВ ГУМВС України у Харківській області, надісланих листом від 28.04.14 № 99/616 (вх. № 1812/10 від 06.05.14), а саме: протоколу про адміністративне правопорушення серії ХК № 003232 від 02.02.14 року, письмових пояснень неповнолітньої особи - ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., що підтверджується копіями сторінок паспорту) та особи, що скоїла правопорушення - гр. ОСОБА_3; протоколу особистого огляду та вилучення від 02.02.14 року; протоколу № 1 від 04.03.14 року засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області. Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області від 04.03.14 року до гр. ОСОБА_3 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 510,00 грн., у зв'язку зі скоєнням останньою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відтак, рішення від 21.05.14 року № 0000222210 про застосування до ФО-П ОСОБА_3 фінансових санкцій у вигляді штрафу розміром 6800 грн. прийнято в межах чинного законодавства, а тому є законним.

Вислухавши представників сторін, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області 16.12.2002 року, згідно свідоцтва серії НОМЕР_1 (а.с. 8).

02 лютого 2014 року працівниками Ізюмського МВ ГУМВС України у Харківській області встановлено порушення позивачем ч. 2 ст. 156 КУпАП та складено протокол про адміністративне правопорушення ХК № 003232 (а.с. 31).

Постановою від 02.02.2014 року Ізюмського МВ ГУМВС України у Харківській області матеріали про вчинення адміністративного правопорушення направлено до адміністративної комісії (а.с. 32).

Протоколом №1 від 04.03.2014 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 510,00 грн., у зв'язку зі скоєнням фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 10).

Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 18.12.2014 року по справі №623/503214-а за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Довгенківської сільської ради Ізюмського району Харківської області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, скасовано протокол №1 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгенківської сільської ради Ізюмського району Харківської області 6 скликання від 04.03.2014 року про накладення на ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. за скоєння правопорушення ч. 2 ст. 156 КУпАП (а.с. 11-12).

При цьому, постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 18.12.2014 року не встановлено відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП у діях ОСОБА_3.

Рішенням Ізюмської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 21.05.14 року № 0000222210 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на підставі ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення останньою приписів ст. 153 цього ж Закону, в частині продажу пива особі, що не досягла 18 років, застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу розміром 6800 грн. (а.с. 9).

Рішення Ізюмської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 21.05.14 року № 0000222210 отримане відповідачем 24.05.2014 року, що підтверджується зворотним поштовим повідомленням (а.с. 9).

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95-ВР), забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує вказані товари, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Статтею 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що у разі порушення вимог статті 15 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу розміром 6800 гривень. Рішення про стягнення штрафів, передбачених цією статтею, уповноважені приймати органи доходів і зборів у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 затверджений порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", пунктом 3 якого визначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Пунктом 5 зазначеної вище Постанови визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Проаналізувавши наведені вище норми діючого законодавства, суд приходить до висновку, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є не тільки Протокол адміністративної комісії при виконавчому комітеті сільської ради, яким до особи застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а й інші матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Харківській області № 0000222210 від 21 травня 2014 року прийнято на підставі матеріалів правоохоронного органу - СКМСД Ізюмського МВ ГУМВС України у Харківській області, а саме: протоколу про адміністративне правопорушення серії ХК № 003232 від 02.02.14, складеного за ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення; письмових пояснень неповнолітньої особи - ОСОБА_4 та особи, що скоїла правопорушення - гр. ОСОБА_3; протоколу особистого огляду та вилучення від 02.02.14; протоколу № 1 від 04.03.14 засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області, надісланого листом до Ізюмського МВ ГУМВС України у Харківській області від 22.04.14 року № 02-20/108.

Суд не погоджується з твердженням позивача про те, що оскільки протокол №1 від 04.03.2014 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області скасовано постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 18.12.2014 року, то відповідно і відпали обставини, які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, так як підставою для складення оскаржуваного рішення, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 6800,00 грн. є й інші матеріали правоохоронних органів: протокол про адміністративне правопорушення ХК № 003232 від 02.02.2014 року, який на момент розгляду справи є чинним та не скасований, письмових пояснень неповнолітньої особи - ОСОБА_4 та особи, що скоїла правопорушення - гр. ОСОБА_3; протоколу особистого огляду та вилучення від 02.02.14(а.с. 10).

Крім того, скасування протоколу №1 від 04.03.2014 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Довгеньківської сільської ради Ізюмського району Харківської області не спростовує скоєння позивачем правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій № 0000222210 від 21 травня 2014 року є правомірним та обгрунтованим, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текс постанови виготовлено 10 лютого 2013 року.

Суддя М.О.Лук'яненко