Рішення № 42689254, 03.02.2015, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.02.2015
Номер справи
1018/3822/12
Номер документу
42689254
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 1018/3822/12

2-32/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2015 року .Обухів

Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Зінченка О. М. ,

при секретарі судового засідання Русанова Ю.А.,

за участю прокурорів: Козленко А.С., Цимбаленко С.М.,

представників: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом прокурора Обухівського району в інтересах держави, в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13,ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26,Української міської ради Обухівського району Київської області, третя особа: Управління Держземагенства в Обухівському районі, про скасування рішення, про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та договорів купівлі-продажу,-

в с т а н о в и в :

Прокурор Обухівського району звернувся до суду в інтересах держави в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що в ході проведення перевірки було встановлено, що Рішенням 59 сесії 5 скликання Української міської ради від 12 серпня 2010 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 3,5696 га у власність 18 громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с. Плюти в межах Української міської ради Обухівського району Київської області та в порушення діючого земельного законодавства було передано у приватну власність земельні ділянки відповідачам - фізичним особам по справі. Останніми неправомірно отримані у власність земельні ділянки, а тому прокурор просить в судовому порядку скасувати Рішення 59 сесії 5 скликання Української міської ради від 12 серпня 2010 року , визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки відповідачів, визнати за державою в особі Обухівської РДА право власності на земельну ділянку загальною площею 3, 5696 га. В подальшому прокурором позовні вимоги уточнювались та остаточно він просив в судовому порядку скасувати Рішення 59 сесії 5 скликання Української міської ради від 12 серпня 2010 року, яким було передано у власність відповідачів земельні ділянки, визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки відповідачів, визнати недійсними договори купівлі-продажу земельних ділянок укладені відповідачами та визнати за державою в особі Обухівської РДА право власності на земельну ділянку загальною площею 3,3446 га.

В судовому засіданні прокурор Коленко А.С. позовні вимоги з урахуванням зроблених уточнень підтримала в повному обсязі та просив їх задовольнити, так як відповідачами в порушення законодавства отримані земельні ділянки та державі заподіяні збитки.

Представник позивача, Обухівської районної державної адміністрації Київської області, в судове засідання не з'явилися, надавши суду клопотання в якому просять слухати справу в їх відсутності.

Представник Української міської ради в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та пояснив, що земельні ділянки надані у власність відповідачів знаходяться у межах населених пунктів, рішення сесії Української міської ради є правомірним, а Державні акти відповідачів пройшли державну реєстрацію і підстав для їх скасування немає. Також представник Української міської ради надав письмові заперечення проти позову.

Представник відповідачів ОСОБА_4, яка представляє інтереси ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_24 заперечила проти позовних вимог, просить відмовити в їх задоволенні.

Представник відповідачів ОСОБА_5, який представляє інтереси ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_27 в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити, посилаючись на те що відповідачами по справі правомірно набуто право власності на земельні ділянки, а тому позбавляти їх такого права за даним позовом незаконно та надав письмові заперечення проти позову.

Представник третьої особи, Управління Держземагенства в Обухівському районі Іщенко С.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтрима, та просив їх задовольнити, так як в порушення діючого законодавства України з постійного користування, без згоди та відома Обухівської РДА були вилучені земельні ділянки та передані відповідачам.

Інші відповідачі, будучи повідомлені про час, місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями, в судове засідання не з'явились, про поважність неявки суд не повідомили, заяв, клопотань про відкладення розгляду

Суд, вислухавши представників сторін, прокурора, представника третьої особи, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12 серпня 2010 року Рішенням 59 сесії 5 скликання Української міської ради затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 3,5696 га у власність 18 громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с. Плюти в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, що підтверджується копією рішення ( а.с. 122, том 1) та додатком до нього ( а.с. 174, том 1).

Вказані обставини підтверджуються копією рішення, визнаються та не спростовуються учасниками в судовому засіданні.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи копій державних актів на підставі вказаного рішення міської ради від 12 серпня 2010 року ОСОБА_28, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_23, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_15, ОСОБА_17, ОСОБА_22, ОСОБА_9, ОСОБА_24, ОСОБА_10 та ОСОБА_30 отримали державні акти на право власності на земельну ділянку. Вказаним земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери - 3223151000:04:023:0076-0087 та 3223151000:04:057:0046-0048.

В подальшому ОСОБА_21 на підставі договору купівлі-продажу від 29 жовтня 2011 року, зареєстрованого за №1571, відчужив належну йому на підставі державного акту серії ЯЛ № 427297 земельну ділянку на користь ОСОБА_25 (а.с. 144 -145, том 3).

ОСОБА_16 на підставі договору купівлі-продажу від 29 жовтня 2011 року зареєстрований за № 2222 відчужив належну йому на підставі державного акту серії ЯЛ № 427296 земельну ділянку на користь ОСОБА_26 (а.с. 147, том 3).

Відповідно до листа відділу Держкомзему у м. Українка Обухівського району № 23-04/984 від 30 листопада 2010 року земельні ділянки з кадастровими номерами 3223151000:04:023:0076-0087 та 3223151000:04:057:0046-0048, згідно індексно-кадастрової карти ПК «Кадастровий офіс» розташовані в адміністративних межах Української міської ради за межами с. Плюти.

Згідно листа управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 12.02.2013 року земельні ділянки з кадастровими номерами 3223151000:04:026:0068, 3223151000:04:026:0067, 3223151000:04:023:0087, 3223151000:04:023:0086, 3223151000:04:023:0085, 3223151000:04:023:0084, 3223151000:04:023:0083, 3223151000:04:023:0082, 3223151000:04:023:0079, 3223151000:04:023:0078, 3223151000:04:057:0046, 3223151000:04:057:0047, 3223151000:04:057:0048, 3223151000:04:023:0077, 3223151000:02:046:0088, 3223151000:04:023:0081, 3223151000:04:023:0080 знаходяться за межами населеного пункту м. Українка, в адміністративних межах Української міської ради (а.с. 205, том 3).

Як вбачається з письмового відзиву на позовну заяву наданого управлінням Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 02.07.2013 року земельні ділянки з кадастровими номерами 3223151000:04:026:0068, 3223151000:04:026:0067, 3223151000:04:023:0087, 3223151000:04:023:0086, 3223151000:04:023:0085, 3223151000:04:023:0084, 3223151000:04:023:0083, 3223151000:04:023:0082, 3223151000:04:023:0079, 3223151000:04:023:0078, 3223151000:04:057:0046, 3223151000:04:057:0047, 3223151000:04:057:0048, 3223151000:04:023:0077, 3223151000:02:046:0088, 3223151000:04:023:0081, 3223151000:04:023:0080 відповідно до Національної кадастрової системи України розташовані за межами с. Плюти в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області (а.с. 63-64, том 4).

Визначивши обставини справи суд вважає, що між сторонами виникли спірні земельні правовідносини, щодо правомірності надання відповідачам земельних ділянок, їх відчуження.

Згідно ч.1 ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Сторонами спірних правовідносини є фізичні особи, орган місцевого самоврядування та орган виконавчої влади на місці - відповідна державна адміністрація, а тому суд вирішуючи даний спір вважає за необхідне прийняти до уваги повноваження останніх щодо земельних відносин встановлених Земельним Кодексом України.

Так згідно статті 12 Земельного Кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону, а згідно статті 17 Земельного Кодексу України встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл,селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Виходячи з вищезазначеного встановлюється, що орган місцевого самоврядування - Українська міська рада Обухівського району Київської області та місцевий орган виконавчої влади - Обухівська районна державна адміністрація, мають відповідні повноваження, серед яких є також розпорядження землями, але орган місцевого самоврядування має право розпоряджатися землями територіальної громади, а місцевий орган виконавчої влади землями державної власності в межах, визначених Земельним Кодексом України.

Як вбачається з матеріалів справи, та наданої схеми розташування земельних ділянок (т.6 а.с.57-160) спірні земельні ділянки знаходяться за межами с. Плюти в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області , але поза межами населеного пункту, а згідно п.12 розділу Х перехідних положень Земельного Кодексу України встановлено, що «до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тим самим розпорядником спірних земельних ділянок є позивач - Обухівська районна державна адміністрація Київської області, а відповідач - Українська міська рада Обухівського району Київської області виходячи з цього не мала права розпоряджатися даними земельними ділянками, а тому суд вважає, що остання перевищивши надані їй законодавством повноваження прийняла незаконне рішення.

Згідно ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Встановивши, що відповідач, Українська міська рада Обухівського району Київської області, перевищивши свої повноваження розпорядилась земельними ділянками прийнявши незаконні рішення суд вважає за необхідне дане рішення скасувати.

Згідно ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю, ст.317 ЦК України лише власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, а згідно ст.658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару.

Статтею 81 ЗК України встановлено, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання угоди недійсною.

Визнаючи незаконними та скасовуючи рішення 59 сесії 5 скликання Української міської ради, суд вважає за необхідне визнати недійсними державні акти відповідачів та скасувати їх державну реєстрацію і визнати недійсними договори купівлі-продажу укладені між відповідачами, так як вони не мали законних прав на дані земельні ділянки.

Задовольняючи позовні вимоги прокурора щодо скасування рішення відповідача, визнання недійсними державних актів та скасування їх державної реєстрації, суд вважає доцільним визнати за державою, право власності на земельну ділянку загальною площею 3,3446 га.

В частині визнання договорів купівлі - продажу земельних ділянок суд не вбачає підстав задоволення даної частини позовних вимог, оскільки відповідно ч.1 ст.388 ЦК України, передбачено, що якщо майно відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про набувач не знав та не міг знати, власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Вбачається, що відповідачі не мали права відчуджувати землю на користь інших осіб, а майно вибуло з володіння власника Обухівської РДА не з її волі, тому дані вимоги не відповідають способам захисту у даному випадку.

Керуючись ст.ст. 13,14, 41, 121, Конституції України, ст. ст. 10, 11, 15, 57, 60, 61, 209, 212-214, ЦПК України, ст.ст. 118, 153, 186 ЗК України, ст. ст. 16, 203, 204, 215, 321, 373, 386, 388 ЦК України, суд -

В И Р И Ш І В:

Позов прокурора Обухівського району в інтересах держави, в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, Української міської ради Обухівського району Київської області про визнання недійсними розпоряджень, державних актів на право власності на земельні ділянки та договорів купівлі-продажу - задовольнити частково.

Скасувати рішення 59 сесії 5 скликання Української міської ради від 12 серпня 2010 року яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 3,5696 га у власність 18 громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с. Плюти в межах Української міської ради Обухівського району Київської області в частині відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_23, ОСОБА_13, ОСОБА_21, ОСОБА_14, ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_15, ОСОБА_17, ОСОБА_22, ОСОБА_9, ОСОБА_24, ОСОБА_10, ОСОБА_16,ОСОБА_8, ОСОБА_28,

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427303, на земельну ділянку площею 0,10 га, вартістю 94909,52 грн., виданий на ім'я ОСОБА_24.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427293, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_23.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427309, на земельну ділянку площею 0,25 га, виданий на ім'я ОСОБА_22.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427297, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_21.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427308, на земельну ділянку площею 0,2231 га, вартістю 201718,36 грн., виданий на ім'я ОСОБА_20.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427307, на земельну ділянку площею 0,2233 га, вартістю 201899,19 грн., виданий на ім'я ОСОБА_19.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427306, на земельну ділянку площею 0,2232 га, вартістю 201808,77 грн., виданий на ім'я ОСОБА_18.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427301, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_17.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427296, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_16.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427300, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_15.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427295, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43, виданий на ім'я ОСОБА_14.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427294, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_31.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427298, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_12.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427299, на земельну ділянку площею 0,2250 га, вартістю 213546,43 грн., виданий на ім'я ОСОБА_29.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427304, на земельну ділянку площею 0,10 га, виданий на ім'я ОСОБА_10.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427302, на земельну ділянку площею 0,10 га, вартістю 94909,52 грн., виданий на ім'я ОСОБА_9.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427305, на земельну ділянку площею 0,10 га, виданий на ім'я ОСОБА_8.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЛ № 427310, на земельну ділянку площею 0,10 га, виданий на ім'я ОСОБА_28.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223151000:04:023:0046 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна №6436932231 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223151000:04:023:0084 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна №6436932231 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Визнати за державою, право власності на земельну ділянку загальною площею 3,3446 га, вартістю 2503616,57 грн., розташовану за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Плюти.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СуддяЗінченко О. М.