МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У х в а л а
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
21 січня 2015 року № 814/132/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши клопотання державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря"-"Машпроект" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, -
В С Т А Н О В И В:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря"-"Машпроект" до міжрегіонального головного управління ДФС-Центрального офісу з обслуговування великих платників, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування повідомлення від 06.01.2015 року №112/28-10-37-20-16, зобов'язання Державної фіскальної служби України виключити Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» з переліку платників податку, які не відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, зобов’язання Державної фіскальної служби України включити Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» до переліку податку, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.
Водночас, з адміністративним позовом позивач звернувся до суду із заявою про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Державної фіскальної служби України щодо виключення державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» з переліку платників податку, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, яке викладене в повідомленні міжрегіонального головного управління ДФС-Центрального офісу з обслуговування великих платників від 06.01.2015 року №112/28-10-37-20-16.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що необхідність забезпечення позову викликана тим, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі. Як вказує позивач, якщо не буде забезпечено позов, то позивача буде безпідставно позбавлено права на своєчасне отримання бюджетного відшкодування ПДВ, що, в свою чергу, значно утруднить або взагалі зробить неможливим виконання рішення суду.
Суд, розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, вважає, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
Згідно з ч.3 ст.117 КАС України, суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, а ч.4 зазначеної статті передбачено, що адміністративний позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Інститут забезпечення адміністративного позову, згідно ст.ст. 3,117 КАС України, повинен відповідати завданню адміністративного судочинства – забезпечувати захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових, чи службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Разом з цим, суд зазначає, що в розумінні наведеної норми ст. 117 КАС України, у вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Розглядаючи клопотання про забезпечення позову, суддя має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Однак, забезпечуючи даний позов шляхом зупинення дії рішення Державної фіскальної служби України щодо виключення державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» з переліку платників податку, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, яке викладене в повідомленні міжрегіонального головного управління ДФС-Центрального офісу з обслуговування великих платників від 06.01.2015 року №112/28-10-37-20-16, до вирішення справи по суті, судом фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, оскільки суд завчасно надасть оцінку правомірності та законності спірного рішення, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Відтак, враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову, у зв’язку із необґрунтованістю та недоведеністю даного клопотання.
Керуючись ст.ст.117, 118, 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову – відмовити.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського окружного адміністративного суду протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Г.В. Лебедєва
20 січня 2015 року