ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
10 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/4720/13-а
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І та Ступакової І.Г.,
за участю: особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства доходів і зборів України на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група "Акцепт" до Міністерства доходів і зборів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова група "Акцепт" (далі - ТОВ "Акцепт") звернулось до суду з адміністративним позовом до Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) про:
- визнання неправомірними дій щодо не реєстрації податкових накладних № 25 від 09.10.2013, № 26 від 9.10.2013 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр);
- зобов'язання зареєструвати податкові накладні № 25 від 09.10.2013, № 26 від 09.10.2013 року в Реєстрі;
- визнання податкові накладні № 25 від 09.10.2013, № 26 від 09.10.2013 року такими, що зареєстровані в Реєстрі;
- визнання неправомірними дій щодо створення перешкод у реєстрації податкових накладних в Реєстрі, за період жовтень-листопад 2013 року по теперішній час;
- зобов'язання вжити заходів, щодо усунення перешкод у реєстрації податкових накладних в Реєстрі, таким чином безспірно їх приймати та реєструвати.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних № 25 від 09.10.2013, № 26 від 09.10.2013 року, надісланих в електронній формі, з посиланням на невідповідність місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг у документі інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр).
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Міндоходів щодо відмови ТОВ "Акцепт" у прийнятті та реєстрації в Реєстрі електронних податкових накладних № 25 від 09.10.2013р., № 26 від 09.10.2013р., а також визнав зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 25 від 09.10.2013р. - станом на 19.10.2013, № 26 від 09.10.2013 р. - станом на 22.10.2013. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, представником Міндоходів подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Акцепт" зареєстроване як юридична особа у липні 2011 року, про що в Єдиному державному реєстрі внесено запис № 1 499 102 0000 013648.
З 14 липня 2011 року Товариство перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у м. Херсоні та зареєстроване платником ПДВ із 29 грудня 2012 року.
Відповідно до виписки із Єдиного державного реєстру від 26.10.2012р. місцезнаходженням юридичної особи є адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. 21 Січня, буд. 37, оф. 802.
28 листопада 2012 року між ТОВ "Акцепт" та ДПІ у м. Херсоні було укладено Договір №9075095847 про визнання електронних документів, відповідно до якого податковий орган приймає податкову звітність в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку.
За результатами господарської діяльності у жовтні 2013 року позивач засобами телекомунікаційного зв'язку направив до Податкового органу у електронному вигляді податкові накладні:
- № 25 від 09.10.2013, яка видана покупцю ТОВ "Аутрайт Сервіс" на загальну суму 10000,0 грн., у тому числі ПДВ 1666,67 грн.;
- № 26 від 09.10.2013 року, яка видана покупцю ТОВ "Протекс-С" на загальну суму 1110,77 грн., у тому числі ПДВ 185,13 грн.
Підставою звернення до суду стало отримання ТОВ "Акцепт" повідомлення Квитанція №1 про відмову проведення реєстрації податкових накладних, у зв'язку з помилкою, а саме: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру (відправник: Центральний портал прийому звітності "МДЗ України").
Вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вважав, що відмова відповідача в реєстрації спірних податкових накладних є необґрунтованою та не узгоджується з приписами чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до положень п.201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр). Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Реєстрі здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1ст. 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Порядок ведення Реєстру встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Реєстру, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Реєстру платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Відповідно до п.8 Порядку, закріплено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.
Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі Державній податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття (п. 10 Порядку).
Згідно до п. 9 Порядку закріплено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: наявність помилок в податковій накладній; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.
З матеріалів справи вбачається, що єдиною підставою для відмови у реєстрації податкових накладних у Реєстрі слугувала помилка - місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру.
З витягу з Єдиного державного реєстру станом на 04.12.2013 вбачається, що місцезнаходження ТОВ "Акцепт" підтверджено за адресою: 73000, Херсонська область, м.Херсон, вул. 21 Січня, буд. 37, оф. 802, записи про відсутність позивача за юридичною адресою відсутні (а.с.18-22).
В силу ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що відсутність реєстрації податкової накладної в Реєстрі впливає на правовий стан позивача, колегія суддів надходить до висновку, що судом першої інстанції цілком обґрунтовано визнано протиправними дії відповідача щодо неприйняття податкових накладних.
Також, враховуючи вимоги ч. 1 статті 71 КАС України, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а також ч. 2 статті 71 КАС України, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, колегія суддів вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М. Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова