Ухвала суду № 42685193, 10.02.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2015
Номер справи
805/6257/14
Номер документу
42685193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2015 року справа №805/6257/14

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Яковенко М. М., секретар Манаєв М.В., за участі представника позивача Потоцької С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року в справі № 805/6257/14 за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України суми надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, -

В С Т А Н О В И В:

20.05.2014 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України суми надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 221351478,73 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року позов задоволено повністю. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» суму надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 221351478,73 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн.

Відповідачами подані апеляційні скарги на постанову суду, в якій вони просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову. Відповідачі вказують на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Під час апеляційного розгляду представник позивача заперечувала проти доводів апеляційних скарг та просила залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши доводи апеляційних скарг матеріалами справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 25605170, перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.

Позивачем до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку були подані податкові декларації з податку на прибуток підприємства від 08.11.2012 року за 9 місяців 2012 року та від 08.02.2013 року за 2012 рік; від 26.02.2014 року за 2013 рік та від 26.04.2014 року за перший квартал 2014 року. (а.с. 26-68).

В декларації з податку на прибуток за 2012 рік, в рядку 34 позивачем визначений авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісяця у березні-грудні 2013 року, січні-лютому 2014 року в сумі 27726996 грн.

Сплата авансових внесків з податку на прибуток підтверджується платіжними дорученнями від 17 січня 2013 року № 1 за січень 2013 року в сумі 28715000 грн., від 18 лютого 2013 року № 3 за лютий 2013 року в сумі 28714122 грн., від 20 березня 2013 року № 4 за березень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 22 квітня 2013 року № 5 за квітень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 18 травня 2013 року № 6 за травень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 21 червня 2013 року № 7 за червень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 24 липня 2013 року № 9 за липень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 20 серпня 2013 року № 10 за серпень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 20 вересня 2013 року № 11 за вересень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 28 жовтня 2013 року № 12 за жовтень 2013 року в сумі 27726996 грн., від 22 листопада 2013 року № 13 за листопад 2013 року в сумі 27726996 грн., від 25 грудня 2013 року № 14 за грудень 2013 року в сумі 27726996 грн. (а.с. 69-73).

Відповідно Акту звірення розрахунків платника з бюджетом № 938 від 18 березня 2014 рокуза період з 1 січня по 18 березня 2014 року позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом складає 227934032 грн. 73 коп.(а.с.8), що також підтверджується актом № 3068-20 від 18.06.2014 року, згідно якому, станом на 18 червня 2014 року позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом складає 227934032 грн. 73 коп.(а.с. 106).

Відповідно до облікової картки позивача з авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період січень-травень 2014 року,станом на 31 травня 2014 року у позивача існує переплата з податку на прибуток в сумі 227934032 грн. 73 коп.(а.с. 102-105).

Судом першої інстанції встановлено та не спростовано відповідачами, що сума надміру сплачених позивачем грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 221351478 грн. 73 коп., заявлена позивачем до стягнення в межах даної справи, входить до складу загальної суми переплати з авансових внесків з податку на прибуток.

11 квітня 2014 року позивачем до податкового органу була подана заява про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 227934032,73 грн. В даному листі позивач зазначає, що у разі неможливості повернення сум на поточний рахунок найближчим часом, у зв'язку із складною ситуацією в країні, позивач просить першого відповідача погасити заборгованість казначейськими цінними паперами.

Листом від 23 квітня 2014 року № 8744/10/28-03-20-3-13-3 податковий орган повідомив позивача про розгляд листа та звернувся до позивача з проханням не розглядати питання стосовно повернення надміру сплачених грошових зобов'язань на поточний рахунок, оскільки це призведе до суттєвого зменшення надходжень до Державного бюджету України.

Стосовно погашення заборгованості казначейськими цінними паперами

податковий орган звернувся до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників стосовно надання роз'яснень щодо можливості здійснення таких операцій.

Станом на час розгляду справи відповідь (роз'яснення) не надано.

За змістом підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 5 липня 2012 року № 5083-VI були, зокрема внесені зміни до статті 57 Податкового кодексу України, які набрали чинності з 1 січня 2013 року.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право, зокрема, на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань врегульовані статтею 43 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 43.1-43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Із облікової картки вбачається, що заборгованість у позивача з податку на прибуток відсутня.

Пункти 43.3-43.4 статті 43 Податкового кодексу України передбачають, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3). Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4).

За змістом пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України

контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Кодексу).

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» від 16 лютого 2011 року № 106 встановлений Перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень, відповідно до якого органи, що контролюють справляння надходжень бюджету забезпечують відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів через органи державного казначейства відповідно до Порядку.

Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства Доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року № 882/1188(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за № 146/24923), визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Доводи податкового органу стосовно того, що лист позивача про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань не є заявою у розумінні ПКУ (чітко не визначений напрямок перерахування коштів та не зазначено, що цей лист є заявою є суто формальними та безпідставними, оскільки, як вірно зазначив суд першої інстанції, лист позивача про повернення суми надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток відповідає вимогам, передбаченими пунктами 43.3-43.4 статті 43 Податкового кодексу України до заяви про таке повернення, а саме довільна форма, визначений напрям перерахування коштів, тобто на поточний рахунок підприємства, а також визначені сума надміру сплачених коштів, з якого саме податку, яким документом підтверджується та якою нормою Податкового кодексу України регулюється.

Щодо відсутності факту відмови інспекцією щодо повернення надміру сплаченого ПрАТ «Азовелектросталь» податку і як наслідок відсутності факту порушення прав і законних інтересів підприємства та доводів , колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що податковим органом до органу державної казначейської служби висновок про повернення коштів не надсилався. Граничний термін для направлення такого висновку сплинув. У спірних правовідносинах податковий орган фактично самоусунувся від прийняття будь-яких рішень стосовно вирішення питання про повернення сум надміру сплачених позивачем грошових зобов'язань з податку на прибуток, що є порушенням прав позивача суб'єктом владних повноважень внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому вимога про стягнення суми надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток є належним способом захисту порушеного права позивача, який відповідає об'єкту порушеного права у спірних правовідносинах.

Відповідно до статті 25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

У відповідності до статей 43, 45, 78 Бюджетного кодексу України, ст.. 43 Податкового кодексу України, Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

З урахуванням встановлених обставин, а саме - подання позивачем заяви про повернення суми надмірно сплаченого податку від 25.03.2014 року № 301/1-30, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що позивачем виконані всі необхідні умови для отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, та не вчинення податковим органом дій, спрямованих на перерахування позивачу сум надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови не вбачається.

Повний текст складений 10 лютого 2014 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного судувід 24 червня 2014 року у справі № 805/6257/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Л.В. Ястребова

Д.В. Ляшенко

М. М. Яковенко