Постанова № 42685152, 11.02.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
826/20586/14
Номер документу
42685152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 лютого 2015 року № 826/20586/14

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Келеберда В. І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГПОСТАЧБУД"

до

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва

про

визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГПОСТАЧБУД» (далі – ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД”, позивач) звернулось до суду з вимогами про визнання протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено акт № 354/2659/2202/38779682 від 26.11.2014 р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” (код ЄДРПОУ 38779682) по взаємовідносинах з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014 для врахування в роботі; визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо внесення до бази даних «Податковий блок» інформації на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” (код ЄДРПОУ 38779682) по взаємовідносинах з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014; про зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з інформаційних баз даних органів державної податкової служби України акт № 354/2659/2202/38779682 від 26.11.2014 р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” (код ЄДРПОУ 38779682) по взаємовідносинах з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014; про зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві утриматись від вчинення дій, а саме використання та поширення іншим органам Міністерства доходів і зборів України Акту № 354/2659/2202/38779682 від 26.11.2014 р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” (код ЄДРПОУ 38779682) по взаємовідносинах з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014 та про зобов’язання відповідача відновити в електронній базі даних «Податковий блок» суми податкового кредиту та суми податкових зобов’язань, які позивач включило до податкових декларацій з податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у порушення норм діючого податкового законодавства України, з перевищенням наданих йому повноважень, вчиненні протиправні дії по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено акт, що призвело до порушення його прав та законних інтересів.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Вказував, що оскаржувані дії є законними, вчинені в межах наданих йому діючим податковим законодавством повноважень, а також зазначав, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, яке породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших відносин для платника податків. При цьому відповідач також зазначив, що жодних змін (коригувань) в ІС «Податковий блок» підсистеми «Система автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» не вносились, у зв’язку з чим просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судом ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

В С Т А Н О В И В:

ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” зареєстроване 04.06.2013 року в Головному управлінні юстиції у м. Києві, свідоцтво про державну реєстрацію від 04.06.2013 року за №10741020000045809. Код ТОВ “ ТОРГПОСАЧБУД ” за ЄДРПОУ: 38779682.

ТОВ “ ТОРГПОСАЧБУД” взято на податковий облік з 05.06.2013 р. № 26591392136 та перебуває на обліку ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.

У періоді, за який проводилась зустрічна звірка, ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” було зареєстроване платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 387796826597.

ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ “ ТОРГПОСАЧБУД” щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2014 року по 31.08.2014 року, за результатами яких складено акт від 26.11.2014 року № № 354/2659/2202/38779682 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ ТОРГПОСАЧБУД” (далі – акт від 26.11.2014 року).

Як вбачається з акту від 26.11.2014 року, зустрічну звірку неможливо було провести у зв’язку з тим, що ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” має стан 9 направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням, у зв’язку з чим отримати документальне підтвердження порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліках господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.20414 року по 31.08.2014 року немає можливості.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно п.п. 20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України надано право платникам податків оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).

Диспозиція цієї статті передбачає оскарження: дій службової особи податкового органу, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням вимог чинного законодавства тощо.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 затверджено Методичні рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок № 236. Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Зі змісту викладеного випливає, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки вказаного акту не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

Як випливає зі змісту ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Таким чином, у контексті наведених приписів до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, позаяк підставою для звернення особи за до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Оскільки дії з проведення зустрічної звірки та зі складення акта про неможливість її проведення не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, суд приходить до висновків про відсутність порушених прав та охоронюваних законом інтересів платника податків, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дії відповідача з проведення оспорюваної зустрічної звірки.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в постанові від 24.12.2014 року справі № К/800/58353/14.

Стосовно вимог позивача про зобов’язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з інформаційних баз органів державної податкової служби України Акт від 26.11.2014, утриматись від вчинення дій щодо використання і поширення вказаного акту, а також відновити в електронній базі даних «Податковий блок» суми податкового кредиту та суми податкових зобов’язань, які позивач включив до декларації з податку на додану вартість, суд вважає за необхідне вказати про наступне.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2012 № 1197 «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію ІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби всіх рівнів; зазначена інформаційна система включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, такі як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.

Виходячи з аналізу положень статті 74 Податкового кодексу України, інформаційна система «Податковий блок» повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.

Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Загальновідомо, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом під час розгляду справи, жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення зустрічної звірки здійснено не було. Крім того докази внесення відповідачем до бази даних «Податковий блок» інформації на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “ТОРГПОСАЧБУД” (код ЄДРПОУ 38779682) по взаємовідносинах з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014 в матеріалах справи відсутні та позивачем надані не були, а тому суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України.

Згідно ч.1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В. І. Келеберда