Ухвала суду № 42685000, 04.02.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2015
Номер справи
295/14225/14-а
Номер документу
42685000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комісарчук О.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" лютого 2015 р. Справа № 295/14225/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобо'вязання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 11 листопада 2014 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу "Інваліда війни" відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Скасовано рішення комісії з питань повязаних із встановленням статусу учасника війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», № 3 від 12.09.2012 року про відмову ОСОБА_3 у встановленні статусу "Інваліда війни".

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира встановити статус "Інвалід війни" ОСОБА_3 відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та видати відповідне посвідчення.

В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 в складі Житомирського АТП 11827, яке відповідно до рішення виконкому Житомирської обласної ради № 6 від 02.05.1986 року було включено до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту Житомирської області, у травні 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Його діяльність підпадає під визначення поняття "Цивільна оборона". Наведене підтверджується довідкою про те, що АТП 11827 входило до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту Житомирської області та приймало участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30 кілометровій зоні для обслуговування експедиції при інституті Атомної станції м. Чорнобиль в травні 1986 та протягом 1988-1992 років; експертним висновком і довідкою МСЕК, відповідно до яких позивачу безстроково встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідкою про те, що на базі автоколони 2193, яка в подальшому була перейменована в Житомирське АТП 11855, у вказаний період часу були створені мобільні зведені загони цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; довідками та виписками з наказів про направлення позивача для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 14 і 15 травня 1986 року.

Вищевказані документи були надані позивачем до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира для розгляду та прийняття рішення, проте останній 12.09.2012 року безпідставно відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов висновків, що така відмова не узгоджується з нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та не відповідає приписам Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 12.05.1994р., оскільки позивачем надано достатньо доказів на підтвердження статусу інваліда війни.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Таким чином, обов'язковими умовами за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Статус інваліда війни відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону установлюється у разі наявності архівних документів про залучення громадянина до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формування Цивільної оборони.

Згідно роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України (лист від 28.03.2006р. №146/0/15-06/014) підставою для визнання статусу інваліда війни відповідно до 9 частини другої статті 7 Закону особам, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, є зокрема довідка, що надана управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи про залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування та терміну перебування в зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності з захворюванням, пов'язаних з цією аварією.

Єдиним формуванням Цивільної оборони в межах Житомирської області був зведений мобільний загін спеціального захисту, який був сформований на підставі рішення облвиконкому на базі підприємства «Хімволокно» та в період з 03.05.1986 року по 20.05.1986 року знаходився в підпорядкуванні оперативної групи Прикарпатського військового округу, місцем розташування якої було селище Діброва Поліського району Київської області.

Відповідач відмовляючи у встановленні статусу інваліда війни дійшов висновків, що у відповідача відсутні докази залучення його складу формування Цивільної оборони в межах Житомирської області.

Проте, такі твердження не узгоджуються з доказами, які було надано позивачем як до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира так і до суду.

Так, рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 03.02.2012 року встановлено, що ОСОБА_3 працюючи у автоколоні 2193, був зарахований до складу мобільного зведеного загону спеціального захисту і 14 та 15 травня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС.

За змістом частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, особа, інвалідність якої пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і яка залучена до складу формувань цивільної оборони у вказаний період, за наявності документів, підтверджуючих право на отримання статусу інваліда війни, має право отримати такий статус з видачею відповідного посвідчення.

Згідно пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

З огляду на викладене, відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни за наявності вищезазначених обставин.

Разом з тим, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги та зобов'язуючи управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира встановити статус інваліда війни ОСОБА_3 відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не звернув уваги на приписи ч.2 ст.162 КАС України.

Зокрема, частиною 2 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду примусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій суб'єкта владних повноважень, а тому резолютивна частина судового рішення щодо покладення на відповідача зобов'язання встановити позивачу статус інваліда війни підлягає зміні .

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" листопада 2014 р. змінити в частині покладення на відповідача зобов'язання встановити позивачу статус інваліда війни.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_3 статусу учасника інваліда війни та прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

В іншій частині судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10000 (отримав у засіданні суду - заява від 04.02.15р.)

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014

- ,