ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/193/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Транчуковій О.С.,
за участю:
представника позивача - Васильєвої А.М.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
встановив:
Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області звернулась з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач), у якому просить стягнути заборгованість у розмірі 936181,80 грн.
У судовому засіданні на підставі ст.55 КАС України за клопотанням представника позивача у зв'язку з реорганізацією здійснено заміну позивача з Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - позивач, Цюрупинська ОДПІ).
Також на підставі ст.55 КАС України за клопотанням представника позивача та у зв'язку із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судом було замінено відповідача з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на ОСОБА_2 (далі - відповідач).
Цюрупинська ОДПІ свої вимоги мотивує тим, що за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності ОСОБА_2 має податковий борг в загальній сумі 936181,80 грн., з яких: по податку на додану вартість - 377443,75 грн.; по податку на доходи найманих працівників - 384367,54 грн.; по податку на доходи фізичних осіб - 174370,51 грн. Відповідач податковий борг не сплатив, а тому Цюрупинська ОДПІ просить стягнути заборгованість в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Відповідач заперечував проти позовних вимог, оскільки не має коштів для сплати заборгованості в загальній сумі 936181,80 грн. Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа-підприємець Цюрупинською районною державною адміністрацією Херсонської області 17.05.2004 р. та як платник податків перебуває на податковому обліку в Цюрупинській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області з 19.05.2004 р.
03.02.2015 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 17.10.2011 р. по 28.10.2011 р. фахівцем ДПІ у Цюрупинському районі ДПА у Херсонській області (попередник Цюрупинської ОДПІ) проведено документальну планову перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ОСОБА_2 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2010 р., за результатами якої складено акт від 09.11.2011 р. № 963/17-1/НОМЕР_1.
Документальною плановою перевіркою встановлено порушення:
1. ст.1, ст.5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", пп.9.12.1 п.9.12 ст.9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ФОП ОСОБА_2 по результатам фінансово-господарської діяльності за 2008-2010 роки перевищено обмеження щодо обсягів виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) у результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період, що перевірявся, на суму 174370,51 грн., в тому числі по періодах: ІV квартал 2008 року - 17189,06 грн.; 2009 рік - 73809,45 грн.; 2010 рік - 84146,68 грн.;
2. пп.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", відсутнє документальне підтвердження утримання податку з доходів фізичних осіб, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб у сумі 307494,03 грн., в тому числі по періодам: 2008 рік - 96885,84 грн.; 2009 рік - 98412,62 грн., 2010 рік - 112195,57 грн.;
3. пп.2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" та пп.12 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 р. № 79, ст.5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" ФОП ОСОБА_2 не подав до податкового органу заяву про реєстрацію його як платника податку на додану вартість та не подавав до ДПІ у Цюрупинському районі декларації з податку на додану вартість, в результаті чого донараховано податок на додану вартість у періоді, що перевірявся, на загальну суму 298419 грн., у тому числі по періодах: 2008 рік - 17608 грн.: листопад 2008 року - 4401 грн., грудень 2008 року - 13207 грн.; 2009 рік - 131217 грн.: січень 2009 року - 9317 грн., лютий 2009 року - 10229 грн., березень 2009 року - 11950 грн., квітень 2009 року - 13869 грн., травень 2009 року - 13053 грн., червень 2009 року - 8489 грн., липень 2009 року - 6861 грн., серпень 2009 року - 6205 грн., вересень 2009 року - 16782 грн., жовтень 2009 року - 17391 грн., листопад 2009 року - 5844 грн., грудень 2009 року - 11227 грн.; 2010 рік - 149594 грн.: січень 2010 року - 8793 грн., лютий 2010 року - 7382 грн., березень 2010 року - 12387 грн., квітень 2010 року - 13967 грн., травень 2010 року - 12468 грн., червень 2010 року - 10272 грн., липень 2010 року - 5366 грн., серпень 2010 року - 4630 грн., вересень 2010 року - 20033 грн., жовтень 2010 року - 16017 грн., листопад 2010 року - 18309 грн., грудень 2010 року - 19970 грн.;
4. пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині неподання декларації з податку на додану вартість у строки, визначені законодавством.
На підставі акта перевірки від 09.11.2011 р. № 963/17-1/НОМЕР_1 контролюючим органом сформовано та вручено ФОП ОСОБА_2 податкові повідомлення-рішення від 29.11.2011 р.:
- № 0024951700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на доходи найманих працівників на 384367,54 грн., з яких за основним платежем на 307494,03 грн., за штрафними санкціями на 76873,51 грн.;
- № 0024941700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на 174370,51 грн.;
- № 0024931700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на 377443,75 грн., з яких за основним платежем на 298419 грн., за штрафними санкціями на 79024,75 грн.
Положеннями п.56.1ст.56 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України).
Не погодившись із рішеннями податкового органу ФОП ОСОБА_2 оскаржив їх в адміністративному порядку.
Згідно із рішенням про результати розгляду скарги від 01.02.2012 р. № 116/10/10-207 Державна податкова служба у Херсонській області залишила без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Цюрупинському районі від 29.11.2011 р. №№ 0024931700, 0024941700, 0024951700, а скаргу - без задоволення; застосувала 7110 грн. податку на додану вартість та 1777,50 грн. штрафних санкцій з посиланням на п.123.1 ст.123 ПК України.
05.03.2012 р. Державною податковою службою України прийнято рішення про розгляд повторної скарги, відповідно до якого залишено без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Цюрупинському районі від 29.11.2011 р. № 0024941700 і № 0024951700 про збільшення грошових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб, № 0024931700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість з урахуванням рішення ДПС у Херсонській області від 01.02.2012 р. № 116/10/10-207, прийнятого за результатам розгляду скарги, а скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - без задоволення.
Пунктом 56.17 ст.56 ПК України визначено, процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення Державної податкової адміністрації України або спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань що оскаржувались.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Таким чином, грошові зобов'язання за податковими повідомленнями-рішеннями від 29.11.2011 р. №№ 0024941700, 0024951700, 0024931700 вважаються узгодженими.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
З аналізу вказаних норм слідує, що ОСОБА_2 зобов'язаний сплатити узгоджені суми боргу за податковими повідомленнями-рішеннями від 29.11.2011 р. №№ 0024941700, 0024951700, 0024931700 протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Як вбачається з облікових карток платника податків, ОСОБА_2 не сплатив узгоджені грошові зобов'язання по податку на додану вартість - 377443,75 грн.; по податку на доходи найманих працівників - 384367,54 грн.; по податку на доходи фізичних осіб - 174370,51 грн., у зв'язку з чим утворився податковий борг у розмірі 936181,80 грн.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог податкового законодавства контролюючим органом було сформовано податкову вимогу форми "Ф" від 09.09.2014 р. № 3245-25 на суму 936181,80 грн. та вручено її відповідачу 09.09.2014 р.
Вжиті податковою інспекцією заходи не привели до погашення відповідачем податкового боргу.
Положеннями ст.67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законодавством.
За приписами ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів виконання зобов'язання щодо сплати заборгованості в загальній сумі 936181,80 грн., заявленій до стягнення, відповідачем до суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає вимоги Цюрупинської ОДПІ обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 7, 17, 94, 161-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг у сумі 936181 (дев'ятсот тридцять шість тисяч сто вісімдесят одну) грн. 80 коп., з яких:
- по податку на додану вартість у сумі 377443 (триста сімдесят сім тисяч чотириста сорок три) грн. 75 коп. на р/р 31119029700283, код платежу 14010100, МФО 852010, ЄДРПОУ 38045231, отримувач - УДКСУ у Цюрупинському районі;
- по податку на доходи найманих працівників у сумі 384367 (триста вісімдесят чотири тисячі триста шістдесят сім) грн. 54 коп. на р/р 33216800700284, код платежу 11010100, МФО 852010, ЄДРПОУ 38045231, отримувач - УДКСУ у Цюрупинському районі;
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 174370 (сто сімдесят чотири тисячі триста сімдесят ) грн. 51 коп. на р/р 33215801700284, код платежу 11010500, МФО 852010, ЄДРПОУ 38045231, отримувач - УДКСУ у Цюрупинському районі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 лютого 2015 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.2.3