Постанова № 42675977, 09.02.2015, Сватівський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
09.02.2015
Номер справи
426/172/15-а
Номер документу
42675977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 426/172/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2015 року суддя Сватівського районного суду Луганської області Пчолкін С.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу № 426/172/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2015 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - незаконними.

Зобов'язати УПФ України у Сватівському районі Луганської області донарахувати та виплачувати пенсію з 01.01.2014 року, йому згідно ст..ст.49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч.1 ст. 267 КАС України просить суд встановити строк звіту про виконання судового рішення.

Згідно письмових заперечень, відповідно до яких відповідач позов не визнав та вказав, що розрахунок пенсії проводиться відповідно до ст.. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі- Закону) пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю,яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір пенсій зазначеним особам визначений статтями50,54 Закону. При цьому ч.5 ст. 543 зазначеного Закону встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що саме Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Конституції та законів України.

Крім того, на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів.

Постановою Верховного суду України від 08.07.2014 року № 21-222а14 встановлено, що суди не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати пенсії певним проміжком часу, якщо не відбулося змін у законодавстві. Зазначені зміни у законодавстві у 2014 році відбулися на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік», яким Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7.

Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік», ( п.9 Прикінцевих положень) встановлено, що у 2015 році норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також з 01.01.2015 року відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Норма про обчислення пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для інвалідів 2 групи у законі відсутня.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного: судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2-ї групи з 14.11.2001 року, що підтверджується довідкою з МСЕК, також позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується його посвідченням.

Позивач є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесених до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильський катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796 - ХІІ) та має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього Закону.

Судом встановлено, що 17.11.2014 року позивач звертався із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі в Луганській області про перерахунок йому пенсії як інваліду ІІ групи як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішень судів, але отримав відмову від 26.11.2014 року.

Порядок нарахування та виплата пенсії позивачу здійснювалась згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та Закону України № 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік». Але з 01.01.2014 року постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 втратила чинність, так як ця постанова була розрахована на бюджетний період 2012,2013 бюджетних років, тому вказана постанова застосуванню не підлягала.

На підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів.

Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - ХІІ(далі - Закону № 796 - ХІІ ) розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону № 796 - ХІІ таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону № 796 - ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

При розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статями 50, 54 Закону № 796 - ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при вирішенні цього спору належить застосовувати вимоги ч.1 ст.50 та ч.4 ст. 54 Закону № 796 - ХІІ.

Згідно ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, враховуючи, що за період часу з 01.01.2014 року до 31.07.2014 року питання обчислення пенсії не було унормовано Постановами Кабінету Міністрів України, а тому закріплені в ст.50,54 Закону № 796 - ХІІнорми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені, тому суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними та донарахувати та виплатити пенсію з 01.01.2014 року до 31.07.2014 року ОСОБА_1 згідно ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

В частині встановлення строку звіту про виконання судового рішення слід відмовити, оскільки позивачем не зазначено строк звіту, який необхідно встановити відповідно до ч.1 ст. 267 КАС України.

Згідно ч.1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, підлягають негайному виконанню.

Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 49,50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.9ч.4, 2ч.12, 9, 11, 17,18, 99, 100, 158 - 167,183-2, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - незаконними.

Зобов'язати УПФ України у Сватівському районі Луганської області донарахувати та виплатити пенсію з 01.01.2014 року до 31.07.2014 року ОСОБА_1 згідно ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інваліду 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі - 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сватівський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням до суду апеляційної інстанції особою, яка її подає, копії апеляційної скарги, а в разі надходження повідомлення про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді - протягом десяти днів з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

СУДДЯ: С.А. ПЧОЛКІН