Ухвала суду № 42670374, 10.02.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2015
Номер справи
296/8231/14-а
Номер документу
42670374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"10" лютого 2015 р. Справа № 296/8231/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представників Позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира встановлення статусу інваліда війни ,

ВСТАНОВИВ:

11.09.2014 року ОСОБА_4 звернулася до суду в інтересах ОСОБА_5 з позовом до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про встановлення статусу інваліда війни, в якому просить суд визнати дії Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира неправомірними та зобов'язання відповідача встановити йому статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 16.12.2014 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо відмови ОСОБА_5 встановлення статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира встановити ОСОБА_5 статус інваліда війни відповідно до вимог п.9 ст.7 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1; виданим 15 серпня 2014 року Житомирською облдержадміністрацією та являється інвалідом І групи, що підтверджується витягом із акту огляду у МСЕК серії 10 ААВ № 818774 від 12 серпня 2014 року. Інвалідність йому встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Позивач звернувся до Управління праці соціального захисту населення Корольовської районної ради з метою отримання статусу інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на що отримав відповідь №2635/04-09 від 21.08.2014 року, якою йому відмовлено в наданні статусу інваліда війни.

Листом №2635/04-09 від 21.08.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира, повідомило ОСОБА_5 про те, що відповідно до п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а також, що за наданими позивачем документами управління не може надати статус інваліда війни із-за відсутності законних підстав.

Згідно з довідкою, виданою Міністерством транспорту Українською державною корпорацією автомобільного транспорту Житомирське територіальне виробниче об"єднання від 30 травня 1994 року №17-148 ОСОБА_5, безпосередньо з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в складі Житомирського АТП 11855, на базі якого, відповідно до наказу начальника автомобільного транспорту від 29.05.1986 року № М2 - 1378 було створено штаб ЦО та сформовані мобільні зведені загони цивільної оборони, в травні 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії в 30-ти кілометровій зоні АЕС по вивезенню цементу із станції Товстий Ліс до ЧАЕС з 08.05.1986 року по 09.05.1986 року в районі с. Брово Поліського р-ну, з 10.05.1986 року по 15.05.1986 року в районі с. Лубянка, Поліського р-ну, що підтверджується копією наказу начальника автоколони 2193 від 23 травня 1986 року № 134К (а.с.16).

З 12.08.2014 року та довічно позивачу була встановлена 1 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить виписка з Акту огляду МСЕК Серії 10 ААВ № 818774 від 12.08.2014 року (а.с.8,9).

Відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.9 Закону України "Про Цивільну оборону України" - силами цивільної оборони є її війська, спеціалізовані та невоєнізовані формування.

Відповідно до ст.11 цього Закону - невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До невоєнізованих формувань цивільної оборони зараховуються працездатні громадяни України.

Згідно з п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. №302 (далі по тексту - Положення №302), посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Згідно роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України (лист від 28.03.2006р. №146/0/15-06/014) підставою для визнання статусу інваліда війни відповідно до 9 частини другої статті 7 Закону особам, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, є зокрема довідка надана управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи про залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування та терміну перебування в зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності з захворюванням, пов'язаних з цією аварією.

Відповідно пункту 2 Положення №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Інвалідам війни, згідно статті 7 Закону №3551-ХІІ, видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід».

Так, рішенням Богунського районного суду м.Житомира від 15.06.1994 року встановлено факт участі ОСОБА_5 в складі спеціального загону по ліквідації аварії на ЧАЕС - працював на пункті дезактивації в с.Лубянка Поліського району, а також організовував роботу автомобільних перевезень при ліквідації наслідків аварії з 08-15 травня 1986року. (.а.с.19-21).

Дана обставина також підтверджується копією наказу начальника автоколони 2193 від 23 травня 1986 року № 134К, яка завірена начальником штабу ЦО АТП 11855 ОСОБА_9.

Відповідно до довідки Голови правління ВАТ "Житомирське АТП 11855" Шевчука М.Ф. за №271/01 від 06.12.2005 року на базі а/к 2193 обов"язки формувань загонів цивільної оборони було покладено на начальника штабу ЦО Рихтіка Ф.П. (а.с.17).

Факт створення на базі АТП 11855 воєнізованих формувань загонів цивільної оборони встановлено судовими рішеннями Корольовського районного суду Житомирської області від 17 листопада 2006 року справа №2а-357/06; від 02 грудня 2009 року справа №2-а-1322/09; від 03 липня 2013 року справа №2-а-296/442/13, які набрали законної сили.

За змістом частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, факт участі ОСОБА_5 в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в складі загону ЦО , є встановленим.

Таким чином, особа, інвалідність якої пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і яка залучена до складу формувань цивільної оборони у вказаний період, за наявності документів, підтверджуючих право на отримання статусу інваліда війни, має право отримати такий статус з видачею відповідного посвідчення.

З огляду на наявність вищезазначених обставин, відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_5 у встановленні статусу інваліда війни, а враховуючи, що Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не передбачає будь-якої альтернативи у прийнятті рішення при встановленні відповідного статусу, то колегія суддів не вбачає підстав для зміни формулювання резолютивної частини оскарженої постанови.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи, наведені апелянтом в поданій ним апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" лютого 2015 р.

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира пл. Польова,8,м.Житомир,10009

4-представник позивача ОСОБА_6 - АДРЕСА_2