ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/238/15-a
12 лютого 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом прокурора Кременецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кременецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (далі - УСЗН Кременецької РДА, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10654 грн. 40 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 07.05.2014 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. В подальшому перевіркою декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що подана відповідачем разом із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, встановлено, що ОСОБА_1 для отримання такої допомоги були подані недостовірні відомості про перебування у власності її чоловіка ОСОБА_2 не одного, а двох автомобілів та скутера. Як наслідок, позивачем надмірно виплачено ОСОБА_1 бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів відповідним повідомленням від 27.08.2014 року, проте на час звернення до суду кошти не повернуті. Відтак, прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10354 грн. 40 коп.
У судовому засіданні прокурор адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності (а. с. 22).
Відповідач у судове засідання не прибула, хоча у розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 21), причини неприбуття до суду не повідомила, заперечень проти позову не подала.
Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 07.05.2014 року зверталася до УСЗН Кременецької РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надала необхідний пакет документів, у тому числі декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а. с. 6-9). ОСОБА_1 у період з 01.05.2014 року по 31.08.2014 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.
В подальшому проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області перевіркою фінансово-господарської діяльності УСЗН Кременецької РДА та на підставі отриманої від Кременецького Центру ДАІ № 6102 УМВСУ в Тернопільській області інформації, встановлено факт подання ОСОБА_1 неповної інформації про реєстрацію за її чоловіком ОСОБА_2 як за власником таких транспортних засобів: автомобіля марки ОСОБА_3, д.н.з. НОМЕР_1; скутера Ямаха, д.н.з. НОМЕР_2. (а. с. 10-11, 15-16).
Такі відомості про наявність транспортних засобів у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачем не зазначені, вказано інформацію про наявність у власності чоловіка заявниці лише одного автомобіля марки Фольксваген Пассат, д.н.з. НОМЕР_3 (а. с. 8-9).
За період з 01.05.2014 року по 31.08.2014 року відповідно до довідки про зайво нараховану та виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 виплачено державну соціальну допомогу у розмірі 10354 грн. 40 коп. (а. с. 13).
УСЗН Кременецької РДА направлено відповідачу повідомлення від 27.08.2014 року про припинення виплати державної соціальної допомоги та про обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та вказано на зобов'язання повернути надміру виплачені кошти у розмірі 10354 грн. 40 коп. (а. с. 14). На момент звернення до суду такі вимоги щодо перерахування коштів ОСОБА_1 не виконані.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III).
Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Постанова № 250), яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Так, відповідно до Закону № 1768-III та Постанови № 250, на підставі поданої заяви ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.
Відповідно до статті 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 10 Постанови № 250 також визначено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).
Отже, у даному випадку, перебування у власності чоловіка відповідача більше як одного автомобіля на момент звернення за призначенням допомоги та протягом періоду отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної соціальної допомоги.
Згідно з пунктом 28 Постанови № 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що чоловік ОСОБА_1 на момент звернення до УСЗН Кременецької РДА за призначенням допомоги був власником двох автомобілів, проте відповідачем у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначено недостовірну інформацію стосовно даного факту, який є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідач неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10354 грн. 40 коп., яка підтверджена належними та допустимими доказами та підлягає поверненню як надміру виплачена сума.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростувала доводи адміністративного позову, не надала доказів про повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4) на користь управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (47003, вулиця Словацького, будинок 6, місто Кременець, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 03195576) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10354 (десять тисяч триста п'ятдесят чотири) гривні 40 (сорок) копійок, які перерахувати на розрахунковий рахунок УДКСУ в Тернопільській області № 35410036011145, код 03195576, МФО 838012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.