КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/9254/14 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О.
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Василенка Я.М., Кузьменко В.В., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про скасування податкового повідомлення-рішення форми "С", -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2014 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, судове рішення суду першої інстанції в його резолютивній частині змінити з наступних підстав.
В період з 11 березня 2014 року по 18 березня 2014 року Головним управлінням Міндоходів в Одеській області проведено фактичну перевірку магазину «Ельдорадо» №029 ТОВ «Дієса», що розташований за адресою: м. Одеса, проспект Академіка Глушко, 17, про що складено відповідний Акт (Довідку) про результати фактичної перевірки від 18.03.2014 року (далі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.105-108).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 2.6 гл. 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України 15 грудня 2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320.
Як зазначено в Акті, за результатами перевірки Відповідачем встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків даним поточного «Х» звіту реєстратора розрахункових операцій, не забезпечення щоденного друку фіскального «Z» звіту реєстратора розрахункових операцій за 21.12.2012 року, не оприбуткування (несвоєчасне) готівкових коштів за 31.12.2012 року на суму 117522,78 грн. в книзі обліку розрахункових операцій №2665014708Р/2.
На підставі вищезазначених порушень, Відповідачем, зокрема прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» від 04 квітня 2014 року №0000083930, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.17), що оскаржується та яким застосовано до Позивача 598262,00 грн. суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу).
Позивач скористався правом адміністративного оскарження, за результатами якого Рішенням Міністерства доходів і зборів України «Про результати розгляду скарги» від 12.06.2014 року №10368/6/99-99-10-01-02-15 (а.с.25-27) податкове повідомлення-рішення Відповідача форми «С» від 04 квітня 2014 року №0000083930 залишено без змін, а скаргу- без задоволення.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (надалі - Закон).
Відповідно до частини дев'ятої ст. 3 Закону, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначається Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням банку України 15 грудня 2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 (надалі - Положення).
Згідно з пп. 2.6 п. 2 Положення, зокрема уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів; у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК); суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
А відповідно до пп.1.2 п. 1 Положення, оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Позивачем надано докази своєчасного та повного оприбуткування ним готівкових коштів за 31.12.2012 року на суму 117522,78 грн., а саме: Прибуткові касові ордери №С029/001139 від 31 грудня 2012 року на суму 54500,00 грн., № С029/001143 від 31 грудня 2012 року на суму 62822,78 грн., №С029/001140 від 31 грудня 2012 року на суму 200,00 грн.,; роздруківку з інформацією з з 1С:Підприємство за 31 грудня 2012 року, КОРО №2665014708Р/2, зареєстрована 31 жовтня 2012 року з наявним «Z» звітом № 00384 на загальну суму 117522,78 грн., роздрукованим о 19:18 31.12.2012 року, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с.65-67, 14, 58-63).
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року №436/95, установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
В зв'язку з викладеним, Позивач не має нести відповідальність за несвоєчасне здійснення запису в КОРО при наявності в ній роздрукованого «Z» звіту, а зазначене в розумінні чинного законодавства не є неоприбуткуванням (неповним та/або несвоєчасним) оприбуткуванням у касах готівки.
Аналогічні правові позиції викладені в Ухвалах Вищого адміністративного суду України від 03 квітня 2012 року в адміністративній справі №К-9449/09 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання нечинним рішення та від 30 жовтня 2012 року в адміністративній справі №К-35525/10 за позовом Приватного підприємства «Альфа Трейд» до Державної податкової інспекції у м.Полтаві про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Крім того, Позивачем включено «Z» звіт №00384 в Періодичний звіт за грудень 2012 року, а також в Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за грудень 2012 року, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с.135, 137-146).
Будь-яких доказів, що спростовують твердження Позивача, до суду першої та апеляційної інстанцій Відповідачем не надано.
Згідно з частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
В апеляційній скарзі Відповідачем зазначено, зокрема, що судом першої інстанції неправильно вирішено питання в частині стягнення судового збору.
Як вбачається з абзаців четвертого та п'ятого резолютивної частини оскаржуваної Постанови, судом першої інстанції стягнуто решту суми судового збору у розмірі 4 384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 копійок на розрахунковий рахунок №31218206784007, отримувач платежу УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, МФО 820019, банк одержувача ГУ ДКСУ у місті Києві, код класифікації доходів бюджету 22030001 із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (вул. Ланевського, 2, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 38716554); доручено виконання постанови в частині стягнення решти суми судового збору у розмірі 4384,80 грн. з Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників відповідному підрозділу Державної казначейської служби України.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (надалі-Закон України «Про судовий збір»).
Відповідно до п. 21 частини першої ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються Міністерство фінансів України, місцеві фінансові органи, органи доходів і зборів, Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України та їх територіальні органи, Державна служба фінансового моніторингу України і Національний банк України - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.
Відповідно до ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
В зв'язку із зазначеним, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, в зв'язку з чим, колегія суддів апеляційну скаргу задовольняє частково, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2014 року в її резолютивній частині змінює.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників задовольнити частково, Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2014 року змінити. Виключити з її резолютивної частини абзаци четвертий та п'ятий.
В іншій частині Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2014 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складено у повному обсязі 03.02.2015 року.
Головуючий суддя: Бабенко К.А.
Судді: Василенко Я.М.
Кузьменко В.В.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Василенко Я.М.
Кузьменко В. В.