ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10 лютого 2015 р. Справа № 909/40/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кавлак І.П.,при секретарі судового засідання Манів-Головецькій О.С., розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (№ 14/2-1489 від 26.12.14; вх. № 16647/14 від 29.12.14) на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області по справі № 909/40/14
за позовом: Публічного акціонерного товариства
"Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
вул. Б.Хмельницького, 6, м. Київ, 01001
до відповідача:Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"
вул. Б.Хмельницького, 59А, м. Івано-Франківськ, 76007
про стягнення заборгованості у розмірі 7 672 443 грн. 46 коп., з яких:
6 227 359 грн. 11 коп. - заборгованість за поставлений природний газ;
512 123 грн. 10 коп. - пеня; 611 128 грн. 20 коп. - штраф;
288 627 грн. 54 коп. - 3% річних; 33 205 грн. 51 коп. - інфляційні втрати
За участю представників:
від скаржника (позивача) представники не з'явились;
від боржника (відповідача): Чекайло В.М.- представник, (довіреність № 27-2/15 від 09.02.15).
від державної виконавчої служби: Гундяк Т.Д. - головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, (посвідчення ІФ № 678 дійсне до 04.10.15; довіреність № 04.1-12/167 від 20.01.15);
ВСТАНОВИВ:
29.12.14 до господарського суду Івано-Франківської області надійшла скарга Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області (№ 14/2-1489 від 26.12.14; вх. № 16647/14 від 29.12.14). Скаржник (стягувач) просить суд: визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області щодо винесення постанови від 08.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45424384 з виконання наказу № 734 господарського суду Івано-Франківської області від 18.06.14 у справі № 909/40/14; визнати незаконною та скасувати постанову від 08.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45424384 з виконання наказу № 734 господарського суду Івано-Франківської області від 18.06.14 у справі № 909/40/14; зобов»язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області поновити виконавче провадження ВП № 45424384 з виконання наказу № 734 господарського суду Івано-Франківської області від 18.06.14 у справі № 909/40/14 про що винести відповідну постанову.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 30.12.14 розгляд скарги призначено на 22.01.15 відповідно до приписів ч.2 ст. 121-2 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 22.01.15, у зв'язку з неявкою в судове засідання представника скаржника (боржника, стягувача) розгляд скарги відкладено на 10.02.15.
10.02.15 представник позивача (скаржника) в судове засідання не з»явився, причин неприбуття суду не повідомив, хоче належним чином повідомлений про місце і час розгляду скарги; докази отримання ухвали від 22.01.15 наявні в матеріалах справи (а.с. 231).
В обґрунтування вимог скарги стягувач посилається на те, що державним виконавцем неправомірно зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 734 виданого 18.06.14. На думку скаржника, положення ст.ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження" не підлягають застосуванню в даному виконавчому провадженні, оскільки сам факт внесення боржника до реєстру підприємств ПЕК не може слугувати підставою для зупинення виконавчого провадження. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.12.12 №18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, стягувач стверджує, що виконавче провадження підлягає обов»язковому зупиненню щодо заборгованості ПЕК, якщо вона визначена Законом України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і є заборгованістю за енергоносії. Скаржник вважає, що сума заборгованості стягнута за рішенням суду у справі № 909/40/14 не підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.13, а кошти, стягнуті з боржника в якості інфляційних нарахувань взагалі не визначені в Законі України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Присутні в судовому засіданні представники відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та боржника проти вимог викладених в скарзі категорично заперечують з мотивів викладених письмово в запереченнях на скаргу (а.с. 204-206, а.с. 223-225).
Розглянувши матеріали скарги та матеріали справи в цілому, заслухавши представників відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та боржника, суд не вбачає підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 25.03.14 частково задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості у розмірі 7 672 443 грн. 46 коп., з яких: 6 227 359 грн. 11 коп. - заборгованість за поставлений природний газ, 512 123 грн. 10 коп. - пеня, 611 128 грн. 20 коп. - штраф, 288 627 грн. 54 коп. - 3% річних, 33 205 грн. 51 коп. - інфляційні втрати.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.03.2014р. рішення господарського суду Івано-Франківської області від у справі №909/40/14 залишено без змін, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» без задоволення.
18.06.14 на виконання рішення суду видано наказ № 734 про стягнення з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" заборгованості за поставлений природний газ в сумі 6 227 359 грн. (шість мільйонів двісті двадцять сім тисяч триста п»ятдесят дев»ять) грн. 11 коп., 256061 (двісті п»ятдесят шість тисяч шістдесят одна)грн. 55 коп. пені, 305564 (триста п»ять тисяч п»ятсот шістдесят чотири)грн. 10 коп. штрафу, 288 627(двісті вісімдесят вісім тисяч шістсот двадцять сім) грн. 54 коп. 3% річних, 26702 (двадцять шість тисяч сімсот дві)грн. 47 коп. інфляційних втрат та судового збору в розмірі 68764(шістдесят вісім тисяч сімсот шістдесят чотири) грн. 94 коп.
З виконання вищезазначеного наказу, відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження ВП № 45424384 (а.с. 214).
До відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області боржником подано клопотання про зупинення виконавчого провадження (а.с. 215) та надано виписку про включення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу (а.с. 216)".
08.12.14 на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 45424384 (а.с. 221).
Згідно зі ст. 124 Конституції України всі судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленомуЗаконом України «Про виконавче провадження». Порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження». Зазначений вище Закон є спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень. Відповідно до частини 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Статтею 1 Закону визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення). Згідно із частиною 2 ст. 2 Закону примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу».
Пунктом 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що Виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Крім того, абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України. Зазначеною вище нормою встановлено вичерпний перелік сум заборгованості, за умов наявності якої не підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання судових рішень щодо підприємства - боржника, включеного до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». З огляду на вищевикладене, зупинення виконавчого провадження не ставиться в залежність від правової природи заборгованості та підстав її виникнення, крім випадків, прямо встановлених Законом.
Тобто, внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», є безумовною підставою зупинення виконавчого провадження у відповідності до положень пункту 15 частини 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, встановлених законом.
Порядок внесення підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначається згаданим Законом. Згідно ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. За змістом підпункту 3.2.6 пункту 3.2 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, затверджується наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, який є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. При цьому, документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру (а.с.216).
Пунктом 3.7 ст.3 ЗУ "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено порядок участі підприємств ПЕК у процедурі погашення де законодавцем імперативно обумовлено, що на строк участі підприємства ПЕК у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню у порядку, встановленому ЗУ "Про виконавче провадження". Відповідно до п.3.4 ст.3 даного закону, процедуру погашення заборгованості підприємствами ПЕК продовжено до 01.01.13.
Крім того, ЗУ "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не ставить запровадження зупинення виконавчого провадження у залежність від характеру заборгованості, строку та підстав її виникнення, оскільки положення ЗУ "Про виконавче провадження" (п.15 ч.1 ст.37) не пов'язують факт включення підприємств ПЕК у Реєстр підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з моментом та підставами виникнення боргу цього підприємства, стягнення якого відбувається у період, протягом якого підприємство перебуває у даному Реєстрі.
Водночас, відповідно до Прикінцевих положень ЗУ "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", внесено зміни і доповнення до законів України та, зокрема, ч.1 ст. 37 ЗУ "Про виконавче провадження", яка визначає коло обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, доповнено п.15 такого змісту: "внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Даному правовому положенню було дане офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.12 N 18-рп/2012.
Отже, внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є самостійною безумовною підставою зупинення виконавчого провадження. А тому доводи скаржника про те, що частина заборгованості, яка виникла у період з 14.01.13 (акт від 31 грудня 2012 року за грудень місяць), суперечить положенням п.3.7 ст.3 зазначеного закону і є підставою для оскарження дій ДВС про зупинення виконавчого провадження, до уваги судом не приймається, оскільки спростовується п.15 ч.1 ст.37 ЗУ "Про виконавче провадження" та п.12.4.4 ст.12 Перехідних положень ЗУ "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору від 30.09.2011 року № 14/2308/11 на купівлю-продаж природного газу (який є енергоносієм в розумінні п.1.5 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"), оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ. При цьому, рішенням суду встановлено, що заборгованість виникла за природний газ, поставлений відповідачу протягом жовтня 2011 року - грудня 2012 року. Пунктом 6.1. договору сторони погодили, що оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця наступного за місяцем поставки газу. Тільки обов'язок оплати за газ, поставлений протягом грудня місяця 2012 року (згідно акту приймання-передачі від 31 грудня 2012 року), виник у відповідача - 15.01.2013, вся решта заборгованість виникла до 01.01.2013 року. Тобто, станом на 01.01.2013р. (розрахункову дату в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"), обов'язок відповідача щодо сплати більшої частини коштів вже існував та підтверджується договором і підписаними та скріпленими печатками обох сторін актами приймання-передачі природного газу, у яких зазначені обсяги та вартість поставлених енергоносіїв.
Незважаючи на часткову заборгованість, що виникла після 01.01.2013 року, діюче законодавство не передбачає зупинення виконавчого провадження у частині, що в силу вимог абз.6 п.3.7 ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", вимагає від державного виконавця зупинення виконавчого провадження повністю на весь період перебування боржника в Реєстрі ПЕК.
Аналогічні висновки містяться в постанові Вищого господарського суду України від 15 січня 2015 року у справі № 91/3281/13. За наведених обставин та правових норм, оскаржувані Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області щодо винесення постанови від 08.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45424384, були вчинені та прийняті відповідно до Закону та у межах повноважень суб'єкта оскарження, отже права та свободи заявника порушені не були.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, Закону України "Про виконавче провадження", Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", керуючись ст. 86, ч. 3 ст. 121-1 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
в задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (№ 14/2-1489 від 26.12.14; вх. № 16647/14 від 29.12.14) на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області відмовити.
Суддя І.П. Кавлак
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Кузишин У. Б. 10.02.15