ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" січня 2015 р. м. Київ К/800/55346/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Борисенко І.В.
Островича С.Е.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест»
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2011
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2012
у справі № 2а-9810/10/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест»
до Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Агро-Інвест») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Червонограді Львівської області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.10.2010 №0000642301/0.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2012 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.05.2013, в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду України від 22.10.2013 скасовано ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27.05.2013 та направлено справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Агро-Інвест» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за червень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в період з 01.05.2010 по 30.06.2010, за результатами якої складено акт від 21.10.2010 №2803/2301/31228240.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.10.2010 №0000642301/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування в розмірі 252148,00 грн.
Фактичною підставою для зменшення суми бюджетного відшкодування слугував висновок податкового органу про порушення позивачем п. 4.1, п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: завищення бюджетного відшкодування в сумі 252148,00 грн. по декларації за червень 2010 року та заниження податкового зобов'язання по декларації за червень 2010 року на суму 139695,00 грн.
При цьому, податковий орган виходив з того, що позивачем при реалізації товарів у розрахунку собівартості використано фактурну вартість сировини але на думку податкового органу, в даному випадку, звичайною ціною м'ясопродуктів для визначення ціни реалізації є митна вартість, так як саме на неї був нарахований податок на додану вартість і держмито при проведенні процедури розмитнення. Дана ціна визначена відповідальними особами митниці і зафіксована у вантажно-митних деклараціях.
В матеріалах справи наявні інвойси, фактури та вантажно-митні декларації відповідно до яких ТОВ «Агро-інвест» імпортувало на територію України м'ясопродукти. Дана продукція була реалізована позивачем на митній території України підтвердженням чого є відповідні видаткові накладні.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що при реалізації товару позивач на порушення вимог п. 4.1, п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» неправомірно розрахував базу оподаткування виходячи з договірної вартості, яка була нижче митної вартості, а тому спірне податкове повідомлення-рішення відповідача відповідає вимогам податкового законодавства.
Проте колегія суддів не може погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» (у редакції, чинній на момент виникнення спору) база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг). У разі якщо звичайна ціна на товари (послуги) перевищує договірну ціну на такі товари (послуги) більше ніж на 20 відсотків, база оподаткування операції з поставки таких товарів (послуг) визначається за звичайними цінами.
Згідно з пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду.
При цьому за правилами пп. 1.20.1 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо цим пунктом не встановлено інше. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що при визначенні бази оподаткування операцій з реалізації на території України імпортованого товару, митна вартість та звичайна ціна не є тотожними. База оподаткування податком на додану вартість позивачем визначена вірно - відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» - із договірної вартості цих засобів, яка не нижча за звичайні ціни, а п. 4.3 названого Закону, на який посилається відповідач, вказуючи на те, що ціна такого товару при його подальшій поставці, не може бути меншою за митну вартість, регулює оподаткування операцій виключно із імпорту товарів на митну територію України і не стосується правил оподаткування інших господарських операцій.
Згідно зі ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Виходячи з вищевикладеного, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій і постановлення нового рішення про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2012 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Інвест» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.10.2010 №0000642301/0.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)С.Е. Острович