Постанова № 42648516, 19.01.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2015
Номер справи
808/9712/14
Номер документу
42648516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2015 року 15 год. 55 хв. Справа № 808/9712/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача Загрія Р.О.

представника відповідача Аксаріна Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЛТС»

до: Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

про: визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЛТС» (далі - позивач або ТОВ «ТД «ЛТС») звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області) про визнання дій щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 31.10.2014 протиправними, визнання протиправним та скасування наказу № 901 від 08.12.2014 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 30.10.2014 включно при документальному оформленні операцій з придбання мазуту (робіт, послуг) з ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон», ТОВ «АЛ-Холдинг», ПП «Фірма «Сіол» та подальшу реалізацію в адресу Міністерства оборони України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перевірка ТОВ «ТД «ЛТС» за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, зазначена в наказі ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 901 від 04.12.2013, вже проводилась на підставі наказу № 425 від 25.05.2014 про проведення планової виїзної документальної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» у тому числі по взаємовідносинам з ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон», ТОВ «АЛ-Холдинг», ПП «Фірма «Сіол» та подальшу реалізацію в адресу Міністерства оборони України. Вважає, що дії відповідача щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» є такими, що вчинені не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, а наказ № 901 від 08.12.2014 є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав пояснення в їх обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що наказ про призначення перевірки є актом внутрішнього управління, не є рішенням про визначення податкового зобов'язання та не несе негативних наслідків для платника податків. Правомірність прийняття таких наказів може бути перевірена разом з оскарженням податкового повідомлення-рішення. Вважає, що дії ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області щодо призначення перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» та прийняття наказу про проведення перевірки № 901 від 08.12.2014 є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на адресу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області листом від 31.10.2014 від Прокуратури Запорізької області надійшла постанова про призначення документальної виїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013по 31.07.2014 включно при документальному оформленні операцій з придбання мазуту (робіт, послуг) в ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Сан Транс Плюс», ТОВ «Ойл-Д», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон» (нинішня назва ТОВ «ЛТД-Спецкомторг») та подальшу реалізацію в адресу Міністерства оборони України, у зв'язку з проведенням СУ ФР ГУ Міндоходів у Запорізькій області досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32014080000000052 відносно службових осіб ТОВ «ТД «ЛТС» за ознаками частини 3 статті 212 Кримінального кодексу України. Відповідно до листа прокуратури, проведення перевірки необхідно було призначити до 05.11.2014 (а.с. 104-106).

08.12.2014 Головою комісії з проведення реорганізації, першим заступником начальника ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області прийнято рішення, яке оформлено наказом № 901 від 08.12.2014 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 30.10.2014 включно при документальному оформленні операцій з придбання мазуту (робіт, послуг) в ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон» (нинішня назва ТОВ «ЛТД-Спецкомторг»), ТОВ «АЛ-Холдинг», ПП «Фірма «Сіол» та подальшу реалізацію в адресу Міністерства оборони України. Тривалість перевірки встановлено 5 робочих днів починаючи з 08.12.2014 по 12.12.2014 (а.с. 21, 108-109).

Як зазначено в наказі, він винесений на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України.

Крім того, 08.12.2014 ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області на адресу ТОВ «ТД «ЛТС» рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено повідомлення від 08.12.2014 № 151/10400/10/08-29-2201 про проведення перевірки та повідомлення № 10401 від 08.12.2014 про запрошення на підписання акта перевірки (а.с. 22-23, 107, 110-111).

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України та відповідно до наказу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 901 від 08.12.2014, посадовими особами ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області проведена позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 30.10.2014 включно при документальному оформленні операцій з придбання мазуту (робіт, послуг) в ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон» (нинішня назва ТОВ «ЛТД-Спецкомторг»), ТОВ «АЛ-Холдинг», ПП «Фірма «Сіол» та подальшу реалізацію в адресу Міністерства оборони України за результатами якої складено Акт № 175/08-29-22-0109/36448238 від 19.12.2014 (а.с. 24-40).

Перевірка проведена з 08.12.2014 по 12.12.2014. Крім того в Акті зазначено, що перевірка проведена відповідно до постанови від 30.10.2014 старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції радника міліції Маміча А.І. в рамках розслідування по кримінальному провадженню № 32014080000000052 відносно службових осіб ТОВ «ТД «ЛТС» за ознаками частини 3 статті 212 Кримінального кодексу України.

Вважаючи дії відповідача щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки неправомірними позивач звернувся до суду.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Податковим кодексом України.

Перелік обставин, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України, за наявності яких проводиться перевірка, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, у разі коли отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Згідно з пунктом 79.1 статті 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно з пунктами 79.2 та 79.3 статті 79 Податкового кодексу України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Таким чином, обов'язковими умовами здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків є: 1) наявність обставин для проведення документальної перевірки визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України; 2) надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» від 08.12.2014 № 901, прийнятий на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на адресу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області від Прокуратури Запорізької області надійшла постанова від 30.10.2014 про призначення документальної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» відповідно до якої і була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 30.10.2014, що відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України є обставиною, за наявності якої здійснюється перевірка. У зв'язку з чим суд не приймає до уваги посилання позивача на підпункт 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, що наказ про проведення перевірки мав бути прийнятий Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, оскільки перевірка проводилась саме на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Наказ про проведення перевірки та повідомлення про початок проведення перевірки були направлені на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується наданим представником відповідача повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Таким чином, ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області виконані вимоги Податкового кодексу України щодо проведення документальних позапланових невиїзних перевірок та відповідач мав право розпочати проведення такої документальної невиїзної перевірки, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ТД «ЛТС» відповідно до наказу про проведення перевірки № 901 від 08.12.2014 призначена та проведена правомірно.

Щодо зазначення представником позивача, що перевірка за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, зазначена в наказі ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 901 від 04.12.2013, вже здійснювалась на підставі наказу № 425 від 25.05.2014, суд зазначає, що на час проведення перевірки Податковим кодексом України не встановлювалось обмеження щодо проведення повторних перевірок.

Крім того, пунктом 78.2 статті 78 Податкового кодексу України, обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.

З наданого Акту перевірки № 77/08-29-22-0108/36448238 від 01.07.2014 про результати проведення планової виїзної перевірки ТОВ «ТД «ЛТС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2013 також не вбачається, що предметом даної перевірки були саме взаємовідносини із ТОВ «Вербена-Н», ТОВ «Пінта Рей», ТОВ «Модуль Груп», ТОВ «Компанія «Омега Люкс», ТОВ «ТД «Регіон», ТОВ «АЛ-Холдинг», ПП «Фірма «Сіол» та подальша реалізація в адресу Міністерства оборони України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що податковим органом доведено наявність обставин для призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визначених Податковим кодексом України, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність дій як при прийнятті рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, так і під час призначення та проведення такої перевірки позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша