ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
щодо вирішення питання про вжиття заходів забезпечення позову
27 січня 2015 року м. Київ № 826/20971/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:
головуючого судді Шулежка В.П., суддів Іщука І.О., Погрібніченка І.М.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
за участю сторін:
представників позивача - Чумак О.І., Савчук І.О.,
представника відповідача 1 - Медвецький Т.А.,
представника відповідача 2 - Семенець Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки про визнання протиправним подання та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки про визнання протиправним подання та скасування наказу № 1395 від 27.11.2014 року «Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єкта зовнішньої діяльності України» - товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП».
Позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 1395 від 27.11.2014 року «Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єкта зовнішньої діяльності України» - товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» - до моменту набрання рішенням суду законної сили.
В судовому засіданні представник позивача дане клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представники відповідачів 1, 2 заперечували проти задоволення клопотання повністю.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для забезпечення адміністративного позову суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Тобто, для вжиття заходів забезпечення позову повинні існувати реальні обставини наведені у вищезазначеній нормі.
Згідно ч. 3 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, адміністративний позов, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч. 4 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України).
З зазначеної норми вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливо лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.
Обґрунтовуючи клопотання позивач зазначив, що застосована оскаржуваним наказом санкція передбачає суттєві ускладнення при здійсненні господарської діяльності ТОВ «Авіаремонтне підприємство «УРАРП», які носять характер штрафних санкцій та мають застосовуватись у випадку встановлення вини позивача.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, дослідивши подане клопотання, доводи, які наведенні позивачем в його обґрунтування, матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що у клопотанні про забезпечення позову, з урахуванням предмету спору, позивачем не наведено жодних реальних обставин, які підтверджували б існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, або неможливості захисту цих прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів, чи факту понесення значних зусиль та витрат для відновлення порушених прав..
Разом з тим, суд зазначає, що ознаки протиправності оскаржуваних наказу та дій підлягають встановленню при вирішенні справи по суті.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а відтак відсутні підстави для задоволення клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаремонтне підприємство «УРАРП» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 31.01.2015 року.
Головуючий суддя В.П. Шулежко
Суддя І.О. Іщук
Суддя І.М. Погрібніченко