ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10.02.2015 Справа № 920/1164/13Господарський суд Сумської області у складі судді Зайцевої І.В., розглянувши заяву № 66/09-13 від 14.01.2015 року Державної екологічної інспекції у Сумській області про відстрочку виконання судового рішення по справі № 920/1164/13 за позовом: Шосткинського міжрайонного прокурора в особі Держаної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт. Вороніж, Шосткинський район, Сумська область за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Воронізька селищна рада Шосткинського району Сумської області, смт. Вороніж, Шосткинський район, Сумська область, про відшкодування збитків в розмірі 62696 грн. 37 коп. -
Представники:
Від позивача: Матюха Д.М.;
Від відповідача: не з'явився .;
Від третіх осіб: не з'явилися;
Від ДВС: не з'явився;
Прокурор: не з'явився;
При секретарі судового засідання Мітіній Н.М.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Сумської області від 11.08.2014 року по справі 3 920/1164/13 в задоволенні позову було відмовлено та стягнуто з Державної екологічної інспекції в Сумській області в доход державного бюджету України (рахунок 31218206783002, МФО837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач - УДКС у м. Суми, 22030001) 1720 грн. 50 коп. судового збору.
27.08.2014 року на примусове виконання судового рішення по справі № 920/1714/13 був виданий відповідний судовий наказ.
15.01.2015 року до суду надійшла заява № 66/09-13 від 14.01.2015 року Державної екологічної інспекції у Сумській області про відстрочку виконання судового рішення по справі № 920/1164/13, в якій інспекція просить відстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області по справі № 920/1164/13 від 11.08.2014 року в частині стягнення з Державної екологічної інспекції у Сумській області на користь спеціального фонду Державного бюджету України судового збору в розмірі 1720 грн. 50 коп. строком на 6 місяців.
В обґрунтування вищезазначеної заяви про відстрочку виконання судового рішення позивач зазначає, що ним 30.12.2014 року отримано постанову старшого державного виконавця Кутняка І.В. про відкриття виконавчого провадження від 24.12.2014 року ВП № 45916407 за вищевказаним наказом. У зв'язку з тим, що позивач є державним органом виконавчої влади, який повністю фінансується з державного бюджету та є неприбутковою установою, він не має можливості сплати існуючу заборгованість зі сплати судового збору, оскільки кошторисом Держекоінспекції на 2014 рік не передбачалось видатків по коду - 2800, видатків на поточні витрати в тому числі і на оплату судового збору, а кошторис на 2015 рік ще не прийнятий та не доведений позивачу.
Згідно зі статті 124 Конституції України та статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до положень статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Згідно приписів пункту 7.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 «Про деякі питання практики виконання рішень ухвал, постанов господарських судів України» господарський суд на підставі статті 121 Господарського процесуального кодексу України має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання. Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Пункт 7.2 вищезазначеної постанови зазначає, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Беручи до уваги той факт, що Державна екологічна інспекція у Сумській області є державною неприбутковою установою, яка фінансується виключно з державного бюджету, видатки якої передбачаються тільки кошторисом на поточний рік, а також враховуючи стратегічно важливий для країни напрямок її діяльності, суд вважає такі обставини винятковими, в зв'язку з чим відповідно до ст. 121 ГПК України зазначає про задоволення заяви позивача про відстрочення виконання рішення господарського суду Сумської області від 11.08.2014 на шість місяців з дати винесення даної ухвали.
Керуючись ст. ст. 86, 87, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області № 66/09-13 від 14.01.2015 про відстрочку виконання рішення господарського суду Сумської області від 11.08.2014 - задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області від 11.08.2014 у справі № 920/1164/13 в частині стягнення з Державної екологічної інспекції у Сумській області в доход державного бюджету України (рахунок 31218206783002, МФО837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач - УДКС у м. Суми, 22030001) 1720 грн. 50 коп. судового збору на шість місяців з дати винесення даної ухвали.
Суддя І.В. Зайцева