ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 січня 2015 року № 826/17629/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Огурцова О.П., суддів Данилишина В.М. , Кузьменка В.А., при секретарі судового засідання Берко А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомГромадської організації "Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції" до треті особиМіністерства фінансів України Товариство з обмеженою відповідальністю "М.С.Л.", Міністерство внутрішніх справ України, Державна фіскальна служба Українипровизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
за участю:
представника позивача - Яценка Д.В. (довіреність б/н від 11.01.2015),
представника відповідача - Наталич А. А. (довіреність № 31-15030-08/10 від 08.04.2014),
представника третьої особи 1: Кучерук Н.С. (довіреність б/н від 01.09.2014),
представника третьої особи 2: Козелька Є.А. (довіреність № 90/2014 від 24.04.2014),
представника третьої особи 3: Грищенко В.Ю. (довіреність № 99-99-10-17/18 від 06.08.2014),
на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29.01.2015 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Громадська організація "Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.11.2014 було відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2014 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "М.С.Л.", закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2014 залучено до участі у справі в якості третьої особи Міністерство внутрішніх справ України та Державну фіскальну службу України.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що як стало відомо зі скарг громадян, Підприємство з 100% іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» (бланк ліцензії серії АВ № 446756 зі строком дії з 30.03.2001 по 30.03.2014), Приватне акціонерне товариство «Патріот» (бланк ліцензії серії АВ №446757 зі строком дії з 26.03.2001 по 26.03.2014), Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» (бланк ліцензії серії АВ №446755 зі строком дії з 23.02.2001 по 23.02.2014) та Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (бланк ліцензії серії АВ №446758 зі строком дії з 23.02.2001 по 23.02.2014), не дивлячись на сплив строку дії ліцензій, продовжують свою діяльність та не вчиняють жодних дій для отримання нових ліцензій, тобто діють всупереч Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», у той час, як відповідач, який є уповноваженим органом державного нагляду (контролю) за проведення лотерей в Україні, не вчинив жодних дій спрямованих на недопущення порушення операторами державних лотерей, строк дії ліцензій яких вже скінчився, вимог чинного законодавства та дозволяє зазначеним підприємствам продовжувати здійснювати свою діяльність без отримання на те відповідної ліцензії.
У судовому засіданні 29.01.2015 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав через канцелярію суду письмові заперечення на адміністративний позов в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що ним здійснюються всі необхідні дії щодо нормативно - правового регулювання у сфері випуску та проведення лотерей. Також відповідач посилався на те, що він в межах компетенції, інформував Міністерство внутрішніх справ України та Державну фіскальну службу України листами №31-14040-13-5/21123 від 14.08.2014 та №31-14040-13-5 21124 від 14.08.2014 про необхідність вжиття відповідних заходів щодо притягнення до відповідальності суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють діяльність з випуску та проведення лотерей без ліцензій.
Представник відповідача у судовому засіданні 29.01.2015 заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник третьої особи 1 у судовому засіданні 29.01.2015 надала усні пояснення та зазначила, що частково підтримує адміністративний позов, а саме, у частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів для усунення порушень законодавства України в сфері ліцензування та порядку проведення державних лотерей.
Представники третих осіб 2 та 3 у судовому засіданні 29.01.2015 заперечили проти позовних вимог та просили суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши представників позивача, відповідача та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів, -
В С Т А Н О В И ЛА:
У І кварталі 2014 року строк дії ліцензій на здійснення діяльності з випуску та проведення лотерей закінчився у державних лотерей: ПрАТ «Патріот» (бланк ліцензії серії АВ № 446757 зі строком дії з 26.03.2001 по 26.03.2014, код ЄДРПОУ 23726159); Підприємства з 100% іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» (бланк ліцензії серії АВ № 446756 зі строком дії з 30.03.2001 по 30.03.2014, код ЄДРПОУ 24940541), ТОВ «М.С.Л.» (бланк ліцензії серії АВ № 446755 зі строком дії з 23.02.2001 по 23.02.2014, код ЄДРПОУ 30109292) та ПАТ «Державний ощадний банк України» (бланк ліцензії серії АВ №446758 зі строком дії з 23.02.2001 по 23.02.2014, код ЄДРПОУ 00032129).
Вказані суб'єкти господарювання користуючись нормами статті 15 Закону України "Про державні лотереї" продовжують здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей без ліцензії.
Громадська організація "Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції" є громадським об'єднанням метою діяльності якого є здійснення та захист прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів.
Громадська організація "Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції" вважаючи, що Міністерством фінансів України, яке є уповноваженим органом державного нагляду (контролю) за проведенням лотерей в Україні було допущено бездіяльність, яка полягає у відсутності контролю за діяльністю операторів державних лотерей України звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство фінансів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 20.08.2014 Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності, бухгалтерського обліку, випуску і проведення лотерей, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, казначейського обслуговування бюджетних коштів, запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та забезпечує формування єдиної державної податкової, митної політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері видобутку, виробництва, використання та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, їх обігу та обліку.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 зазначеного Положення основним завданням Мінфіну, зокрема, є забезпечення формування та реалізація державної фінансової та бюджетної політики, державної політики у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності, бухгалтерського обліку, випуску та проведення лотерей.
Підпунктами 5, 77 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 20.08.2014 Мінфін відповідно до покладених на нього завдань: здійснює нормативно-правове регулювання у фінансовій, бюджетній, податковій, митній сферах, у сфері адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску; у сфері державного фінансового контролю, казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку, випуску і проведення лотерей, організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності, видобутку, виробництва, використання та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, їх обігу та обліку, у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму; здійснює регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму щодо суб'єктів господарювання, які проводять лотереї або будь-які інші азартні ігри, суб'єктів господарювання, які здійснюють торгівлю дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них, аудиторів, аудиторських фірм, фізичних осіб - підприємців, які надають послуги з бухгалтерського обліку.
Відповідно до Переліку органів ліцензування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1698 від 14.11.2000 Міністерство фінансів України визначено органом ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей.
Частиною першою статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отже, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері випуску і проведення лотерей та здійснює регулювання, нагляд і контроль в зазначеній сфері.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про державні лотереї в Україні" законодавство про лотереї складається з цього Закону, що є спеціальним (базовим) законом у регулюванні лотерейної сфери, інших нормативно-правових актів. Ліцензування діяльності з випуску та проведення лотерей здійснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Пунктом 24 частини третьої статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" встановлено, що відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема, випуск та проведення лотерей.
Згідно з частиною третьою статті 14 Господарського кодексу України . ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання - ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов. Відносини, пов'язані з ліцензуванням певних видів господарської діяльності, регулюються законом.
Частиною першою статті 51 Господарського кодексу України встановлено, що підприємницька діяльність припиняється у разі закінчення строку дії ліцензії
Згідно з частиною другою статті 15 зазначеного Закону встановлено, що оператори лотерей, що провадили діяльність з випуску і проведення державних лотерей до моменту набрання чинності цим Законом на підставі виданих ліцензій, діють на підставі цих ліцензій до моменту закінчення терміну їх дії. У разі відсутності нормативно-правових актів, необхідних для отримання нових ліцензій, оператори лотерей, що провадили діяльність з випуску і проведення державних лотерей до моменту набрання чинності цим Законом на підставі виданих ліцензій, продовжують свою діяльність до отримання нових ліцензій, але не більше як на три місяці з моменту набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов'язані з отриманням доходу у великих розмірах, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Статтями 2 та 3 Закону України "Про заборону грального бізнесу в Україні" встановлено, що в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх. До суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України. Застосування фінансових санкцій, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється за рішенням суду, ухваленим за позовом органів міліції та/або органів доходів і зборів.
З наявних в матеріалах справи копій листів №31-14040-13-5/21123 від 14.08.2014 та №31-14040-13-5/21124 від 14.08.2014 вбачається, що відповідач в межах компетенції інформував Міністерство внутрішніх справ України та Державну фіскальну службу України про необхідність вжиття відповідних заходів щодо притягнення до відповідальності суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють діяльність з випуску та проведення лотерей без ліцензій
Листом № 31-14040-03-3/24387 від 22.09.2014 відповідач звернуся до Прем'єр-міністра України Яценюка А.П., з проханням доручити йому разом із правоохоронними органами провести правову оцінку проведення діяльності операторів лотерей без ліцензій, що підтверджується копією відповідного листа наявною в матеріалах справи.
Відповідно до частин другої, дев'ятою та десятою статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" спеціально уповноважений орган з питань ліцензування здійснює позапланові перевірки додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування лише на підставі надходження до нього в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення вимог законодавства у сфері ліцензування, або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень органом ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування. Планові перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснюють органи ліцензування або спеціально уповноважений орган з питань ліцензування лише на підставі надходження до них у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатом ліцензійних умов або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов.
Відповідачем в письмових запереченнях та під час судового засідання зазначено про те, що до нього не находило повідомлень про порушення ліцензіатами ліцензійних умов від позивача не находило. Позивачем зазначений факт не заперечувався.
Згідно з наказом № 23 від 25.01.2014 "Про проведення планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "М.С.Л.", його філій, представництв та інших відокремлених структурних підрозділів" з 27.02.2014 по 13.02.2014, тобто в період дії ліцензії серії АВ № 446755, була проведена планова перевірка Товариства "М.С.Л.".
Пунктом 3 частини першої статті 5 Закону України "Про адміністративні послуги" встановлено, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги.
Законом України «Про державні лотереї в Україні», який є спеціальним з регулювання правовідносин у сфері ліцензування діяльності з випуску та проведення лотереї, не встановлено переліку та вимог до документів, необхідних для отримання ліцензії.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджується факт того, що відповідно до наказу відповідача № 819 від 19.09.2013 «Про затвердження Змін до Плану діяльності Міністерства фінансів України з підготовки проектів регуляторних актів на 2013 рік» розроблено проект Закону «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про державні лотереї в Україні», оприлюднено на сайті Міністерства фінансів України 27.09.2013, погоджено без зауважень Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, рішення № 1198 від 08.11.2013, та Міністерством юстиції України, висновок від 27.01.2014. Вказаний законопроект внесено до наказу Міністерства фінансів України № 366 від 01.04.2014 «Про затвердження Змін до Плану діяльності Міністерства фінансів України з підготовки проектів регуляторних актів на 2014 рік» та на даний час проект знаходиться знаходиться на розгляді в Кабінету Міністрів України.
Крім того, на виконання доручення Прем'єр-міністра України Яценюка А.П. від №30983/0/1-14 від 15.08.2014 відповідачем було направлено лист про внесення законопроекту «Про лотереї в Україні» на розгляд Кабінету Міністрів України, що підтверджується копією відповідного листа наявною в матеріалах справи.
З огляду на зазначене суд, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И ЛА:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді В.М. Данилишин
В.А. Кузьменко
Постанову у повному обсязі складено 05.02.2015