Ухвала суду № 42647221, 04.02.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2015
Номер справи
355/1579/14-а
Номер документу
42647221
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 355/1579/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Єременко В.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

04 лютого 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретаря судового засідання Самсонової М.М., за участю представника відповідача Саміленко Н.А., представника третьої особи Свиридова К.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області на постанову Баришівського районного суду Київської області від 14 жовтня 2014 року у адміністративній справі № 355/1579/14-а за позовом Баришівського міжрайонного прокурора Київської області до Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області, третя особа - Колективне підприємство "Слов`янський" про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

26.09.2014 року Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області про скасування рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення Морозівської сільської ради № 600-38-06 від 24.10.2013 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» прийняте з порушенням вимог вищевказаних норм законодавства, оскільки вказана земельна ділянка повинна передаватися в оренду лише за результатами проведення торгів (аукціонів), а документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, повинна виготовлятися на замовлення Морозівської сільської ради спеціально уповноваженим на те суб'єктами господарювання. Морозівською сільською радою жодних дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів не вчинено, комісію у складі семи осіб для відбору виконавців робіт з землеустрою та виконавців земельних торгів не створено, та дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду надано не спеціально уповноваженому на те суб'єкту господарської діяльності. А тому вказане рішення Морозівської сільської ради є незаконним, оскільки прийнято поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та Законами України і підлягає скасуванню.

Постановою Баришівського районного суду Київської області від 14 жовтня 2014 року позов задоволено: скасовано рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в с. Морозівка по вул. Вокзальна, 3, загальною площею 1.2 га.

Суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки Морозівська сільська рада Баришівського району Київської області не провела ніяких дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів, не створили комісію у складі семи осіб для відбору виконавців робіт з землеустрою та виконавців земельних торгів згідно Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах. Дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду надано не спеціально уповноваженому на те суб,єкту господарської діяльності та нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності особи Свиридова К.І.

Не погодившись з таким рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що згідно ст. 134 Земельного кодексу п.2 земельна ділянка площею 1,2 га в селі Морозівка Баришівського району Київської області по вул. Вокзальна, 3 не підлягає продажу на конкурсних засадах, як земельна ділянка з будівлею постійного користувача, передається в оренду без торгів, так як на території цієї земельної ділянки знаходиться приміщення, і яке без руйнування не можна відірвати від земельної ділянки.

В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримали доводи апеляційної скарги, представник позивача до суду не прибув.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 24 жовтня 2013 року Морозівською сільською радою Баришівського району Київської області прийнято рішення за №600-38-06 про надання дозволу директору ринку «Слов`янський» Свиридову К.І. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років площею 1.2 га для закінчення будівництва ринкового комплексу по вул. Вокзальна, 3 в с.Морозівка.

На підставі постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів № 57 від 02.07.2014 року Баришівською міжрайонною прокуратурою Київської області проведено перевірку додержання вимог Земельного законодавства України у Морозівській сільській раді Баришівського району Київської області, якою встановлено порушення відповідачем вимог ст. 19 Конституції України та ст.ст. 124, 134, 135, 136, 137 ЗК України.

Відповідно до листа Баришівського бюро технічної інвентаризації № 268 від 23.06.2014 року, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: с. Морозівка, вул. Вокзальна, 3, не зареєстровано.

Згідно листа Відділу містобудування та архітектури Баришівської районної державної адміністрації № 1-07-113 від 12.06.2014 року, інформація про наявність нерухомого майна за вказаною адресою у відділі відсутня.

Відповідно до листа Морозівської сільської ради № 159 від 24.06.2014 року, відомості про наявність права власності на об'єкт нерухомості за вищевказаною адресою у сільській раді відсутні.

Прокурор вважає, що рішення Морозівської сільської ради № 600-38-06 від 24.10.2013 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» прийняте з порушенням вимог вищевказаних норм законодавства, оскільки вказана земельна ділянка повинна передаватися в оренду лише за результатами проведення торгів (аукціонів), а документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, повинна виготовлятися на замовлення Морозівської сільської ради спеціально уповноваженим на те суб'єктами господарювання. Морозівською сільською радою жодних дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів не вчинено, комісію у складі семи осіб для відбору виконавців робіт з землеустрою та виконавців земельних торгів не створено, та дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду надано не спеціально уповноваженому на те суб'єкту господарської діяльності. А тому вказане рішення Морозівської сільської ради є незаконним, оскільки прийнято поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та Законами України і підлягає скасуванню.

26.09.2014 року Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до суду з адміністративним позовом щодо скасування вказаного рішення сільської ради.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська рада, як суб'єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності на право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 124 Земельного кодексу «Про порядок передачі земельних ділянок в оренду:

- передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підстав рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки;

- передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених частинами другою та третьої ст. 134 Земельного кодексу.

Статтею 134 Земельного кодексу визначено перелік випадків передачі земельних ділянок без проведення земельних торгів.

Оскільки нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності особи Свиридова К.І., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що передача в оренду земельної ділянки для закінчення будівництва ринкового комплексу без проведення земельних торгів у даному випадку неможлива.

Статтею 135 Земельного кодексу України зазначено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що оскільки нерухоме майно, що знаходиться за даною адресою, не перебуває у приватній власності особи Свиридова К.І., передача в оренду земельної ділянки для закінчення будівництва ринкового комплексу без проведення земельних торгів у даному випадку неможлива, проте Морозівською сільською радою Баришівського району Київської області не проведено ніяких дій для підготовки до проведення процедури земельних торгів, тому рішення Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області №600-38-06 від 24.10.2013 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в с. Морозівка по вул. Вокзальна, 3, загальною площею 1.2 га. є таким, що прийняте поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та Законами України, та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текс ухвали виготовлено 09.02.2015 р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області на постанову Баришівського районного суду Київської області від 14 жовтня 2014 року у адміністративній справі № 355/1579/14-а, залишити без задоволення.

Постанову Баришівського районного суду Київської області від 14 жовтня 2014 року у адміністративній справі № 355/1579/14-а за позовом Баришівського міжрайонного прокурора Київської області до Морозівської сільської ради Баришівського району Київської області, третя особа - Колективне підприємство "Слов`янський" про скасування рішення, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Епель О.В.

Кобаль М.І.