П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/16331/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Донцов Д.Ю.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
Головуючого: судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2014 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду в Одеській області про:
- визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку і виплати позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням підвищення посадового окладу в розмірі 1560 грн. з 01 серпня 2008 року і премії в розмірі 90% з 01 липня 2011 року - неправомірними;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 відповідно до наказів Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, №355 від 25.06.2011 р., які видані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчальницького складу» з урахуванням підвищення розміру посадового окладу 1560 грн. з 01 серпня 2008 року у складі загального грошового забезпечення , премії у розмірі 90% від посадового окладу, починаючи з 01 липня 2011року.
За наслідками розгляду адміністративної справи 13 листопада 2014 року Приморським районним судом м. Одеси прийнято постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку і виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з урахуванням підвищення посадового окладу в розмірі 1560 грн. з 01 вересня 2008 року. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЕДРПОУ 20987385) провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, виданого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчальницького складу», з урахуванням підвищення розміру посадового окладу 1560 грн. з 01 вересня 2008 року у складі загального грошового забезпечення. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 163 КАС України встановлено Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк для подачі до суду звіту про виконання даної постанови з моменту набрання постановою законної сили. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ГУПФ України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Одеській області, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_2 згідно наказу Міністра оборони України №455 (по особовому складу) від 18 липня 1998 року звільнений з військової служби в запас за п.65, підпункт «в» за станом здоров'я з посади начальника науково-дослідного відділу (проблем тилового та технічного забезпечення з'єднань, частин та підрозділів Сухопутних військ) науково-дослідного управління (систематичних досліджень проблем забезпечення бойових дій з'єднань, частин та підрозділів Сухопутних військ) Наукового центру бойового застосування Сухопутних військ (при Одеському інституті Сухопутних військ) та призначено пенсію, розмір якої станом на квітень 2014 року становить 4265,25 грн. з соціальними надбавками.
Наказом № 377 Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, виданого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчальницького складу» було затверджено нові схеми розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців.
В травні 2014 року позивач звернувся до військового комісару Одеського обласного комісаріату про надання йому довідки про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців викладацького складу.
Зі змісту супровідного листа Одеського обласного військового комісаріату № 3002 від 03 червня 2014 року, вбачається, що Одеським обласним військовим комісаріатом 26.05.2014 року за №2768 направлено документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку грошового забезпечення з 01.04.2012 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 та наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 з урахуванням посадового окладу 1560 грн.
В червні 2014 року, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 року та №355 від 25.06.2011року з урахуванням підвищення посадового окладу 1560 грн. з 01 серпня 2008 року у складі загального грошового забезпечення, та премії у розмірі 90% від посадового окладу, починаючи з 01.07.2011 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.07.2014 року позивачу повідомлено, що на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, на яку ОСОБА_2 посилається у зверненні, у червні 2012 року головним управлінням було проведено відповідне нарахування підвищення пенсії з 01.07.2012, з 2012 та з 01.01.2013. В результаті чого загальна сума пенсійної виплати з 01,07.2012 становила 6013,26 грн., з 01.09.2012 - 6307,81 гри, а з 01.01.2013 -6501,65 грн. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства.
Разом з тим, відповідач продовжує нараховувати та виплачувати пенсію позивачеві без урахування підвищення посадового окладу, запровадженого вищевказаним Наказом Міністра оборони України № 377.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку і виплати позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням підвищення посадового окладу в розмірі 1560 грн. з 01 вересня 2008 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, з урахуванням підвищення розміру посадового окладу 1560 грн. з 01 вересня 2008 року у складі загального грошового забезпечення, суд першої інстанції виходив з законності та обґрунтованості вимог позивача щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.08 р. № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»,
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Апеляційний суд вважає доцільним зазначити, що відповідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в ч. 3 ст. 63 якого встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.08 р., перерахунок раніше призначених пенсій відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
В п. 3 постанови КМУ № 1294 від 07.11.07 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а в п. 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.
На виконання п. 12 ч. 2 постанови КМУ № 1294 від 07.11.07 р., з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України був виданий наказ № 377 від 28.07.08 р. «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.08 р. за № 761/15452.
Зазначеним наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.08 р. затверджена Схема розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України). Згідно зі Схемою розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України посадовий оклад за посадою, яку займав позивач до звільнення і з посадового окладу якої позивачеві нараховується пенсія, визначений в розмірі 1380,0-1460,0 грн.
Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що зазначений наказ прийнятий на реалізацію повноважень, наданих постановою КМУ № 1294 від 07.11.07 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, апеляційний суд зазначає, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, в т.ч. й Міністру оборони України, то наказ останнього № 377 від 28.07.08 р. про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку позивача.
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом № 377 від 28.07.08 р. Доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачеві, з посиланням на те, що КМУ не приймалось рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців є безпідставними.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач отримував пенсію з 1998 року та був обізнаний щодо її розміру, а правова необізнаність не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки Конституція України поряд із обов'язком держави відповідати перед людиною за свою діяльність, встановлює й порядок доведення до відома населення законів.
Так, за приписами ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції встановила, що позовні вимоги заявлені за період з 01 липня 2011 року по 28 лютого 2014 року необхідно залишити без розгляду, відповідно до п. 1 ст. 100 КАС України, виходячи з того, що позивач звернувся до суду 01 вересня 2014 року.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду (01.09.2014р.), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 01.03.2014 р.
Апеляційний суд зазначає, що з 30.12.13 р. наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.08 р. втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України № 814 від 27.11.13 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Наведена обставина свідчить про те, що суд першої інстанції не врахував, що наказ № 377 втратив чинність з 30.12.13 р., а тому безпідставно не визначив кінцеву дату здійснення перерахунку, й відповідно правові підстави для задоволення позовних вимог за період з 01.03.2014 року відсутні.
Відповідно до ст.202 КАС України через порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове, яким позовні вимоги за період з 01 липня 2011 року по 31 березня 2014 року залишити без розгляду, а в іншій частині позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 197, 198, 201, 205, 207 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2014 року -скасувати та прийняти по справі нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 липня 2011 року по 28 лютого 2014 року залишити без розгляду.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: В.Л. Романішин