ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" лютого 2015 р. Справа № 806/4846/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представників сторін, прокурора,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ", Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" до Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 4.12.2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 0006851501 від 06.10.2014.
Визнано протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо неподання висновків до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" за березень-червень 2014 року.
Зобов'язано Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" з бюджету за березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відшкодовано з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" 560,28 грн сплаченого судового збору.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" на користь Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 4384,80 грн.
Не погоджуючись з даною постановою Житомирська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" звернулись з апеляційними скаргами, в яких просять: податкова інспекція - скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити повністю; товариство - скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Представники сторін, прокурор в судовому засіданні надали пояснення щодо своєї правової позиції.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора, представників сторін, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга податкової служби задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга товариства підлягає до задоволена з наступних підстав.
Судом встановлено, що 13.04.2014 ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2014 року з додатками, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 625998,00 грн. (а.с. 91-98).
У період з 16.05.2014 по 22.05.2014 посадовими особами Житомирської ОДПІ проведено документальну позапланову перевірку правомірності нарахування ТОВ "ДАСТ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за березень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за березень 2014 року.
За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено довідку № 3216/15-01 від 29.05.2014 (а.с. 47-51), згідно висновків якої, перевіркою підтверджено відображене ТОВ "ДАСТ" у декларації за березень 2014 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 625998 грн.
20.05.2014 ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2014 року з додатками, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 530081 грн (а.с.100-106).
У період з 12.06.2014 по 22.05.2014 посадовими особами Житомирської ОДПІ проведено документальну позапланову перевірку правомірності нарахування ТОВ "ДАСТ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за квітень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень 2014 року, за результатами якої складено акт № 4128/06-25/15-01 від 25.06.2014 (а.с. 11-15)
Даним актом зафіксовано, що при відображенні ТОВ "ДАСТ" у декларації за квітень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 530081,00 грн. - порушень не встановлено. Разом з тим, перевіркою встановлено порушення п. 198.6 ст. 198 ПК України, в результаті чого платником завищено від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (рядок 19 Декларації) за квітень 2014 року на 2916,67 грн.
Житомирською ОДПІ у період з 18.08.2014 по 27.08.2014 проведено позапланову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2012 та з питань бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого на розрахунковий рахунок платника за квітень 2014 року, за результатами якої складено акт № 5406/06-25/22-01/39178070/0100 від 03.09.2014 (а.с. 23-39).
Даним актом, крім іншого, встановлено порушення п. 181.1 ст. 181, п. 183.2, п. 183.10 ст. 183 ПК України, в результаті чого ТОВ "ДАСТ" занижено податок на додану вартість за серпень 2012 року на 5790,00 грн; підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за квітень 2014 року на 173414,00 грн; в порушення п. 200.1, 200.4 ст. 200 ПК України ТОВ «ДАСТ» не має право на отримання суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за квітень 2014 року на 356667,00 грн.
Не погодившись із висновками акту перевірки, позивач подав до контролюючого органу заперечення (а.с. 53-55)
Листом від 19.09.2014 за вих. № 30412/10/06-25-22-01 Житомирська ОДПІ повідомила ТОВ "ДАСТ" про те, що заперечення на акт виїзної позапланової перевірки від 03.09.2014 № № 5406/06-25/22-01/39178070/0100 враховані (а.с. 52).
На підставі акту перевірки від 03.09.2014року №5406/06-25/22-01/39178070/0100 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0001852201 від 25.09.2014року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 7238,00 грн., у тому числі: основний платіж - 5790,00 грн та штрафні (фінансові) санкції - 1448,00 грн. (а.с. 57).
Отже, за результатами проведених перевірок контролюючим органом підтверджено відображене ТОВ "ДАСТ" у декларації за квітень 2014 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 530081,00 грн.
19.06.2014 ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2014 року з додатками, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 724832,00 грн (а.с.108-114).
З метою з'ясування правомірності нарахування ТОВ "ДАСТ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за травень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за травень 2014 року, Житомирською ОДПІ у період з 09.07.2014 по 15.07.2014 проведено позапланову виїзну документальну перевірку, за результатами якої складено акт № 4730/06-25/15-01 від 22.07.2014року (а.с. 16-22).
Даним актом зафіксовано, що при відображенні ТОВ "ДАСТ" у декларації за травень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 724832,00 грн - порушень не встановлено.
20.07.2014 ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року з додатками, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 3274159,00 грн. (а.с.116-123).
10.08.2014 ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2014 року, відповідно до якого сума бюджетного відшкодування (рядок 23.1) складає 3171383,00 грн.(а.с.125-127).
У період з 15.09.2014 по 19.09.2014 посадовими особами Житомирської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "ДАСТ" позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за червень 2014 року, за результатами якої складено акт № 5757/06-25/15-01/33178070 від 19.09.2014 (а.с. 40-46), згідно висновків якого, контролюючим органом підтверджено бюджетне відшкодування за червень 2014 року в сумі 2860827,00 грн. Також, перевіркою встановлено порушення пп. 200.1, 200.4 ст. 200 ПК України, в результаті чого ТОВ "ДАСТ" було завищено суму, заявлену до бюджетного відшкодування на 310556,00 грн.
Отже, за результатами проведених перевірок з питань правомірності визначення суми ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування у деклараціях за березень-червень 2014 року контролюючим органом підтверджено:
- за березень 2014 року - 625998,00 грн;
- за квітень 2014 року - 530081,00 грн;
- за травень 2014 року - 724832,00 грн;
- за червень 2014 року - 2860827,00 грн.
Оцінюючи висновки суду першої інстанції, колегія судів виходить з наступного.
Приписами пункту 200.12 статті 200 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Проте, як встановлено у ході судового розгляду справи, на порушення приписів пункту 200.12 статті 200 ПК України, Житомирською ОДПІ не подано органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновки із зазначенням сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню з бюджету згідно декларацій за березень-червень 2014 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що неподання Житомирською ОДПІ висновків до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з бюджету ТОВ "ДАСТ" за березень-червень 2014 року є протиправною бездіяльністю контролюючого органу .
Як зазначено вище, актом перевірки Житомирської ОДПІ № 5757/06-25/15-01/33178070 від 19.09.2014 підтверджено бюджетне відшкодування за червень 2014 року в сумі 2860827,00 грн. та встановлено порушення пп. 200.1, 200.4 ст. 200 ПК України, в результаті чого ТОВ "ДАСТ" було завищено суму, заявлену до бюджетного відшкодування на 310556,00 грн.
На підставі даного акту, Житомирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006851501, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2014 року в сумі 310556,00 грн (а.с. 56).
Підставою для прийняття даного рішення слугував висновок контролюючого органу про завищення ТОВ "ДАСТ" суми, заявленої до бюджетного відшкодування на 310556,00 грн, оскільки частина залишку від'ємного значення, фактично сплаченого постачальникам, не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів) складає 2860827 грн, а не 3171383 грн., врахованих позивачем в додатку 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ за червень 2014 року; а також те, що частина заявленої до бюджетного відшкодування сума була знята розрахунком коригування (відбулося повернення коштів, в зв'язку з тим, що товар був поставлений в неповному обсязі), тому дана сума не може бути включена до бюджетного відшкодування.
Так, матеріалами справи підтверджено (а.с. 129-135), що ТОВ "Агро Логістика Україна" (контрагент ТОВ "ДАСТ") у червні 2014 року повернуті на рахунок позивача кошти, які були передплачені позивачем у травні 2014 року та в частині сум ПДВ були враховані позивачем у складі податкового кредиту за травень 2014 року. Сума ПДВ від повернутих постачальником у червні 2014 року коштів дійсно становила 647381,68 грн.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.
Пунктом 192.3 статті 192 ПК України передбачено, що результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Розділом 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів N 678 від 13.11.2013 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.12.2013 за N 2094/24626 (чинного, на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у рядку 16.1 відображається коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів придбання податкового кредиту, який було включено у рядок 10.1.
На виконання приписів ПК України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2014 року позивач відобразив коригування податкового кредиту в сторону його зменшення на 647382 грн, що також підтверджується змістом акту перевірки.
У свою чергу, коригування податкового кредиту у декларації за червень 2014 року призвело до виникнення позитивного значення, яке і було сплачено позивачем.
Суд відзначає, що податкове законодавство не містить іншого порядку відображення коригування податкового кредиту, тому зменшення контролюючим органом податкового кредиту за червень 2014 року і суми заявленої до бюджетного відшкодування, - є протиправним.
Згідно пункту 200.4 статті 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Факт сплати позивачем попередньої оплати постачальнику - ТОВ "Агро Логістика Україна" підтверджується змістом акту перевірки (сторінка10 акту, а.с. 44).
Враховуючи викладене правове обґрунтування та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що повернення коштів від постачальника у наступному звітному періоді не може бути підставою для зменшення показника фактично сплачених коштів постачальникам за попередній звітний період та не є підставою для зменшення від'ємного значення за попередній період та відмови у бюджетному відшкодуванні такого від'ємного значення за наступний звітний період.
Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06.10.2014 №0006851501 про відмову у наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2014 року в сумі 310556,00 грн. не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а також суперечить встановленим у справі обставинам, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, що є правовою підставою для задоволення позовних вимог у цій частині.
Враховуючи протиправність прийнятого Житомирською ОДПІ податкового повідомлення-рішення, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно заявлено до бюджетного відшкодування у декларації за червень 2014 року суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету розміром 3171383,00 грн.
Отже, загальна сума належного позивачу бюджетного відшкодування за березень-червень 2014року складає 5052294,00 грн, у тому числі:
- за березень 2014 року - 625998,00 грн;
- за квітень 2014 року - 530081,00 грн;
- за травень 2014 року - 724832,00 грн;
- за червень 2014 року - 3171383,00 грн.
Згідно з пунктом 200.12 статті 200 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до пункту 200.13 статті 200 ПК України, На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
У відповідності до пункту 200.17 статті 200 ПК України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом не вчинено дій щодо підготовки висновку про бюджетне відшкодування.
У відповідності до пунктів 6-8 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. N 39, у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:
трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 р. в електронній формі з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" ,"Про електронні документи та електронний документообіг" і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.
Згідно з пунктом 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:
трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 200.1 200.3 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
За правилами пунктів 200.7 200.8 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Порядок та строки вчинення дій податковим органом у зв'язку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Проведеними перевірками в повній мірі було підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування ПДВ за визначений ним період, тобто, підтверджено право платника на таке відшкодування.
Відповідно до пунктів 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Умови дотримання термінів відшкодування визначені пункту 200.23 Податкового кодексу України, відповідно до якої суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Як встановлено судом, ДПІ у м. Житомирі Житомирської області ДПС в порушення вищевказаних норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача у розмірі 1173138,00 грн. За таких обставин, суд вважає, що податковим органом дійсно було допущено зволікання з наданням висновків до органу ДКС України. А тому, з урахуванням усіх обставин справи, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про визнання такої бездіяльності податкового органу протиправною.
Ненадання податковим органом у передбачений законом термін до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету є по своїй суті відмовою у вирішенні питання щодо бюджетного відшкодування зазначених сум.
Згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Разом з тим п.200.23 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
В разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
З огляду на викладене, позиція суду першої інстанції, щодо способу захисту порушеного права у формі зобов"язання податкового органу надати органу державного казначейства документи, передбачені ст.200 Податкового Кодексу України, щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, є помилковою, оскільки така вимога не забезпечує повного захисту порушеного права платника. Саме така правова позиція відображена в ухвалах Вищого адміністративного суду України у справах № К/26149/10 від 24 травня 2012 року, № К/9991/71701/12 від 20 серпня 2013 року, № К/9991/74353/12 від 30 жовтня 2013 року, № К/800/60271/13 від 03 грудня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" задовольнити. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2014 р. в частині зобов"язання Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" з бюджету за березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00грн.- скасувати.
В цій частині прийняти нову постанову.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" 3483,48 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено 09.02.2015 року
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" вул.Крошенська,51,м.Житомир,10031
3,4- відповідачам:
Житомирська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
5-7 - представникам товарситва:
- ОСОБА_5, АДРЕСА_1
- ОСОБА_6, АДРЕСА_2;
- ОСОБА_7, АДРЕСА_3
8- прокуратура м.Житомир, вул.Черняховського,2, м. Житомир
9 - прокуратура Житомирської області, вул. І Травня,11, м. Житомир
- ,