Постанова № 42645770, 15.10.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
808/3637/14
Номер документу
42645770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2014 року 11:46Справа № 808/3637/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С., за участю представника позивача Воловика В.О., представників відповідача Лисенко О.В., Харламової О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів

про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.05.2014 № 0000084100,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що відповідачем була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на прибуток за 2013 рік, за результатами якої було складено акт від 05.05.2014 року № 56/28-04-41-00/00130872, в якому відповідачем було зроблено висновок про завищення позивачем суми зменшення нарахованого податку на прибуток на 14796728 гр. по рядку 13 ЗП декларації, що в свою чергу зменшує податок на прибуток за 2013 рік по рядку 14 декларації та відповідальність платника, передбачену п. 123.1 ст. 123 ПК України. Зазначене порушення призвело до зайвого завищення переплати по інтегрованій картці платника податку за бюджетним кодом 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності», на 14796728 гр.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.05.2014 № 0000084100, яким визначено позивачу податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 22195092 гр.. в тому числі основний платіж 14796728 гр., штрафні санкції - 7398364 гр.

Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення відповідача необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.

Сума рядку 13 ЗП декларації з податку на прибуток обчислюється у додатку ЗП до декларації з податку на прибуток. Форма декларації затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 872. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 20.01.14 за N103/24880.

Підсумковий показник додатка ЗП, зазначений у рядку під кодом 13, формується зокрема шляхом складення значень, зазначених у рядках з кодами 13.3 та 13.7 додатка ЗП.

У рядку 13.3 додатку ЗП зазначається сума нарахованого авансового внеску у зв'язку виплатою дивідендів у звітному (податковому) періоді. Тобто формою декларації передбачено відображення не сплаченої, а нарахованої суми дивідендів. Така сума, за даними додатку поданого разом з декларацією з податку на прибуток, склала 21 556 843 грн.

У рядку 13.7 додатку ЗП зазначається сума нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу II та абзацу другого пункту 2 підрозділу 4 розділу XX податкового кодексу України. Тобто формою декларації передбачено відображення не сплаченої, а нарахованої суми дивідендів. Така сума, за даними додатку поданого разом з декларацією з податку на прибуток склала 40 994 322 грн.

Також позивач наполягає на тому, що форма декларації та додатків до неї затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 року № 872. Даний наказ зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20 січня 2014 р. за № 103/24880, отже, він є загальнообов'язковим нормативно-правовим актом. З форми декларації вбачається, що у додатку ЗП, у рядках 13.3. та 13.7 відсутнє слово «сплачені» і йдеться мова виключно про «нараховані» суми. Тому позивач просить суд позов задовольнити.

В судовому засіданні позивач на своїх вимогах наполягає, просить суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог з підстав, викладених у запереченнях та додаткових поясненнях. Зазначив, що на порушення п. 57.1 ст. 57, пп. 153.3.4 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» завищено суму по рядку 13 ЗП Декларації «Зменшення нарахованої суми податку» на 14 796 728 грн., що призвело до зайвого збільшення переплати по особовому рахунку платника податку за бюджетним кодом 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на 14 796 728 грн. Тому просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши надані сторонами докази, матеріали справи, вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.05.2014 СДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на прибуток ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» за 2013 рік.

Даною перевіркою було встановлено завищення суми зменшення нарахованого податку на прибуток на 14 796 728 грн по рядку 13 ЗП Декларації, яка в свою чергу зменшує податок на прибуток за 2013 рік по рядку 14 Декларації та відповідальність платника, передбачену пунктом 123.1 ст. 123 гл. 11 р. ІІ Податкового кодексу України від 02.12.10, № 2755-VI (далі -Кодексу).

Зазначене порушення призвело до завищення переплати по особовому рахунку платника податку за бюджетним кодом 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності», на 14 796 728 грн.

За результатом розгляду вказаного акту було винесено податкове повідомлення - рішення від 23.05.2014 №0000084100, яким відповідно, підприємству визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 22 195 092,00 грн. (в т.ч. основний платіж - 14 796 728,00 грн. та штрафні санкції - 7 398 364,00 грн.).

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся до суду щодо його оскарження.

Оцінивши представлені докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача не обґрунтовані, а отже, не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Кодексу).

Відповідно до статті 133 Податкового кодексу України, ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» є платником податку на прибуток підприємств.

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Статтею 149 ПКУ встановлено, що податковою базою для цілей цього розділу визнається грошове вираження прибутку як об'єкта оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу, з урахуванням положень статей 135 - 137 та 138 - 143 цього Кодексу.

Податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу (п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу).

При цьому, Податковим кодексом України встановлені спеціальні строки сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток в окремих випадках.

Так, відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI, із змінами і доповненнями, (далі - ПКУ): «Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно.

Для зарахування щомісячних авансових внесків з податку на прибуток наказом МФУ від 17.01.2013 р. № 19 "Про затвердження змін до бюджетної класифікації" виділені спеціальні коди бюджетної класифікації - 11023100.

Визначена за підсумками звітного року, сума податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, нарахована до сплати, підлягає зменшенню на суму авансових внесків з податку на прибуток, які підлягали сплаті протягом такого звітного року.

Ще один спеціальний строк для сплати податкових зобов'язань встановлено пунктом 153.3 ст. 153 Податкового кодексу.

Відповідно до пп. 153.3.2 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку в розмірі ставки, встановленої пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Авансовий внесок із податку, сплачений у зв'язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід'ємною частиною податку на прибуток (пп. 153.3.8 п. 153.3 ст. 153 ПКУ).

Згідно з пп. 153.3.3 п. 153.3 ст. 153 ПКУ, платник податку - емітент корпоративних прав, державне не корпоратизоване, казенне чи комунальне підприємство зменшує суму нарахованого податку звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку з нарахуванням дивідендів згідно з підпунктом 153.3.2 цього пункту.

Отже, у випадку встановлення спеціальних строків для сплати податку на прибуток (при виплаті авансових внесків з податку на прибуток, а також авансових внесків при виплаті дивідендів) усі сплачені протягом звітного періоду суми враховуються у зменшення суми податкового зобов'язання, визначеної за наслідками такого звітного періоду. Базовим податковим (звітним) періодом, відповідно до п. 152.9 ст. 152 ПКУ, є календарний рік.

Судом встановлено, що у поданих до СДПІ податкових деклараціях Позивачем визначено податкові зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток: згідно податкової декларації № 9070565450 від 09.11.2012 р. - у сумі 2 001 251,00 грн. відповідно за січень та за лютий 2013 року; згідно податкової декларації № 9087417224 від 11.02.2013 р. - у сумі 3 699 182,00 грн. щомісячно з березня по грудень 2013 року; загальна сума самостійно визначених податкових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток за звітний 2013 рік склала 40 994 322 грн., нарахування яких відбувалось в інтегрованій картці платника за кодом платежу 11023100 щомісячно відповідно до показників поданих декларацій.

На протязі січня - серпня 2013 року Позивачем сплачувались зазначені щомісячні виплати відповідно до розрахованих вище показників на загальну суму - 26 197 594,00 грн.

16.09.2013 року Позивачем було сплачено на бюджетний рахунок за кодом 11023100 «авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» 21 556 843,22 грн., при цьому у графі «призначення платежу» платіжного доручення ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» зазначено: «авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів». Зазначене призвело до виникнення переплати в інтегрованій картці платника на рахунку 11023100 в сумі 21556843,22 грн.

Починаючи з вересня 2013 року, ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» сплату авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 1/12 не здійснювало.

Відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, «сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів».

У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків (п. 87.9 ст. 87 ПКУ).

На виконання зазначених норм податкового законодавства, сплата грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток, самостійно визначених Позивачем у податкових деклараціях, була здійснена за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (11023100) без заяви платника, на загальну суму 14 796 728 грн. Внаслідок такого погашення, сума переплати на вказаному рахунку пропорційно зменшувалась та станом на 31.12.2013 року становила 6 760 115,22 грн. Зазначена сума визнана Відповідачем як сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного 2013 року.

За результатами дослідження інтегрованої картки платника за платежем 11020100 за 2013 рік судом встановлено, що сплата авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів на вказаний бюджетний рахунок протягом 2013 року здійснена не була; факти зменшення переплати в розмірі 14 796 728 грн., що свідчили б про сплату грошового зобов'язання за рахунок надміру сплачених сум, також відсутні.

За наслідками дослідження доказів, що містяться у справі, суд доходить висновку, що ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» сплачено протягом 2013 року 47 754 437,22 грн., які повинні враховуватись у зменшення податкових зобов'язань за 2013 рік, з яких:

авансові внески з податку на прибуток (1/12) - 40 994 322 грн.;

авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів - 6 760 115,22 грн.

Формою податкової декларації з податку на прибуток, затвердженою Наказом Міндоходів від 30.12.13 за № 872, затверджено алгоритм арифметичного визначення суми нарахованого податку виходячи з такого розрахунку: нарахований податок зменшується (окрім іншого) на суму нарахованого авансового внеску у зв'язку з виплатою дивідендів (рядок 13.3 Додатку ЗП) та на суму нарахованого авансового внеску з податку на прибуток (рядок 13.7 Додатку ЗП).

В декларації з податку на прибуток підприємств за 2013 рік у Додатку ЗП задекларовані у зменшення нарахованої суми податку авансові внески за 2013р. всього у сумі 62 551 165 грн. у т.ч. по рядках:

- 13.3 «Сума нарахованого авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів) у звітному (податковому) періоді» - 21 556 843,22 грн.

- 13.7 «Сума нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 ст. 57 гл. 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 2 підр. 4 розділу ХХ Податкового кодексу України» - 40 994 322 грн.,

що не відповідає фактичним даним.

Твердження позивача про те, що в рядках 13.3 та 13.7 додатка ЗП до декларації відсутнє слово «сплачені» і йдеться виключно про «нараховані» суми, суд до уваги не приймає з огляду на таке.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України, податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Статтею 5 ПКУ визначено принципи співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами; відповідно до п. 5.2 цієї статті у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Отже, Податковим кодексом чітко визначено його вищу юридичну силу відносно інших нормативних актів з питань оподаткування.

При цьому, положеннями нормативного акту, який має вищу юридичну силу (пп. 153.3.3 п. 153.3 ст. 153 ПКУ), визначено, що платникам дозволяється зменшувати податкові зобов'язання на суму авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, які були сплачені у звітному періоді. За таких обставин, назви рядків додатку ЗП податкової декларації з податку на прибуток підлягають застосуванню в частині, що не суперечить Податковому кодексу.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що винесене СДПІ податкове повідомлення-рішення відносно позивача є обґрунтованим та правомірним, а позовні вимоги позивача є безпідставними, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Дніпроенерго»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.05.2014 № 0000084100 - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О.Нестеренко