ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2014 року № 813/6328/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В.
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача Золочівського В.П.
представника відповідача Яремко В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова" до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання нечинними податкових повідомленнь-рішеннь,-
встановив:
Державне підприємство "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова" (далі - ДП "Львіввугілля" в особі ВП "Шахта "Лісова") звернулося до суду з позовом до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - Сокальська ОДПІ) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 19.06.2014 року № 0001621530 та від 19.06.2014 року № 0001631530.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки від 11.06.2011 № 325/150/26359891 про порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності є безпідставними. Зазначає, що відповідальним за сплату узгодженого податкового зобов'язання з консолідованого податку на прибуток підприємств є юридична особа ДП "Львіввугілля", оскільки Шахта, як відокремлений підрозділ суб'єкта господарювання, не має необхідного для юридичної особи ступеня майнової відокремленості. Вважає, що податкові повідомлення-рішення відповідачем прийняті безпідставно, тому просить суд їх скасувати.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав викладених у запереченні та додаткових поясненнях. Зазначає, що узгоджене податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств, нараховане згідно розрахунку від 19.08.2013 року по ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля", юридичною особою вчасно не сплачено, а погашено із затримкою, відтак контролюючим органом застосовано штрафні санкції відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, надала пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях та просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, якими такі обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини справи.
Сокальською ОДПІ проведено перевірку ДП "Львіввугілля" (ідентифікаційний код 32323256) з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток ВП Шахта "Лісова" (ідентифікаційний код 26359891) за І півріччя 2013 року, за результатами якої податковим органом складено акт від 11.06.2014 року № 325/150/26359891 про результати перевірки своєчасності сплати суми податкового зобов'язання до бюджету (далі - Акт перевірки).
У Акті перевірки встановлено порушення пункту п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України - ДП "Львіввугілля" за ВП Шахта "Лісова" протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання за платежем податку на прибуток (кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 11, 16 та 91 день).
Такі висновки податкового органу ґрунтуються на тому, що податкове зобов'язання з податку на прибуток ДП «Львіввугілля» ВП «Шахта лісова» в сумі 2338691,00 грн виникло відповідно до поданого відокремленим підрозділом розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за І півріччя 2013 року від 07.08.2013 року № 9048137474, граничний термін сплати - 19.08.2013 року. Однак, частину вказаної суми податкового зобов'язання в граничні терміни позивачем не сплачено, а погашено лише в протягом серпня - листопада 2013 року, а саме 350000,00 грн - платіжним дорученням від 30.08.2014 року № 64 (11 днів затримки), 22752,40 грн - платіжним дорученням від 04.09.2014 року № 24 (16 днів затримки), 255261,00 грн - погашено 19.11.2013 року за рахунок декларування позивачем в розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за ІІІ квартал 2013 року (від 07.11.2013 року № 9071281077) в рядку 8 «податок на прибуток відокремленому підрозділу платника консолідованого податку на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу звітного (податкового) періоду».
На підставі Акта перевірки та відповідно до ст. 126 ПК України відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 19.06.2014 року № 0001621530, яким за затримку сплати грошового зобов'язання на 92 календарних дні застосовано до позивача штрафну (фінансову) санкцію в сумі 51052,20 грн та податкове повідомлення-рішення від 19.06.2014 року № 0001631530, яким за затримку сплати суми грошового зобов'язання на 11 та 16 календарних днів застосовано до позивача штрафну (фінансову) санкцію в сумі 37275,24 грн.
Позивач стверджує, що ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" є лише відокремленим підрозділом позивача - ДП "Львіввугілля". ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" діє відповідно до "Положення про відокремлений підрозділ". Згідно з пп. 3.2, 3.5 Положення про Відокремлений підрозділ ВП "Шахта "Лісова" ДП „Львіввугілля", ВП "Шахта "Лісова" не є юридичною особою і фінансові та кредитно-розрахункові операції підрозділу здійснюються ДП "Львіввугілля". Відповідно до п. 6.8.3 Положення, підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток, податку на додану вартість, екологічного податку. Виходячи з вищенаведеного, позивач вважає, що сплата податку на прибуток проводиться юридичною особою - ДП "Львіввугілля", відтак звернувся із даним позовом до суду.
Даючи правову оцінку встановленим у судовому засіданні обставинам справи та доводам сторін, суд керується наступними положеннями законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України зобов'язує кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У пункті 31.1 ст. 31 ПК України зазначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пп. 14.1.152 пп. 14.1 ст. 14 ПК України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що позивач частково погасив податковий борг згідно картки особового рахунку ВП Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" в сумі 255261 грн, що відбулось за рахунок задекларованого та нарахованого 19.11.2013 року в картці особового рахунку від'ємного значення суми податкового зобов'язання згідно поданого розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства від 07.11.2013 року № 9071281077 на суму 255261,00 грн.
Виходячи з того, що узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток, нараховане згідно з розрахунком від 19.08.2013 року позивачем своєчасно не сплачене, а погашене із затримкою 11, 16 та 92 календарних дні (факт затримки в оплаті позивачем не заперечується), контролюючий орган правомірно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 10 % погашеної суми боргу (372752,4 грн) у сумі 37275,24 грн та у розмірі 20 % погашеної суми боргу (255261,00 грн) у сумі 51052,2 грн.
Згідно з п. 133.1 ст. 133 ПК України, платниками податку з числа резидентів є: суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами; відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 133.1.1 цього пункту, визначені відповідно до розділу I цього Кодексу, за винятком представництв.
Пунктом 152.4 ст. 152 Податкового кодексу України визначено, що платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.
У даному випадку, що не оспорюється сторонами, ДП «Львіввугілля» є платником консолідованого податку на прибуток, тобто сплачує його за себе і за свій відокремлений підрозділ «Шахту лісову».
Разом з тим, вибір платника податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади, особливого порядку сплати податку на прибуток (консолідовано) не позбавляє її відокремлені підрозділи статусу платника податку на прибуток.
Відповідно до п. 63.3 ст. 63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору (п. 63.2 ст. 63 ПК України).
Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких ними контролюється і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства встановлено наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку - платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Інструкція № 276).
Згідно з п. 3.1 розділу 3 Інструкції № 276, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Відповідно до п. 4.1 розділу 4 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства.
У пункті 4.3 Інструкції № 276 визначено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань.
Відповідно до довідки Сокальської ОДПІ від 26.11.2014 № 2752/10/13-29-15-0 ВП Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" (ідентифікаційний код 26359891) перебуває на обліку в Сокальській ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області з 27.03.2003 за № 344, у тому числі як платник податку на прибуток підприємств та має відкриту картку особового рахунку платника податку на прибуток за податковим номером 26359891 з кодом бюджетної класифікації - вид бюджету 30, код платежу 11020100 - податок на прибуток державних підприємств, що перебувають у державній власності.
Перевірка з питань своєчасності сплати платником податків узгодженого податкового зобов'язання по певному виду податку, контролюючим органом проводиться на підставі даних особового рахунку (облікової картки) такого платника по податку, своєчасність сплати якого перевіряється, відповідно розрахунки штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з такого податку складаються на підставі даних облікової картки платника.
Судом встановлено, що Сокальською ОДПІ проведено перевірку ДП "Львіввугілля" (ідентифікаційний код 32323256) з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток ВП Шахта "Лісова" (ідентифікаційний код 26359891) за І півріччя 2013 року на підставі даних особового рахунку ВП Шахта "Лісова", відповідно спірні податкові повідомлення-рішення сформовані по особовому рахунку платника податку ВП Шахта "Лісова".
Разом з тим, відповідно до вимог абз. 7 п. 152.4 ст. 152 ПК України відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи, відтак податкові повідомлення-рішення від 19.06.2014 року № 0001621530 та № 0001631530 Сокальською ОДПІ скеровані до сплати ДП "Львіввугілля", що підтверджується відміткою головного бухгалтера ДП "Львіввугілля" Бабій Т.М. про отримання податкового-повідомлення-рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 19.06.2014 року № 0001621530 та № 0001631530, в той час, як позивачем не доведено обґрунтованості позовних вимог. Отже, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 94 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.