Справа № 363/423/14 Головуючий у І інстанції Підкурганний В. В.Провадження № 22-ц/780/480/15 Доповідач у 2 інстанції ПриходькоКатегорія 58 04.02.2015
РІШЕННЯ
Іменем України
04 лютого 2015 року колегія судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого: Приходька К.П.,
суддів: Голуб С.А., Таргоній Д.О.,
при секретарі: Черепинець А.І.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою першого заступника прокурора Київської області на рішення Вишгородського районного суду Київської області від 03 листопада 2014 року за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави, в особі Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області до Вишгородської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 про скасування розпорядження, визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки,-
встановила:
у січні 2014 року заступник прокурора Київської області звернувся до суду із позовом обґрунтовуючи його тим, що прокуратурою Київської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Вишгородського району Київської області, в ході якої встановлено порушення при наданні у власність земельних ділянок фізичним особам.
Так розпорядженням Вишгородської районної державної адміністрації від 09 березня 2010 року №964 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2500га., для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, та передано її у власність.
На підставі вказаного розпорядження 9 липня 2010 року ОСОБА_1 було видано державний акт на право власності на зазначену земельну ділянку.
Згідно з листом Управління Держземагентства у Вишгородському районі від 07 листопада 2013 року №2315, викопіювання з формування меж Новосілківської сільської ради, земельна ділянка ОСОБА_1 площею 0,2500га., для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради відноситься до земель резервного фонду.
У відповідності до статті 5 Земельного кодексу України в редакції від 18 грудня 1990 року сільські і селищні ради народних депутатів створюють на своїй території резервний фонд земель за погодженням місце розташування з землекористувачем у розмірі до 15 процентів площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів.
Резервний фонд земель перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Згідно з ч.1,9,10 ст.25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров»я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Відповідно до листа Новосілківської сільської ради ОСОБА_1 не є членом СВК «Деснянський», не зайнята у соціальній сфері с. Новосілки та не проживає на території Новосілківської сільської ради.
Згідно з інформацією Новосілківської сільської ради від 07 жовтня 2013 року на території сільської ради проживають громадяни, які мають право на отримання земельних ділянок з резервного фонду, та які ще не отримували земельні ділянки у власність.
Відповідно до пункті 7 указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року №720/95 установлено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Тобто, земельним законодавством встановлено, що за рахунок земель резервного фонду виділяються земельні ділянки виключному переліку осіб, а саме громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств, або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Таким чином, землі резервного фонду передані особі, які не відноситься до соціальної сфери життя села, та не є членом КСП і навіть не проживає у цьому населеному пункті.
Враховуючи викладене позивач просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації від 09 березня 2010 року №964 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, та передачу у власність;
- визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №172464 від 09 липня 2010 року, виданий на ім»я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,2500га., з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3221886400:35:117:0131, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011094201460;
- повернути дану земельну ділянку у комунальну власність Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області;
- визнати за Новосілківською сільською радою Вишгородського району Київської області прав комунальної власності на зазначену вартістю 85 925 грн. з кадастровим номером 3221886400:35:117:0131.
Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 03 листопада 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням перший заступник прокурора Київської області подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Вишгородського районного суду Київської області від 03 листопада 2014 року та ухвалити нове, яким позов. Зазначив, що рішення незаконне, ухвалене в результаті неправильного застосування норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи із наступного.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка, є громадянином України і має право в силу ст.116 Земельного кодексу України на одержання земельної ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, на підставі оспорюваного розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації саме для ведення особистого селянського господарства, тобто для використання земель резервного фонду за його цільовим призначенням.
Вимоги ст.25 Земельного кодексу України та п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720/95 від 08 серпня1995 року щодо передачі земель резервного фонду у власність зі збереженням цільового призначення оспорюваним розпорядженням Вишгородської районної державної адміністрації не порушено оскільки наведене земельне законодавство не містить виключного переліку осіб, які може надаватись земля із резервного фонду.
Проте з такими висновками суду першої інстанції погодитися неможна.
Відповідно до вимог ст. ст. 213, 214 ЦПК України рішення повинно бути законним і обґрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Судом встановлено, що розпорядженням Вишгородської районної державної адміністрації від 09 березня 2010 року № 964 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2500га., для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, та передано її у власність.
На підставі вказаного розпорядження 09 липня 2010 року ОСОБА_1 було видано державний акт на право власності на зазначену земельну ділянку.
Згідно з листом Управління Держземагентства у Вишгородському районі від 7 листопада 2013 року №2315, викопіювання з формування меж Новосілківської сільської ради, земельна ділянка ОСОБА_1 площею 0,2500га., для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради відноситься до земель резервного фонду.
У відповідності до статті 5 Земельного кодексу України в редакції від 18 грудня 1990 року сільські і селищні ради народних депутатів створюють на своїй території резервний фонд земель за погодженням місце розташування з землекористувачем у розмірі до 15 процентів площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів.
Резервний фонд земель перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Згідно з ч.1,9,10 ст.25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров»я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Відповідно до листа Новосілківської сільської ради ОСОБА_1 не є членом СВК «Деснянський», не зайнята у соціальній сфері с. Новосілки та не проживає на території Новосілківської сільської ради.
Згідно з інформацією Новосілківської сільської ради від 07 жовтня 2013 року на території сільської ради проживають громадяни, які мають право на отримання земельних ділянок з резервного фонду, та які ще не отримували земельні ділянки у власність.
Відповідно до пункті 7 указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року №720/95 установлено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Тобто, земельним законодавством встановлено, що за рахунок земель резервного фонду виділяються земельні ділянки виключному переліку осіб, а саме громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств, або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Таким чином, землі резервного фонду передані особі, які не відноситься до соціальної сфери життя села, та не є членом КСП і навіть не проживає у цьому населеному пункті.
Створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням переважно громадянами, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншими особами, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Реалізація вказаними особами права на отримання у власність (користування) земельної ділянки здійснюється ними добровільно, а саме: за їх клопотанням.
Резервний фонд земель підлягає перерозподілу в першу чергу між працівниками державних та комунальних закладів, підприємств та організацій культури, освіти та охорони здоров»я та пенсіонерам з їх числа, які проживають у сільській місцевості, мають право на подачу клопотання про виділ землі з резервного фонду.
На території сільської ради проживають такі громадяни, які ще не отримували земельні ділянки у власність, а тому рішення органу місцевого самоврядування про надання земельних ділянок з резервного фонду особам, які до такого переліку не відносяться, не відповідає вимогам Закону.
Суд першої інстанції, в порушення вимог ст.ст.212,213 ЦПК України, не застосував до спірних правовідносин зазначені положення ст.25 Земельного кодексу України та п.7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720/95 від 08 серпня 1995 року та безпідставно керувався ст.ст.116,118 Земельного кодексу України, які регулюють загальний порядок надання у власність громадян земельних ділянок і не регулюють спірні правовідносини.
Враховуючи вище наведене колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовної заяви частково в частині визнання незаконним та скасування розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації від 09 березня 2010 року №964 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, та передачу у власність;
- визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №172464 від 09 липня 2010 року, виданого на ім»я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,2500га., з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3221886400:35:117:0131, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011094201460;
- повернення спірної земельної ділянки у комунальну власність Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області.
В частині позовних вимог про визнання за Новосілківською сільською радою Вишгородського району Київської області права комунальної власності на спірну земельну ділянку необхідно відмовити виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст.80 Земельного кодексу України суб»єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Чинним Земельним кодексом України не передбачено визнання за сільською радою, право комунальної власності на спірну земельну ділянку, оскільки суб»єктами права власності на землю є територіальні громади.
Враховуючи наведене та керуючись: ст.ст.303,304,307,309,313-314,316,317,319 ЦПК України, колегія суддів:
вирішила:
апеляційну скаргу першого заступника прокурора Київської області задовольнити частково.
Рішення Вишгородського районного суду Київської області від 03 листопада 2014 року скасувати і ухвалити нове рішення.
Позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави, в особі Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області до Вишгородської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 про скасування розпорядження, визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації від 09 березня 2010 року №964 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, та передачу у власність;
- визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №172464 від 09 липня 2010 року, виданий на ім»я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,2500га., з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 3221886400:35:117:0131, який зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011094201460;
- повернути дану земельну ділянку у комунальну власність Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді