Постанова № 42630319, 05.02.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
916/138/14
Номер документу
42630319
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2015 р.Справа № 916/138/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: : Величко Т.А.,

суддів Таран С.В., Філінюка І.Г.

(Склад колегії суду сформовано згідно з розпорядження голови суду № 16 від 26.01.2015р.)

при секретарі: Альошиній Г.М.

за участю представників сторін:

від позивача - Смокова М.С., довіреність № 01-30/14, дата видачі : 12.01.15;

від відповідача - ОСОБА_3, довіреність ВТО № 775597, дата видачі : 11.03.14;

від Державної фінансової інспекції в Одеській області - не з'явився

від КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" - Шевченко О.В., довіреність № 813, дата видачі : 28.08.14;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради

на рішення господарського суду Одеської області від 02.12.2014р.

по справі №916/138/14

за позовом Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради

за участю ІІІ осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - 1) Державної фінансової інспекції в Одеській області; 2) Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги"

до відповідача: ФОП ОСОБА_5

про виселення та стягнення 100 689,47грн.

ВСТАНОВИВ:

Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної фінансової інспекції в Одеській області; Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" про виселення із незаконно займаних нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1 та стягнення з ФОП ОСОБА_5 на користь Департаменту охорони здоров'я Одеської міської коштів у сумі 83592,06грн. (неустойка за користування річчю за час прострочення).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що укладений між КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та ФОП ОСОБА_5 договір оренди №1/2006 від 06.03.2006р. закінчив свою дію 27.07.2013р. З моменту закінчення терміну дії договору оренди, відповідач незаконно володіє та користується майном територіальної громади м. Одеси, чим порушує приписи ст.. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», перешкоджає ефективному використанню цього майна та порушує право розпорядження цим об'єктом в інтересах територіальної громади м. Одеси. Департамент, уповноважений орган Одеської міської ради, та КУ позбавлені передбаченим ст.ст. 13, 14 Конституції, ст.ст. 316, 317, 321 ЦК України правом самостійно на свій розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися належним їй майном. Крім того, за наслідками проведеної Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізії фінансової господарської діяльності КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за період з 01.09.2011 по 31.07.2013р. встановлено, що фактична площа, яку займає орендар, становить 288,57кв.м., що не відповідає вказаній в договорі оренди (199,9кв.м.), дані про зміну площі об'єкту оренди в договір оренди не внесені. За висновками інспекції, КУ розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме: орендної плати за період з 01.09.2011 по 31.07.2012р. на загальну суму 47980,88грн. Заборгованість відповідача на 01.01.2014р. складає 17805,59грн. Відповідно до ст.. 785 ЦК України відповідач зобов'язаний сплатити неустойку в сумі 36511,18грн. (17805,59х2), а всього - 83592,06грн.

В поясненнях по справі КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" вважає вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради правомірними: Актом ревізії №810-16/103 від 29.11.2013р. встановлено недоотримання КУ орендної плати за період 01.09.2011 по 31.07.2013р. внаслідок застосування невірних орендних ставок та використання приміщення площею більшою, ніж передбачено умовами договору. ФОП ОСОБА_5 не здійснено оплату вказаних коштів.

Державна фінансова інспекція в Одеській області в своїх поясненнях по справі зазначила, що ревізією правильності застосування орендних ставок у відповідності до фактично займаних площ приміщень орендарем з площами, вказаними у договорі оренди та їх цільового використання встановлено, що в порушення вимог п.4 ст. 10, п. 2 ст. 18ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. №2269-ХІІ, (із змінами) та додатку 2 до постанови КМУ від 04.10.1995 №786 (із змінами) «Про методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», в результаті застосування невірних орендних ставок за використання орендарем приміщення площею, більшою ніж передбачено договором з орендарем ФОП ОСОБА_5, КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме: орендної плати за період з 01.09.2011 по 31.07.2013р. на загальну суму 47980,88грн, в тому числі у 2011р. - 8362,92грн.; в 2012р. - 25051,89грн.; в 2013р. - 14566,07грн.

Заявлені позовні вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради про стягнення матеріальної шкоди підлягають задоволенню.

У відзиві на позовну заяву про виселення та стягнення коштів від 01.07.2014р. ФОП ОСОБА_5 звернув увагу на те, що Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради є неналежним позивачем по справі, оскільки орендоване майно передано з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області (рішення Одеської обласної ради №744-VІ від 14.02.2013р.,№854- VІ від 04.07.2013р., №1058- VІ від 21.02.2014р. Акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р.); орендодавцем було порушено порядок і не були дотримані передбачені законодавством умови припинення договору оренди - не попередив про бажання припинити договір за три місяці; були допущені суттєві помилки та не було дотримано норм чинного законодавства при складені Акту контрольного обстеження площі орендованого приміщення від 21.11.2013р.; протягом всього строку дії договору орендар добросовісно виконував та продовжує виконувати свої зобов'язання, передбачені договором; згідно з квитанцією №3-12813/1 від 03.02.2014 здійснив оплату на користь КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р., січень 2014р. в повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.07.14р. справу №916/138/14 прийнято до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Панченко О.Л.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.09.2014р залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеську обласну раду.

В поясненнях по суті спору Одеська обласна рада просить відмовити у задоволенні позову Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради до ФОП ОСОБА_5 в частині вимог про виселення ФОП ОСОБА_5 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м., розташованих в КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1.

На момент звернення Департаменту із позовною заявою (16.01.2014р.) єдиний майновий комплекс КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", до складу якого в тому числі входить будівля, по АДРЕСА_1, належав на праві власності територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, управління яким здійснював Департамент. На виконання вимог ЗУ «Про екстрену медичну допомогу» зазначений цілісний майновий комплекс був переданий у спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Одеської області, управління якою здійснює Одеська обласна рада.

Процедура передачі цього майна була завершена прийняттям обласною радою рішення від 21.02.2014р. №1058- VІ, яким затверджено Акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Одеської області. 14.03.2014р. здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів комунальної установи, визначено її нового засновника - Одеську обласну раду. Право витребування майна із чужого незаконного володіння або вимога про виселення належить виключно власнику такого майна, яким є обласна рада. Департамент є неналежним позивачем у справі в частині вимог про виселення ФОП ОСОБА_5 із нежитлових приміщень загальної площею 199,9 кв.м. по АДРЕСА_1, що є підставою для відмови в задоволені позову в цій частині.

На даний момент обласною радою вирішується з ФОП ОСОБА_5 питання можливості укладення з ним договору оренди вказаного майна на загальних умовах, що виходячи з вимог ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» вимагає проведення оцінки такого майна та передбачає проведення конкурсу на право оренди у разі надходження двох і більше заяв щодо укладення договору оренди.

Вимоги про стягнення коштів в сумі 83529,06грню не стосуються інтересів обласної ради, її прав або обов'язків.

06.11.2014р. до господарського суду від Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради надано клопотання про збільшення позовних вимог (в порядку ст.. 22 ГПК України, оскільки при здійснені розрахунку неустойки за користування річчю за час прострочення повернення орендованого майна Відповідачем в порядку ст.. 785 ЦК України, позивачем була допущена арифметична помилка. Станом на 01.01.2014р. ФОП ОСОБА_5 має сплатити позивачу кошти в загальній сумі 108939,47грн. (47980,88грн. + 17805,89грн +43153грн.).

02.12.2014р. до господарського суду Одеської області від Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради надійшло клопотання про зменшення позовних вимог (в порядку ст.. 22 ГПК України.), з урахуванням того, що 03.02.2014р. КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" було отримано від відповідача грошові кошти у розмірі 11000грн., як оплата за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р., січень 2014р. Сума коштів, які підлягають стягненню з відповідача, полягає у заборгованості по орендній платі та земельному податку за період серпень - грудень 2013р. і становить 9552,59грн. А тому ФОП ОСОБА_5 має сплатити Департаменту кошти в загальній сумі 100689,47грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 02.12.2014р. (головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Оборотова О.Ю.) в позові відмовлено. Стягнуто з Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 186,79грн. (в зв'язку з поданням уточнених позовних вимог та не проведенням доплати судового збору).

За висновками суду, право витребувати майно із чужого незаконного володіння або вимоги про виселення належить виключно власнику такого майна, виселення ФОП ОСОБА_5 із спірних приміщень та їх повернення Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради призведе до порушення прав Одеської обласної ради, яка буде протиправно позбавлена володіння майном, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким відповідно до ч. 4 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені територіальних громад здійснює саме обласна рада, в зв'язку з чим позовна вимога Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради виселення ФОП ОСОБА_5 із нежитлових приміщень загальною площею 199,9 кв.м., розташованих в КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1 - необґрунтована та не підлягає задоволенню

Позивачем заявлені також вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 47980,88грн., встановленої ревізією, які за висновком суду, не обґрунтовані належними та допустимими доказами. Натомість судом встановлено, що за орендарем відсутня прострочена заборгованість по орендній платі та земельному податку, в зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення у відповідача суми заборгованості з орендної плати та земельного податку за період серпень - грудень 2013р. в розмирі 9555,59грн.є також необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Оскільки новий власник Одеська обласна рада не заперечує проти знаходження ФОП ОСОБА_5 у приміщенні по АДРЕСА_1, з яким проводиться робота по укладенню договору оренди, позовні вимоги позивача про стягнення неустойки в розмірі 43153грн. є також необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 02.12.2014р. у справі №916/138/14, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, оскільки вважає ухвалене судом рішення необґрунтованим, незаконним, таким, що прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, а саме:

- на момент звернення з позовом власником майна була Одеська міська рада, дія договору оренди закінчилася 27.07.2013р. і відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання, не повернув за актом приймання-передачі орендовані приміщення орендарю;

- як доказ наявності заборгованості Департаментом був наданий акт ревізії, акт контрольного обстеження площі орендованого приміщення, які не оскаржені відповідачем чи іншими особами; термін дії договору оренди закінчився 27.07.2013р., а встановлення фактично орендованої відповідачем площі мало місце 21.11.2013р., коли було складено Акт контрольного обстеження площі орендованого приміщення в ході проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги";

- орендна плата за період з моменту закінчення дії договору оренди до звернення до суду (серпень-грудень 2013р.) була нарахована відповідачу з урахуванням того, що ревізією фінансово-господарської діяльності КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" був встановлений факт самовільного збільшення площі об'єкта оренди на 3,2 кв.м. та використання об'єкту оренди під інші види діяльності, ніж ті, які встановлені в договорі оренди, та з урахуванням коштів, які були ним сплачені за вказаний період, що спростовує висновок суду про сплату відповідачем 11000грн. і відсутність заборгованості.

У відзиві на апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_5 вважає її неогрунтованою, надуманою, з невірним застосуванням матеріального права та такою, що не відповідає дійсності, а тому не підлягає задоволенню.

В поясненнях по справі від 27.01.2015р. КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" вважає, що судом не були з'ясовані усі обставини даної справи, не досліджено докази, які містяться в матеріалах справи та не надано їм відповідної правової оцінки, а тому підтримує апеляційну скаргу і просить її задовольнити.

Державна фінансова інспекція в Одеській області також підтримує апеляційну скаргу та вважає, що результати проведеної перевірки, якою встановлено застосування невірних орендних ставок за використання нерухомого майна та використання орендарем приміщення, площею більшою, ніж передбачено договором, що призвело розрахунково до недоотримання фінансових ресурсів - орендної сплати - за період з 01.09.2011 по 31.07.2013р., і це є збитками для закладу - КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", безпідставно відхилено господарським судом. Вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності є обов'язковими для виконання.

Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню - не підлягає, виходячи з такого.

Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом,

Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради є правонаступником управління охорони здоров'я Одеської міської ради відповідно до рішення Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2747-УІ, яким управління охорони здоров'я Одеської міської ради було перейменоване на департамент охорони здоров'я Одеської міської ради.

Для виконання покладених на Департамент завдань, Департаменту передане в оперативне управління нерухоме майно комунальної власності територіальної громади міста Одеси, яке використовується під розміщення лікувально-профілактичних установ.

Для отримання додаткових коштів на утримання лікувально-профілактичних установ та організації лікувального процесу, за договором оренди нежитлових приміщень передаються в оренду нежитлові приміщення, розташовані в лікувально-профілактичних установах міста.

06.03.2006р. між Комунальною установою "Міська станція швидкої медичної допомоги" (Орендодавець) та фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (Орендодавець) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №1/2006, відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, другий поверх(цоколь, підвал), загальною площею 193,7кв.м (під сауну (12,5кв.м), побутові послуги (31,7кв.м), оздоровчий комплекс (121,6кв.м), підвальне приміщення під побутові послуги (27,9кв.м.).

Пунктом 1.2. договору передбачено, що строк дії договору з 06.03.2006р. до 01.03.07р.

Відповідно до п. 2.1. договору, орендна плата визначається на підставі рішення Одеської міської ради №4840-ІУ від 09.11.2005р."Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м.Одеси".

Згідно з п. 2.2. договору, за орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить 1183,97грн. без урахування податку на додану вартість, але з урахуванням індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України, та нараховується наростаючим підсумком.

Пункт 2.3. договору встановлює, що до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною діяльною, та податку на додану вартість.

У відповідності до пункту 2.7. договору оренди, встановлену орендну плату Орендар зобов'язується щомісячно вносити на розрахунковий рахунок ОМСШДМД(ЛПУ), своєчасно інформуючи установу про кожне внесення платежів.

Згідно п 4.4. договору, капітальний або поточний ремонт, реконструкція, технічне переобладнання орендованого приміщення, проводяться лише з дозволу Орендодавця з наданням проектно-кошторисної документації, виготовленої за рахунок Орендаря і узгодженої з Орендодавцем, затвердженої у встановленому порядку до початку проведення робіт. Після проведення перепланування або реконструкції, що потягла за собою зміну конструктивних елементів приміщення(будівлі), Орендар зобов'язаний негайно замовити за власний рахунок в ОМБТІ та РОН технічний паспорт на це приміщення(будівлю) і не пізніше 3-х місяців після закінчення ремонтних робіт надати його Орендодавцю.

Пункт 4.7. Договору оренди встановлює обов'язок Орендаря після закінчення дії договору чи у випадку його дострокового розірвання у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.

Пунктом 4.9 Договору встановлено, що у випадку припинення дії Договору у зв'язку із закінченням строку, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщення.

Відповідно до п. 4.9 договору, у випадку припинення дії Договору у зв'язку із закінченням строку чи дострокового розірвання договору, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщення.

Згідно п. 7.7 договору, після закінчення строку дії договору, Орендар має переважне право на його продовження, у разі належного виконання ним умов договору.

Пунктом 7.9. договору передбачено, що дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Рішенням Одеської міської ради від 27.06.2006р. №56-У було встановлено, що єдиним уповноваженим органом Одеської міської ради з питань виконання функцій орендодавця нежилих будівель (споруд, приміщень), які є власністю територіальної громади м. Одеси та знаходяться на балансі установ охорони здоров'я або оперативному управлінні департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради, є департамент охорони здоров'я Одеської міської ради.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 01.03.2007р., строк дії договору оренди було пролонговано до 30.07.2007р., та збільшено розмір орендної плати до 1510,48грн.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 27.07.2007р., термін дії договору оренди було пролонговано до 27.07.2008р., та була зменшена площа нежитлового приміщення, яке було передано в оренду, на 23,5кв.м, загальна площа приміщення склала 170,2кв.м та був змінений розрахунок орендної плати з застосуванням орендної ставки під вид діяльності - надання послуг надання послуг населенню (баня) на підставі листа ФОП ОСОБА_5 від 01.03.2007р. про зміну виду діяльності та реконструкцію орендованого приміщення.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2008р., термін дії договору оренди : пролонгований до 26.07.2009 року та збільшена площа нежитлового приміщення, яке було передано в оренду, на 29,7кв.м, загальна площа склала - 199,9кв.м.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2009р., термін дії договору оренди був пролонгований до 26.07.2010р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2010р., термін дії договору оренди пролонгований до 26.07.2011р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2011р., термін дії договору оренди в пролонгований до 26.07.2012р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 27.07.2012р., термін дії договору оренди з пролонгований до 27.07.2013р.

Договір оренди №1/2006 закінчив свою дію 27.07.2013р.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач, з моменту закінчення терміну дії договору оренди, незаконно володіє та користується майном територіальної громади м. Одеси.

Департамент охорони здоров'я листом від 25.07.2013р. №860/вих. Повідомив ФОП ОСОБА_5 про те, що термін дії договору оренди продовжуватися на новий строк не буде та про необхідність передати об'єкт оренди за актом приймання-передачі Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та здійснити сплату усіх необхідних платежів на день передачі майна.

В порушення вимог департаменту, норм чинного законодавства та умов Договору, Орендар не звільнив та не передав орендоване майно за актом приймання-передачі, у зв'язку з чим, департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради 29.08.2013р. на адресу відповідача було направлено претензію №1002/вих з вимогою у терміновому порядку звільнити орендовані приміщення, передати їх за актом приймання-передачі Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та здійснити оплату за всіма видами платежів у повному обсязі, по день фактичного користування об'єктом оренди, яка була отримана ФОП ОСОБА_5 31.08.2013р., що підтверджується повідомленням про направлення поштового відправлення.

У відповідь на претензію, листом від 30.09.2013р. ФОП ОСОБА_5 повідомив Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради про те, що надіслана претензія є безпідставною, посилаючись на рішення Одеської міської ради та Одеської обласної ради про передачу цілісного майнового комплексу "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області, та у зв'язку з чим департамент охорони здоров'я Одеської міської ради не уповноважений вимагати його виселення, передачі майна та сплати платежів.

Листом №0107/1521 від 15.10.2013р. Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради повідомив ФОП ОСОБА_5 про те, що станом на 15.10.2013р. акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу ще не був підписаний, право власності на вказане приміщення до Одеської обласної ради не перейшло, орендодавцем за договором оренди є Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, а тому ФОП ОСОБА_5 необхідно повернути орендоване майно та здійснити сплату за усіма видами платежів. Цей лист було отримано ФОП ОСОБА_5 21.10.2013р., що підтверджується повідомленням про направлення поштового відправлення.

09.08.2013р. Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради в черговий раз повідомив ФОП ОСОБА_5 про відсутність можливості продовження терміну дії договору оренди, у зв'язку із його зверненням до народного депутата України Гріневецького С.Р., який в свою чергу направив відповідного листа на адресу Одеського міського голови.

Також, з метою досудового вирішення спору, 27.08.2013р. Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" на адресу відповідача була направлена претензія №1 про необхідність передати за актом приймання-передачі об'єкт оренди, та сплатити необхідні платежі.

Але орендовані приміщення не були звільнені та не були передані за актом приймання-передачі відповідачем.

З 02.09.2013р. по 22.11.2013р. Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за період з 01.09.2011р. по 11.07.2013р.

Так, за результатами проведеної ревізії, інспекцією було складено відповідний акт №810-16/103 від 09.11.2013р., в якому зазначено що в порушення вимог статей 26, 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" після закінчення строку дії договору оренди, ФОП ОСОБА_5 не повернув об'єкт оренди Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги".

Також, ревізією за результатами контрольного обстеження було встановлено, що фактична площа, яку займає орендар становить 288,57кв.м, що не відповідає площі, яка вказана у договорі оренди (більша на 88,67кв.м), з них: різниця у 3,2кв.м виникла в результаті співставлення площ, вказаних у договорі та фактичного обстеження площ, займаних орендарем (використовуються під розміщення шафи орендаря), які знаходяться на балансі КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", а різниця у 85,47кв.м виникла в результаті самовільного будівництва прибудови орендарем ФОП ОСОБА_5 до об'єкту оренди. У зв'язку з тим, що пунктом 8 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786, розмір орендної плати визначається на підставі незалежної оцінки вартості об'єкта оренди та у зв'язку з відсутністю незалежної оцінки об'єкта оренди, плата за майно площею 85,47кв.м ревізією не була визначена.

Крім того, ревізією було встановлено, що площа, займана орендарем, використовується під перукарські послуги у розмірі - 18,3кв.м, розміщення сауни, басейну, у розмірі - 18,1кв.м, кімната відпочинку у розмірі - 9,7кв.м, масажний кабінет - 7,1кв.м, приміщення бару у розмірі 16,0кв.м, кімната зі столовими столами у розмірі - 2,7кв.м, решта приміщень коридори, складова, санітарні вузли у розмірі - 69,54кв.м та підвальне приміщення - 36,7кв.м.

За договором оренди відповідачу було передано в оренду приміщення загальною площею 199,9кв.м під надання послуг населенню (баня), з чого і виходив щомісячний розрахунок орендної плати та інших платежів, а ревізією фінансово-господарської діяльності КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" було встановлено, що площа об'єкта оренди більша на 3,2кв.м, а об'єкт оренди використовується під інші види діяльності.

В порушення вимог чинного законодавства та умов договору інформація про зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності відповідачем до Орендодавця направлена не була, відповідно і додаткова угода на зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності з Департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради - не укладалася.

Ревізією зроблено висновок, що Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме орендної плати за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. на загальну суму 47980,88грн., в тому числі: у 2011 році - 8362,92грн., у 2012 році - 25051,89грн., у 2013 році - 14566,07грн.

24.12.2013р. на адресу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було направлено вимогу від 13.12.2013р. про усунення порушень, виявлених ревізією, та зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування орендарем коштів на суму 47980,88грн.

Листом від 18.12.2013р. №889 Комунальна установа "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" повідомила відповідача про необхідність сплатити кошти у розмірі 47980,88грн., який був отриманий відповідачем 27.12.2013р.

Однак відповідачем не здійснено сплату вказаних коштів.

Оскільки за договором оренди орендодавцем є Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, Комунальна установа "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" звернулась з відповідним клопотанням сприяти стягненню коштів за актом ревізії до Департаменту.

Відповідно до рішення Одеської обласної ради №1058-УІ від 21.02.2014р. - Одеська обласна рада затвердила акт приймання - передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р.

21.02.2014р. було підписано акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги".

ФОП ОСОБА_5 було сплачено грошові кошти у розмірі 11000грн., та у призначенні сплати вказаних коштів було вказано як сплата за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р., що підтверджується квитанцією №3-12813/1 від 03.02.2014р. на суму 11000грн.

Крім того відповідачем було сплачено оренду плату, що підтверджується квитанціями: №7-12813/1 від 03.09.2013р. на суму 2750грн. за серпень 2013 року; №1870 від 30.09.2013р. на суму 3000грн. за вересень 2013 року; №10-1281Q/1 від 26.02.2014р. на суму 3000грн. за лютий 2014 року; №8775 від 14.04.2014р. на суму 3000грн. за березень 2014р.; №2251 від 06.05.2014р. на суму 3000грн. за квітень 2014 року; №2058 від 03.06.2014р. на суму 3000грн. за травень 2014р.; №2081 від 02.07.2014р. на суму 3000грн. за червень 2014р.; №1842 від 05.08.2014р. на суму 3000грн. за липень 2014р.; №2036 від 04.09.2014р. на суму 3000грн. за серпень 2014р.; №2726 від 02.10.2014р. на суму 3000грн. за вересень 2014р.

Як вбачається з матеріалів справи (наданого позивачем розрахунку) заявлена до стягнення заборгованість у розмірі 108939,47грн. складається з наступних сум: 47980,88грн. - заборгованість встановлена ревізією, 9555,59грн. - заборгованість по орендній платі та земельному податку, 43153грн. - неустойка за неповернення орендованого приміщення.

Вищевикладене зумовило звернення Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради до суду з даним позовом та уточненням до нього про виселення відповідача з орендованого приміщення та стягнення заборгованості у розмірі 108939,47грн.

Господарський суд, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, не погодившись з доводами позивача, послався на - те, що станом на 21.02.2014р. рішенням Одеської обласної ради №1058-VI затверджено Акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р. Виселення ФОП ОСОБА_5 із спірних приміщень та їх повернення Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради призведе до порушення прав Одеської обласної ради, яка є власником, в тому числі, і спірного приміщення.

Також суд дійшов висновку про що за орендарем відсутня прострочена заборгованість по орендній платі та земельного податку, в зв'язку з чим вимога про стягнення боргу в сумі 9555,59грн. (за період серпень - грудень 2013р.) - є необґрунтованою. Також відсутні підстави для стягнення коштів, недоплата яких встановлена в Акті №810-16/103 від 09.11.2013р. Державною фінансовою інспекцією в Одеській області в зв'язку з непідтвердженістю цих вимог належними та допустимими доказами. Оскільки новий власник Одеська обласна рада - не заперечує проти знаходження ФОП ОСОБА_5 у спірних приміщеннях та проводить роботу по укладенню договору оренди з дотриманням вимог законодавства, суд визнав необґрунтованою вимогу про стягнення неустойки в розмирі 43153грн. за неповернення орендованого приміщення за час прострочення - з 27.07.2013 по 01.01.2014р.

З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.

Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін в силу положень ч.2 ст.598 цього Кодексу допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „ Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що 1. Одностороння відмова від договору оренди не допускається. Договір оренди припиняється в разі, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендна плата з урахуванням її індексації є істотною умовою договору оренди.

За вимогами ч.3 ст.18 вказаного Закону орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до статті 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку найму (оренди), то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Аналогічна норма міститься у частині 2 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відповідно до якої, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п.п.1,2 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до статті 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідно до ч.ч.1,3 статті 386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.

Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до статті 391 ЦК України власник може вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до частини 2 пункту 1 стати 399 ЦК України право володіння чужим майном припиняється у разі витребування майна від володільця власником майна або іншою особою.

Згідно з ч. 6 статті 283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 291 ГК України визначено, що договір оренди припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено. Правові наслідки припинення договору визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

Так, позивачем заявлена позовна вимога про виселення фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в комунальній установі КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за адресою: АДРЕСА_1.

З матеріалів справи вбачається, що орендодавець повідомив орендаря про відсутність наміру пролонгувати договір оренди на новий термін та договір оренди припинив свою дію 27.07.2013р.

У відповідності до частини 1 ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення Одеської обласної ради №744-VI від 14.02.2013р. - Одеська обласна рада вирішила надати згоду на передачу з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Одеської області цілісного майнового комплексу КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги". Відповідно до рішенням Одеської обласної ради №854-VI Одеська обласна рада вирішила прийняти з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області єдиний майновий комплекс КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з наявною штатною чисельністю.

Рішенням Одеської обласної ради №1058-УІ від 21.02.2014р. - Одеська обласна рада затвердила акт приймання - передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р.

Таким чином, на момент звернення з позовними вимогами про виселення ФОП ОСОБА_5 із орендованих приміщень юридично питання зміни власника спірного приміщення вже було вирішено. Станом на день прийняття рішення господарським судом власник спірного майна - Одеська обласна рада - не заперечує проти знаходження відповідача в спірному приміщенні та укладення з ним договору оренди відповідно до вимог чинного законодавства. А тому висновок господарського суду про необґрунтованість вимог Департаменту охорони здоров'я Одеської міської про виселення ФОП ОСОБА_5 із нежилих приміщень загальною площею 199,9 кв.м., розташованих в АДРЕСА_1 - є правильними, такими, що ґрунтується на матеріалах справи і відповідає чинному законодавству.

Також апеляційна інстанція погоджується з висновками господарського суду про відсутність простроченої заборгованості по орендній платі та земельному податку, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідач протягом дії договору оренди належним чином виконував зобов'язання по сплаті орендних платежів. Погашення заборгованості за жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р. здійснено ФОП ОСОБА_5 03.02.2014р., що підтверджується квитанцією №3-12817/1 на суму 11000грн. оплата орендної плати здійснювалася відповідачем в розмірі, встановленому умовами договору і за площу орендованих приміщень, встановлених договором оренди. Будь-які зміни, що стосуються зміни площі об'єкту оренди та виду діяльності або зміни розміру орендної плати - між сторонами договору не укладалися.

Щодо стягнення коштів в розмирі 47980,88грн., розрахунково недоотриманих фінансових ресурсів, встановлених ревізією, в результаті невірних орендних ставок за використання нерухомого майна та використання орендарем приміщення площею, більшою ніж передбачено договором з орендарем ФОП ОСОБА_5 за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р., то слід зазначити таке.

Ревізію правильності застосування орендних ставок у відповідності до фактично займаних площ приміщень ФОП ОСОБА_5 з площами, визначеними в договорі оренди та їх цільового використання встановлено, що в порушення вимог п. 4 ст. 10, п. 2 ст. 18 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», додатку 2 до Постанови КМУ від 04.10.1995р. №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розділу», застосування невірних орендних ставок за використання нерухомого майна та використання орендарем приміщення площею, більшою ніж передбачено договором, розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме - орендної плати за період з 01.09.2011 по 31.07.2013р. Внаслідок зазначеного порушення КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" недоотримано власних надходжень, чим завдано збитків закладу на суму 47980,88грн. (Акт від 29.11.2013р. №810-16/103).

12.12.2013р. за №810-27/2775 головному лікарю КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" була направлена вимога про усунення порушень, виявлених ревізією.

Відповідно до п. 7 ст. 7 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю має пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства тощо. Тобто, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами суб'єкта, що ревізується.

Акт перевірки може бути підставою для вчинення відповідних процесуальних дій посадовими особами, однак,не позбавляє відповідну особу процесуального обов'язку доводити свої вимоги належними та допустимими доказами.

Господарський суд підставно вказав, що вимога про стягнення з відповідача 47980,88 грн. заборгованості по орендній платі, встановленої ревізією, не обґрунтована належними та допустимими доказами. Визначена договором оренди нежитлового приміщення №1/2006 площа орендованих приміщень - 199,9кв.м. (додаткова угода від 26.07.2008р.), розмір орендної плати визначений на підставі рішення Одеської міської ради №4840-VI від 09.11.2005р. «Про нову редакцію Методику розрахунку граничних розмирів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси» (п. 2.1, 2.2 договору), яка змінювалася додатковими угодами - є сталими та такими, що підлягають застосуванню для визначення заборгованості по орендній платі. Позивачем не надано доказів неналежного виконання відповідачем умов договору щодо сплати орендної плати у встановленому договором порядку і розмірі, порушення вимог договору щодо зміни площі орендованого майна, зміни виду діяльності, визначеної договором. Акт ревізії не є доказом неналежного виконання орендарем умов договору та застосування до нього відповідальності за результатами проведеної перевірки орендодавця.

Також підставно господарський суд відмовив в стягненні неустойки за неповернення орендованого майна, оскільки вже станом на 14.02.2013р. було досягнуто згоди на передачу цілісного майнового комплексу лікарю КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області, а процес передачі тривав до 21.02.2014р. коли був затверджений Акт приймання - передачі. Одеська обласна рада проти знаходження в спірному приміщенні ФОП ОСОБА_5 не заперечувала і має намір укласти з ним договір оренди відповідно до чинного законодавства.

Господарський суд розглядаючи справу, всебічно, повно та об'єктивно розглянув всі обставини справи в їх сукупності, дослідив надані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави, передбачені ст.. 104 ГПК України для зміни чи скасування рішення господарського суду відсутні.

Доводи апеляційної скарги мотивованих висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів на свою користь.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,

суд постановив:

Апеляційну скаргу Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 02.12.2014р. по справі №916/138/14 - без змін.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 10.02.2015р.

Головуючий суддя Т.А.Величко

Суддя С.В.Таран

Суддя І.Г.Філінюк