Постанова № 42630155, 05.02.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
823/3914/14
Номер документу
42630155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року справа № 823/3914/14

м. Черкаси

10 год. 07 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1(за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Черкаській області, третя особа - акціонерне сільськогосподарське риболовецько-промислове товариство закритого типу «Вільшанка» про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держкомземагенства у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить: визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 27 жовтня 2014 року, оформлене листом № 1054/0/300-14-СГ, як теке, що не відповідає вимогам Закону та як необґрунтованого, тобто прийнятого без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, нерозсудливо, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення; зобов'язати ГУ Держземагенства у Черкаській області надати дозвіл, оформлений у відповідності з чинним Законодавством України, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, орієнтовною площею 99, 9995га для обслуговування господарських будівель і споруд та іншого сільськогосподарського призначення за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 71124981500:01:001:2092, яка знаходиться у постійному користуванні ЗАТ "Вільшанка".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Головного управління Держземагенства у Черкаській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 7124981500:01:001:2092, яка знаходиться в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту, в оренду на 49 років, орієнтовною площею 99,9995 гектарів, для обслуговування господарських будівель і споруд, які належать позивачу на праві приватної власності.

Однак відповідач рішення по суті не прийняв, а лише направив на адресу позивача письмову відповідь, де, на думку позивача, не вказав жодних із підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки в оренду, з числа тих, що передбачені частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України. На думку позивача відповідач вийшов за межі своїх повноважень передбачених статтями 122, 123, Земельного кодексу України, не дотримався порядку розгляду звернення передбаченого статтею 15 Закону України " Про звернення громадян" та порушив основоположні принципи діяльності органу місцевого самоврядування, встановлені статтею 19 Конституції України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що при розгляді заяви позивача для об'єктивного вирішення питання по суті відповідач звернувся до управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області з проханням надати довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями станом на 01 липня 2014 року (за даними форми 6-зем) щодо земельних ділянок в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області відповідно до графічного матеріалу.

Відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (згідно форми 6-зем) від 06.10.2014 № 01-06/498 виданою управлінням Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області, земельна ділянка відноситься до категорії земель водного фонду, яку позивач мав намір отримати в оренду до державної власності сільськогосподарського призначення. На підставі даної довідки позивачу направлено лист, яким повідомлено, що запитувальна земельна ділянка відноситься до категорії земель водного фонду.

Відповідач, на його думку, при розгляді заяви ОСОБА_2 діяв у відповідності до чинного законодавства, а тому адміністративний позов вважає безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні 20 січня 2015 року ОСОБА_3, представник третьої особи за довіреністю № 30/04-14 проти задоволення адміністративного позову не заперечувала.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

На підтвердження того, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124981500:01:001:2092, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області, відноситься до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення, позивачем надано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 22, 39).

Також в матеріалах справи міститься постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 20 травня 2013 року № 823/1526/13-а, яка набрала законної сили. Згідно даної постанови державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області зобов'язано внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру, згідно з даними до заяви № 3В07100138682013 документами. Дана заява подана акціонерним сільськогосподарським риболовецько - промисловим товариством закритого типу "Вільшанка" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного порядку: а саме: визначення та присвоєння кадастрового номера земельної ділянки, позначеної як ділянка 2, переданої у постійне користування згідно Державного акту постійного користування серії 1-ЧР № 001924 площею 1066,6453 гектар.

Як вбачається з держаного акту від 20.10.2014 направо постійного користування землею серії 1-ЧР № 001924, виданого ЗАТ "Вільшанка", земельні ділянки надані у користування для сільськогосподарського використання (а.с. 14-15).

Згідно з довідкою, виданою управлінням Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області від 12.07.2014 № 01-09/5238, підписаною заступником начальника управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні ЗАТ "Вільшанка", зазначено як сільськогосподарське (а.с. 21).

09 липня 2014 року акціонерне сільськогосподарське риболовецько - промислове товариство закритого типу "Вільшанка" та ОСОБА_2 уклали договір купівлі - продажу комплексу будівель зареєстрований в реєстрі за № 1187. Згідно даного договору до ОСОБА_2 набуває у власність (купує) комплекс будівель, що знаходиться в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 1066,6453 гектара, кадастровий номер, якої 7124981500:01:001:2092.

Судом встановлено, що 22 вересня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держземагенства у Черкаській області з заявою про надання дозволу розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, орієнтовною площею 99, 9995 гектарів, для обслуговування господарських будівель і споруд, які належать позивачу на праві приватної власності, та іншого сільськогосподарського призначення за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 7124981500:01:001:2092, яка знаходиться у постійному користуванні ЗАТ "Вільшанка". До заяви приєднано всі документи згідно додатку.

Листом від 27.10.2014 № 1054/300-14-СГ Головне управління повідомило позивача, що запитувальна земельна ділянка відноситься до категорії земель водного фонду, відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (згідно форми 6-ем) від 06.10.2014 № 01-06/498, виданою Держземагенством у Черкаському районі Черкаської області.

Проте дана довідка не прийнята судом як належний доказ, оскільки її походження та достовірність викликає сумнів. Так як в матеріалах справи є копія довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-ем) від 12.07.2014 № 01-09/5238, надана позивачем, згідно, якої цільове призначення земель - землі сільськогосподарського призначення (Секція А). На підтвердження даного факту надані також і інші документи, такі як Державний акт на право постійного користування серії І - ЧР № 001924 від 30 жовтня 2001 року (а.с. 14 - 15), витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 7102030082015 від 12.01.2015.

Не погоджуючись з даним фактом позивач звернувся до суду.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами встановлений у розділі IV Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Згідно статті 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно частини 3 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 4 статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що підставою для набуття зазначених прав є прийняття рішень органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування чи державними органами приватизації. Слід також звернути увагу на те, що при набутті права за результатами аукціону також відбувається за умови прийняття відповідним органом рішення про продаж (надання в користування) земельної ділянки.

Сторонами визнано, що позивачем, звертаючись до Головного управління Держземагентства у Черкаській області із заявою про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 99,9995 га для обслуговування господарських будівель і споруд, які належать позивачу на праві власності, та іншого сільськогосподарського призначення за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 7124981500:01:001:2092 надано: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; нотаріально посвідчене погодження землекористувача ЗАТ "Вільшанка", копію документа, що посвідчує особу - заявника; копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі - заявнику у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; нотаріально посвідчені копії документів, які підтверджують право власності заявника на будівлі та споруди наявні на відповідній земельній ділянці; копію Державного акту на постійне користування "Вільшанка"; копію витягу з поземельної книги по земельній ділянці кадастровий номер 7124981500:01:001:2092; копію довідки Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області від 12.07.2014 № 01-09/5238.

Таким, чином, позивачем дотримані вимоги частини 2 статті 123 Земельного кодексу України.

Судом встановлено, що на звернення ОСОБА_2 до Головного управління Держземагентства у Черкаській області стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, останнім не було прийнято жодного рішення, а була надана відповідь на заяву у вигляді листа від 27.10.2014 № 1054/0/300-14-СГ. Вказаний факт визнано представником відповідача.

Стосовно викладеного факту суд зазначає наступне.

Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Держземагентство України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.

Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України «Про Державне агентство земельних ресурсів України» від 08.04. 2011 року № 445/2011 основними завданнями Держземагентства України є, зокрема реалізація державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань в тому числі передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні; бере участь у погодженні документації із землеустрою, організовує та проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу проектів землеустрою, документації з оцінки земель, а також матеріалів і документації державного земельного кадастру та надає за результатами її проведення відповідні висновки, тощо.

Таким чином, вказані повноваження поряд з іншими складають зміст компетенції відповідача і є його дискреційними повноваженнями, для реалізації яких йому надана свобода діяти в установлених законодавством межах на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватись від дій) чи один з варіантів можливих рішень.

Пунктом 9 Положення №445/2011 визначено, що Держземагентство України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінагрополітики України та доручень Міністра видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються Головою Держземагентства України.

З наведеного вбачається, що чинним законодавством України передбачена єдина форма рішення, що приймається територіальними органами Держземагентства за результатами розгляду заяв про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, і це є Наказ.

Інших форм рішень, якими в межах наданих законодавством повноважень вирішуються органами Держземагентства питання щодо розпорядження земельними ділянками, таких як в даному випадку лист-відповідь, чинним законодавством не передбачено.

В ході судового розгляду встановлено, що Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області не приймалось рішення у формі наказу про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, така відмова свідомо оформлена відповідачем у вигляді листа.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач при вирішенні питання про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведене означає, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки за наслідками розгляду такого клопотання відповідачем не прийнято передбаченого законодавством рішення. Тобто відповідач не вчинив дії щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою, а допустив бездіяльність по розгляду клопотання стосовно надання такого дозволу.

Враховуючи, що Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років не прийнято жодного рішення, а лише надана відповідь у вигляді листа, суд вважає, що вказана бездіяльність суперечать вимогам чинного законодавства України, а тому є протиправною.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не спростовано установлених в ході судового розгляду обставин щодо не прийняття за заявою ОСОБА_2 передбаченого законодавством рішення.

Отже, позовні вимоги відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Держземагенства у Черкаській області від 27 жовтня 2014 року, оформлене листом № 1054/0/300-14-СГ.

Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Черкаській області надати дозвіл, оформлений у відповідності з чинним Законодавством України, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, орієнтовною площею 99, 9995га для обслуговування господарських будівель і споруд та іншого сільськогосподарського призначення за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 71124981500:01:001:2092, яка належить до державної власності - землі сільськогосподарського призначення, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради за межами населеного пункту.

Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко

Постанова складена в повному обсязі 09.02.2015